Европљани треба да буду у истом броду

Г. ЧВОРОВИЋ

09. 09. 2015. у 13:49

Жан-Клод Јункер пред европским посланицима дао предлоге за решење мигрантске кризе. Јункер: Имамо средства, избеглице су тек 0,11 посто становништа ЕУ

Европљани треба да буду у истом броду

Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер

БРИСЕЛ
ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА “НОВОСТИ”

ЕВРОПА не сме да седи скрштених руку и мора да прискочи у помоћ маси избеглица пристиглих на њено тло, порука је председника Европске комисије Жан-Клода Јункера, који се у среду обратио посланицима Европског парламента у Стразбуру, тражећи од земаља чланица да се већ од понедељка примени принцип квота за 160.000 миграната.

- Време је да покажемо хуманост и племенитост - поручио је Јункер и указао на пример Либана, Јордана, Турске и Египта, који су много сиромашнији а учинили су далеко веће напоре у прихватању унесрећених. - Имамо средства да помогнемо. Кажу да не можемо да примимо све, али хајде да будемо поштени: то је само 0,11 процената становништва ЕУ.

У Европској унији постоји мањак и Европе и уније, додао је он.

Јункер је затражио да сви Европљани буду "у истом броду" и да делују одважно и солидарно у оквиру сталног механизма прихвата избеглица, заснованог на већ утврђеном принципу квота. У зависности од величине, богатства и капацитета, све земље чланице би према плану морале да приме известан број избеглица, а у накнаду би требало да добију по 6.000 евра по особи из фондова ЕУ. Оне земље које одбију да приме задати број избеглица мораће за сваког кога нису примиле да уплате исту суму у посебан фонд ЕУ.

СРБИЈА ЗА ПРИМЕР НЕМАЧКИ лист "Берлинер цајтунг" пише да се однос према избеглицама генерално разликује у источној и западној Европи, али да та граница не пролази више куда је ишла у време социјализма и капитализма и, као пример, наводи - Србију. - У Србији, грађани и власти гаје исте такве симпатије за избеглице као и они у Бечу, или Минхену. Често људи који и сами немају много носе одећу или храну избеглицама на Београдској аутобуској станици. А премијер Србије најављује да ће земља градити објекте за смештај избеглица, а не ограде - пише "Берлинер цајтунг".

Европа се још пролетос заваравала бројкама од свега 40.000 избеглица, а Јункер је у кратком року морао три пута да лествицу значајно подиже навише. Планом је предвиђено да највише избеглица приме Немачка (око 40.000) и Француска (30.000), најмање Кипар и Малта (нешто више од 400). Велика Британија и Ирска, које нису чланице Шенгенског споразума, нису укључене у овај план.

Јункер је упозорио да механизам треба да примењују земље чланице, у тренутку док су Европљани потупно подељени око избегличког питања, пре свега на линији исток-запад. Јункер је скептичнима скренуо пажњу да су управо они у ближој историји тражили да их други прихвате. Тако је поменуо да су бројни Мађари 1956. или Чеси и Словаци 1968. тражили азил на Западу, а да 20 милиона Пољака данас живи ван граница своје земље.

- Не треба подизати зидове - обратио се Јункер мађарском премијеру Орбану.

Председник Европске комисије је навео принципе једнакости и солидарности, наглашавајући да не сме бити верских критеријума приликом прихвата угрожених.

- Овде је реч о људским бићима. Нема религије, вере и филозофије. Ту се не прави разлика - био је јасан Јункер.

Председник ЕК је током говора често био прекидан аплаузима посланика, неки од њих су држали транспаренте подршке мигрантима и против ограда у Европи. Европски либерали, које предводи Ги Верхофштат, уз подршку плану су упутили и критике на рачун држава чланица и европских институција због закаснеле реакције.

- Код европских лидера видимо срамотну неслогу, док обични грађани широм Европе показују солидарност - рекао је он.

ПОСЛАНИК СА МАСКОМ КОНТРОВЕРЗНИ италијански посланик у Европском парламенту Ђанлука Буонано изазвао је инцидент током говора председника ЕП Жан-Клода Јункера када је на лице ставио маску немачке канцеларке Ангеле Меркел. Претпоставља се да је тај инцидент повезан са фотографијом коју је Буонано пре два дана поставио на свом налогу на "Твитеру", на којој се види мушкарац са маском Меркелове и мајицом на којој пише: "Меркел: Сиријске избеглице нама. Афрички мигранти Италији."

Али неки су, као лидер британских евроскептика Најџел Фараж, добацивали увреде и оштре речи.

- Ви мора да мислите да смо луди - рекао је Фараж и изнео тврдњу да уопште није реч о избеглицама, него о економским мигрантима и исламистичким терористима. - Прихват избеглица води у катастрофу библијских размера.

- Нећу вам одговарати. То што говорите је безвредно - поручио је Јункер Фаражу.

Јункеров план су напали и припадници екстремно десних грчких и мађарских странака, који су упозорили на опасност од исламизације Европе.

Председник ЕК је тражио да се ресорни министри земаља чланица сагласе већ на савету у понедељак у Бриселу, а све би требало да се овери на Европском самиту средином октобра. Сличан план, којим је било предвиђено расељавање четири пута мањег броја избеглица, летос су одбиле земље чланице, позивајући се на суверено право сваке државе да сама одлучује колико ће избеглица примити.

Да се можда нешто слично може поновити и сада, доказ су прве реакције које су стигле из Чешке и Словачке. Обе негативне. Државни секретар за европска питања Томаш Проуза рекао да Чешка сматра квоте "бесмисленим јер оне не решавају проблем".

- Словачка се и даље противи обавезним квотама - став је шефа словачке дипломатије Лајчака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

Izbeglica

09.09.2015. 14:20

Spominjete izbeglice iz bivše Jugoslavije! A da li znate da je samo u Srbiju prebeglo preko 200.000 izbeglica! Znači da treba ove izbeglice rasporediti u zemlje bivše Jugoslavije iz kojih su ljudi izbegli! Govorite samo o sebi, no jednog trenutka ne spominjete siromašnu Srbiju u koju se slio toliki broj izbeglica!

Маја М.

09.09.2015. 17:42

@Izbeglica - За њих, нажалост, није било речи добродошлице нити су се за њихову помоћ скупљали политички поени.

Gojko

09.09.2015. 14:52

Naredne godine se ochekuje 850 hiljada izbeglica u Evropi.U ponedeljak je u Makedoniju ushao rekordan broj ,7.000 ,a 30.ooo ih je na grchkim ostrvima.Rusija je spremna da primi izbeglice iz Sirije i Libije.[ Rossia 24 ].

Karadjordje

09.09.2015. 15:28

Zapadne zemlje su uvele vize 1992-1993 godine za jugoslovene i niko nije mogao preci granice bez viza. A sada je sve drugacije a ovaj matorac laze.

Gojko

09.09.2015. 16:01

Australijski premijer Ebot,je izjavio da su se oni prikljuchili koaliciji po ,,americhkom zahtevu''da se unishti ISIL kao glavna pretnja po mir u svetu i da su spremni primiti 12.000 sirijskih izbeglica.

. . .

09.09.2015. 16:44

@Gojko - ISIL neće biti uništen, jer on Americi završava sve prljave poslove po svetu i ona ga podržava i finansira jeftinom naftom. Oni su i deo američke strategije za unošenje haosa u ruskim i kineskim oblastima gde živi muslimansko stanovništvo.

V.Petrovic

09.09.2015. 19:56

Bolje reci tokom zlocinackog bombardovanja od strane NATO-a,koje ne taj isti NATO nastavio nad ovim izbeglicama takodje sta se stidite da kazet istinu posteni evropljani.

КИР СРБИН

10.09.2015. 12:46

Како се зове тај ЕУ брод? Да није можда ТИТАНИК? Стретан пут и мирно море!