Гвантанамо се споро празни
16. 01. 2015. у 06:50
Амерички проблеми са заточеницима из затвора за терористе смештеној у бази на Куби

СТАРУ одлуку шефа Беле куће Барака Обаме да затвори контроверзни затвор за терористе у америчкој бази Гвантанамо на Куби, успорава противљење већински републиканског Конгреса.
Пентагон је управо пребацио петорицу Јеменаца у затворе у иностранству, што је први трансфер затвореника у 2015. години. Током прошле године, 28 заточеника је пребачено у затворе у земљама које су биле спремне да их прихвате, као што су Казахстан или Уругвај. Од 684 затвореника, колико их је било 2003. године, у америчкој бази на Куби остало је 122, од којих је за 54 одобрена релокација, а 10 је оптужених.
Неки од преосталих могли би да се нађу на слободи, док је судбина остатка неизвесна. Нису оптужени, сматра се да и даље представљају ризик по безбедност, а не зна се где ће.
Однос америчких власти према утамниченима, као и докази о њиховом мучењу, допринели су погоршању имиџа САД, што је и подстакло Обаму да нареди његово затварање. Али, од јануара 2009. године, када је донео одлуку о затварању, Обама је суочен са противљењима Конгреса који нерадо гледа робијаше на слободи, још мање у затворима на територији САД.
Републиканци на Капитол хилу не одустају ни сада, па је сенатор Кели Ајот из Њу Хемпшира предложила закон према ком се савезни фондови не могу користити за утамничење затворника из Гвантанама у САД, уз још више рестрикција при трансферу у друге земље. А није много ни њих које би примиле робијаше.