Трст је „ничији град“?

Ј. КЕРБЛЕР

25. 07. 2013. у 06:40

Покрет „Слободни Трст“ тврди да ово место на Јадрану, правно, није италијанско

ТРСТ
СПЕЦИЈАЛНО ЗА „НОВОСТИ“

ТРСТ није ни италијански, ни хрватски, ни словеначки, то је ничији град, тврде припадници покрета Слободни Трст који делује у Италији. Претражујући документе, утврдили су да никада није правно решена судбина зоне А слободне територије Трста и да она никада и није престала да постоји. Наиме, покрет Слободни Трст је открио да потписници Париског мировног уговора нису правно регулисали судбину Трста и да је тако остало све до данашњих дана.

Сепаратистички покрети у Италији нису нека посебна новост, а Слободни Трст само је један у низу, након Паданије, Јужног Тирола, те низа покрета који се боре за незавиност Сардиније. А судбина Трста на крају је завршила на суду, јер треба да се утврди ко је у праву - историчари који сматрају да је све решено или они који желе да овај град претворе у „ничију земљу“. До пресуде суда чекаће се још пола године, а до тада чланови покрета Слободни Трст тврде да становници овог града не смеју да користе италијански пасош.

Онај стари поклич „Трст је наш“ који је после Другог светског рата крајње заоштрио односе у том делу Европе, сада се претворио у супротност - „Трст је ничији“! Слободна држава Трст постојала је од 1947. до 1954. године, а тада је Лондонским уговором све пресечено. Зона А припала је Италији, а зона Б Југославији, а сада покрет Слободни Трст негира све договоре, па чак и осимски, који је регулисао многа питања између Италије и бивше Југославије. Покрет жели да се све врати на старо стање, и да становници Трста имају посебне документе, радне књижице, регистарске таблице...

Покрет Слободни Трст ужива у овом часу велику популарност. Многи становници града подржавају Слободни Трст, а враћање историје могло би да закомпликује односе и Хрватске и Словеније. Пре свега се то односи на границу у Истри, која би уз спорни Пирански залив још више могла да буде оптерећење за две државе које су сада чланице ЕУ.

УГОВОРИ

ИСТОРИЧАРИ и професори међународног права не слажу се са тврдњама покрета Слободни Трст и сматрају да је све правно успешно решено и да никаквих дилема више нема. „Лондонски уговор поништио је све из Париског уговора и од тада је судбина Трста посве јасна и он је припао Италији“, каже Ђорђо Конети, италијански стручњак за међународно право.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

Ponte roso

25.07.2013. 07:35

Ako je granica Srbije Oguvin, Kavlovac,Kavlobag ,Vivovitica... onda Trst nije srpski.Sta jes, jes!

GALEB BIJELI

25.07.2013. 09:49

Ma zapamtili su Tršćani povike naših očeva "Letjet ćemo kao ptice- preko Trsta i Gorice".I da je oko grada i u njegovim ulicama izginulo 2.000 naših ljudi,mahom 18 i 19-godišnjaka.Jer,prema zamisli J.Broza,trebalo je biti brži od Engleza.Slava im- eto da se ne zaboravi!

Krle

25.07.2013. 15:05

famozni medjunarodni ugovori pod okriljem britanskih mutnih politicara. Od Kraljevine Jugoslavije, Ceskoslovacke do Jalte i dalje

Zika

25.07.2013. 17:43

@Krle - Kazu da je sada Trst kao Detroit odkad nema shopera iz Titove Jugoslavije. Ali zato ima Italijana a italijanski jezik je prelep i ima dosta hlada u Via 20. Settembre.

Стева Бундева

25.07.2013. 18:08

Све је то српско. Срби ратовали, Срби гинули, Срби изгубили и Срби ће све то вратити. Сви околни народи су се као отцепили, али сви нагињу ка Србима и знају да им нигде и никад није било боље него са Србима.

Немања

25.07.2013. 19:33

Скоро сам био у Трсту.Велика је срећа што је Југославија изгубила тај дивни град.Била би штета да се населе Босанци,Срби и Шиптари у оне прелепе зграде и да правимо велике ружне солитере тамо.А уступ би припао Хрватима или Словенцима после распада