Јапан обележава 70 година од бомбардовања Хирошиме

Танјуг

06. 08. 2015. у 11:35

Тачно у 8.15 сати зачула се звоњава, у тренутку када је на данашњи дан 1945. године амерички бомбардер бацио уранијумску бомбу на Хирошиму, претворивши у пепео 13 квадратних километара, усмртивши најмање 117.000 људи

Јапан обележава 70 година од бомбардовања Хирошиме

Фото: Тањуг, АП

ХИРОШИМА - Уз звуке звона, десетине хиљада људи окупило се данас у меморијалном парку мира у Хирошими поводом обележавања 70. годишњице америчког напада атомском бомбом на тај град на југозападу Јапана, што је био први напад таквом бомбом у свету.

Окупљени су погнутих глава одржали минут ћутања, док је на стотине голубова пуштено у небо, наводи Ројтерс.

Тачно у 8.15 сати по локалном времену зачула се звоњава, у тренутку када је на данашњи дан 1945. године амерички бомбардер Б-29 бацио уранијумску бомбу на Хирошиму, претворивши у пепео 13 квадратних километара, усмртивши најмање 117.000 људи и потпуно уништивши град.

У знак сећања на тај трагичан моменат данас се тамо окупило 55.000 људи, а међу њима и јапански премијер Шинзо Абе, окружен представницима стотинак земаља, што је највећи број људи који је икада забележен на комеморацији овог бомбашког напада, наводи париски лист "Монд".

Премијер, који је у обраћању на данашној церемонији позвао на укидање нуклеарног оружја, поновио је свој став да су безбедносни закони кључни за јапанску безбедност.

Абе и његова влада настоје да парламент усвоји нацрте безбедносних закона којим би се јапанске трупе могле послати у рат први пут од завршетка Другог светског рата, што изазива масовне протесте широм земље, подсећа британска агенција.

Многи Јапанци који се сећају рата и његових последица презиру удаљавање Абеове владе од пацифистичког устава земље зарад чврсћег безбедносног става, а они који су преживели бомбардовање Хирошиме критиковали су премијера на састанку по завршетку комеморативне свечаности.

И градоначелник Хирошиме Казуми Мацуи позвао је, обраћајући се окупљенима, на укидање нуклеарног оружја, али је затражио успостављање безбедносних система који се не ослањају на војну моћ.

"Стрпљив и истрајан рад на успостављању таквих система биће кључан и изсискиваће да широм света промовишемо мир ка истинском миру који је открио пацифизам јапанског устава", поручио је он, а многи међу окупљенима поновили су његове позиве на мир.

Поводом 70. годишњице напада на Хирошиму, европски комесар за суседску политику и проширење Јоханес Хан написао је на Твитеру да "нас та годишњица подсећа колико је важно деловати у корист мира и света без нуклеарног оружја, зарад боље будућности".

И немачки министар спољних послова Франк-Валтер Штајнмајер је, истим поводом, путем те друштвене мреже поручио да треба наставити са заједничким радом на ослобађању света од нуклеарног оружја.

Напад на Хирошиму је изведен на самом крају Другог светског рата, по наредби тадашњег председника САД Харија Трунама, иако је Јапан претходно већ понудио капитулацију.

Последице дејства атомске бомбе очигледне су деценијама после експлозије, као што су масовна леукемија, као последица атомског зрачења, и бројне генетске и патолошке промене на новорођенима.

Три дана након напада на Хирошиму, друга америчка атомска бомба, плутонијумска, бачена је на још један јапански град, Нагасаки, а те две бомбе су задале коначни ударац царском Јапану, који се предао 15. августа 1945, означивши крај Другог светског рата.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (11)

Kini CZV

06.08.2015. 12:10

Bacili su je iako je Japan prethodno ponudio kapitulaciju..šta reći..Bacili bi je u svakom slučaju..samo da bi videli kakve će posledice ostati iza nje..i to bomba iz 45-e..mogu da zamislim kako bi razaranje izazvale moderne atomske bombe..

Косингас

06.08.2015. 15:08

@Kini CZV - Истина, бацили су атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки иако је Јапан већ понудио капитулацију. Али, не само да би видели последице разарања и испитали какво су то моћно оружије створили, него и да би упозорили Русе! Руси су се далеко пожртвованије борили против нациста, па су самим тим и брже напредовали, зато су атомске бомбе биле и упозорење Русима шта ће их снаћи ако у свом гоњењу нациста прекораче линије интересних сфера које су одређене на Јалти и у Техерану.

Dragan Marcic

06.08.2015. 13:01

Najveci zlocin u ljudskoj istoriji. Nacisti su u poredjenju sa ovim bili humani, i niko nikada nije odgovarao, cak ni moralno.

Флавије Јовијан

06.08.2015. 15:13

@Dragan Marcic - Нико никада није одговарао, а уз то погледај колико дискретно се обележава ових 70 година од тог злочина! Нема бубњања о томе у светским медијима, није било најаве недељама или месецима унапред, нема специјалних емисија које би нам све то подробно изанализирале, нема директних преноса. Не сме се око овога подизати прашина! Е сад, то упоредите са Сребреницом прошлог месеца и сами донесите закључак о дуплим стандардима које примењује светски агресор број 1! О његовим агресијама и злочинима се ћути

Протовестијар

06.08.2015. 15:31

Те две бомбе, на Хирошиму и Нагасаки, су када се урачунају и тренутни и закаснели ефекат убиле око 600 хиљада становника (дакле, не војника него обичних грађана) Јапана. Али, мало се зна да је паралелно са бомбардовањем атомским бомбама побијено још око 600 становника Јапана у другим јапанским градовима применом класичног конвенционалног бомбардовања (такође се радило о обичним грађанима а не војницима) од стране американаца. Ако то није геноцид, онда не знам шта је!!

Nebojsa007

06.08.2015. 22:09

Jesu bili na strani nemaca sto ne odobravam ali to sta im je amerika uradila neka nikada ne zaborave i neka joj se kad tad osvete

Mi

06.08.2015. 23:24

Nema deklaracija,nema sudova.Bacis bombu,pobijes par stotina hiljada ljudi i...prijatelji k'o sto smo i bili