Почео процес рехабилитације Милана Недића
07. 12. 2015. у 14:12
Пред Вишим судом у Београду данас је, након вишегодишњих покушаја, почео процес правне рехабилитације председника српске владе за време окупације у току Другог светског рата Милана Недића

Милан Недић
Истовремено, испред зграде Вишег суда окупила се група грађана који су носили транспарент "Класни отпор антифашистичке Србије" и поручили да би рехабилитација значила прекрајање историје.
На првом рочишту на којем је био присутан и унук Милана Недића, Александар Недић, пуномоћник подносиоца предмета, адвокат Зоран Живановић, рекао је да се остаје при захтеву за рехабилитацију Недића, коме је конфискована имовина, а према тврдњама адвоката, породица сматра да је лишен и живота јер су, по његовим речима, приче о самоубиству исконструисане.
Председник Већа судија Анђелка Опачић навела је да је Архив Србије доставио суду изјашњење да се у њиховим списима налази досије Милана Недића који им је доставила БИА и који садржи 1.645 страна и да је суду достављен попис списа.
Адвокат Живановић предложио је да се за следеће рочиште саслушају сведоци који су, како је рекао, историчари, као и два сведока која могу да сведоче о активностима Милана Недића и његове владе на напорима за спасавање избеглица из Хрватске и Словеније.
Један од грађан који је протестовао испред зграде Вишег суда, Срђан Папић Ђурић, рекао је Тањугу да су они јутрос препешачили 30 километара од старе Свиларе у Панчеву до старог Сајмишта у Београду. Он сматра да би Недићевом рехабилитацијом држава показала да се релативизују злочинци и злочини, као и да би тиме дошло до прекрајања историје.
Друго рочиште заказано је за 8. фебруар кад ће се саслушати два предложена сведока - Жарко Видовић и Урош Шуштарич.
Недићеви потомци затражили су од суда да га рехабилитује односно да поништи Уредбу Владе ФНРЈ којом је проглашен за народног непријатеља и на основу које су му одузета грађанска и имовинска права.
Захтев за рехабилитацију је раније одбациван као непотпун, а сада је суд одлучио да крене са поступком.
Милан Недић никада није био осуђен, нити је против њега подигнута оптужница.
Наводно је у притвору извршио самоубиство, а никада није објављено где је сахрањен.
Vrbašanin
07.12.2015. 14:56
Čime se sve bavite dali će vam iko biti dobar do juče su bili izdajnici a sada su dobrotvori zamlaćujete narod troši te pare građana za sudove advokate a mene neinteresuju ti što su me terali da učim ko su oni bili a sutra će za sva ku vladu pisati (admini) ?
Прави примјер трагичне прошлости једног човјека и једног народа.Пут до истине је дуг, али достижан..
@mladen cvijanovic - mladene,uvek sam govorio da kod nas ima pametnih ljudi,dobar komentar.
Суд о Недићевим делима препустимо повесној науци, јер она најквалитетније може, на основу доказа, проценити несретне догађаје током Другог светског рата. Иначе, није схватљиво како разне "антифашистичке" дружине увек негодују када треба извршити рехабилитацију неког Србина, а никада их нема испред амбасаде Републике Хрватске која још од 90-тих година спроводи немилосрдну ревизију и легализацију усташког режима. Табла Аћиф Ефендије у Новом Пазару и даље је постојана! Шта чекате "антифашисти"?
Nedic nije bio nikakav izdajnik,samo je progutao ponos i pokusao da spasi narod od Hitlera,da spreci vojsku i narod da ne krenu oruzijem na tu vojnu silu jer bi bilo pogubno.Ali ne strane sluzbe su ucinile svoje i okrenule nas protiv Hitlera "Bolje rat nego pakt" njihova propagandana parola,dok ginu Srbu a ne englezi dobro je.Jos u srednjem veku kralj kad sazna da mu ide u susret neka jaca sila on odma salje diplomatu da moli da nedodje do krvi ali ne mi smo nebeski.
Коментари (11)