За вештачење o смрти Даде Вујасиновић траже 33.000 евра

З. УСКОКОВИЋ - Н. БИЈЕЛИЋ

18. 04. 2015. у 22:00

Комплетна документација преведена и послата. Проблем би могло да буде прикупљање свих материјалних доказа

За вештачење o смрти Даде Вујасиновић траже 33.000 евра

Фотеља из новинаркиног стана могла би да буде кључна у истрази

ДА ли ће и када ће бити супервештачења доказа у случају смрти новинарке Даде Вујасиновић у Холандији, знаће се идуће недеље када би Министарство правде требало да одлучи одобрава ли 33.000 евра, колико кошта овај сложени поступак - сазнају "Новости". Поред тога, неопходно је да се комплетни материјални докази, укључујући фотељу са траговима крви, као и пушка, доставе Националном форензичком институту у Хагу. Комплетна документација већ је преведена и послата.

Национални форензички институт из Хага, који је једини пристао да вештачи доказни материјал у случају Даде Вујасиновић, требало би да одговори на кључно питање у овом случају - да ли је реч о самоубиству или убиству. Главни доказ су два такозвана филцана чепа извађена из тела новинарке.

Супервештачењем у Холандији требало би да се отклони дилема да ли су била два пуцња, па отуд и два чепа (убиство) или је реч о два дела истог чепа, што упућује на један хитац (па је могуће самоубиство).

Холандски стручњаци требало би да дају своју оцену о два постојећа вештачења која су обављена у Србији, а која су супротна. Истрагу у овом предмету води Више јавно тужилаштво у Београду.

АДВОКАТ: СЛУЧАЈ СЕ ВРАЋА НА ПОЧЕТАК МИСЛИМ да је погрешно што се сада ради супервештачење у Холандији, јер се тиме цео случај враћа на почетак. Они који треба да ураде супервештачење не могу да утврде трагове који воде ка осумњиченом. Једино што они могу да кажу, јесте да ли је Дада убијена или је извршила самоубиство - каже за "Новости" адвокат Бранислав Тапушковић, који је заступао породицу покојне новинарке све док није била формирана комисија.

- Упућен је захтев Министарству правде да се одобри потребан новац - речено је "Новостима" у Вишем тужилаштву. - Следеће недеље очекујемо одговор. Уколико буде позитиван и ако се дефинитивно договоримо са Холанђанима, њима ће и званично бити упућен захтев за супервештачење.

Комисија за испитивање смрти новинара препоручила је тужилаштву да је неопходно да се уради супервештачење како би се утврдило који је од два налаза тачан - онај који тврди да је реч о самоубиству или оно други, који оставља могућност да је Даду Вујасиновић неко убио.

- Чланови комисији не могу ништа да раде без резултата супервештачења - речено је "Новостима". - Зато се и ишло у Хаг, где је све договорено.

Истрагу, коју у овом предмету води Више јавно тужилаштво у Београду, отежава и то што многи актери из тог периода, посебно они блиски новинарки, нису више међу живима, док су документи стихијски прављени, доста су недоречени, пуни недостатака, контрадикција...

Комисија је од почетка имала проблем када је реч о случају Даде Вујасиновић. Дуго се трагало за доказним материјалом. Кеса у којој су чуване драмлије (сачма), оловне куглице извађене из тела новинарке, сада спорни чепови... била је загубљена.

ОТАЦ БЕЗ КОМЕНТАРА ИАКО нису могли да поверују у закључке званичних истражних органа да је њихова ћерка извршила самоубиство, после нових корака које предузимају надлежни како би се решио овај случај, отац, Радислав Вујасиновић, за "Новости" каже да после толико година више нема став по питању страдања свог детета. - Нека раде то што раде. Изгубио сам све. Моју ћерку више ништа не може да врати. Немам никакав коментар - био је кратак Радислав.

По налогу комисије затражено је да се те ствари пронађу, а одговорни у полицији казне због небриге. У прво време тврдило се да је кеса загубљена током бомбардовања, када су се магацини пресељавали. Ипак, током детаљних прегледа просторија, пронађена је у ормару припадника МУП, који је радио на предмету, али је у међувремену умро.

- Инсистирали смо да се кеса са доказним материјалом не отвара, да се код нас не ради више ниједно вештачење, већ да пронађемо неког неутралног, у иностранству - објашњава наш саговорник. - Прво се преговарало са Институтом у Визбадену који има искуство са овим просторима, радили су вештачење убиства премијера Ђинђића, као и нека у Црној Гори, али после преговора су се повукли уз образложење да немају довољно капацитета. То је тачно јер тамо у Институту немају судску медицину, па би морали да ангажују другу институцију у Немачкој, а све би то додатно компликовало цело вештачење.

Током потраге за институцијом која би обавила супервештачење дошло се до Хага (поседују балистику и судску медицину), а имају светско искуство и кредибилитет.

- Преведена је целокупна документација, сва овдашња вештачења и све им је достављено - наводи извор "Новости". - Они су то прегледали и дали нам оквире шта им је све потребно да би могли успешно да ураде анализу досадашњих вештачења (мултидисциплинарну истрагу).

Дада Вујасиновић нађена мртва 9. априла 1994. године у свом стану


Холанђани су, како сазнајемо, тражили да им се достави пушка из које је новинарка усмрћена, патроне муниције (како би се радиле анализе испаљења, али и чепова, који су сада спорни), фотеља на којој је један од вештака установио постојање друге крвне групе... Сви предмети осим кесе, која је била загубљена, у власништву су породице.

- У контакту смо са породицом да видимо шта је од тога сачувано и да добијемо дозволу од њих да се те ствари транспортују у Хаг - кажу у тужилаштву које води истрагу.

Дада Вујасиновић пронађена је мртва 9. априла 1994. године у свом стану у Новом Београду.

ИСТРАГА

СЛУЧАЈ је са "мртве тачке" кренуо почетком 2009. године. Готово 15 година требало је тадашњем београдском Окружном јавном тужилаштву да први пут од полиције затражи да утврди околности "под којима је убијена новинарка", као и да се открије убица. Све дотле, случај је вођен као самоубиство. До обрта у поступку дошло је после налаза балистичара Владе Костића. У свом мишљењу, достављеном суду 30. маја 2008. године, написао је:

- Сви најбитнији елементи овог вештачења указују да се у овом случају највероватније ради о убиству, а нарочито кад се има у виду да су у телу покојне пронађена два филцана чепа, што указује да су у њу испаљена два сачмена снопа која су формирала веома тешку рану.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (4)

NOMAD

18.04.2015. 22:23

U ovoj napaćenoj državi gde živi sluđeni narod,gde pravde odavno nema,neke su ubili fizički druge psihički,sve u svemu rasulo neslućenih razmera,a ko je kriv za sve to ...

Dragan963

19.04.2015. 09:29

Zašto država da plati 30000 evra za vešračenje nečega što je već 2 puta veštačeno u srbiji. Da se "dobije" rezultat koji odgovara nečijim potrebama.

Slavko

19.04.2015. 09:49

Uvek sam se pitao, kako to da su Srbi ziveli skoro 500 godina u ropstvu i nisu se skoro uopste bunili? Odgovor sam dobio u poslednje dve decenije i shvatio sam da nema te sile niti motiva koji bi Srbina mogao da probudi iz destruktivne letargije. U drzavi u kojoj ne postoji zakon i sudska vlast i u kojoj su kriminalci zasticena vrsta, Srbin i ne razmislja da udari sakom o sto i dovede stvari u normalu. Svaka vlast koja trpi ovakvo sudstvo je zlocinacka jer podrzava zlocin,.

Princip

19.04.2015. 09:58

Nacionalni forenzički institut iz Haga- Verovatno su i oni tržišno orjentisana institucija. Tih 33.000 evra u uslovima planetarne tržišne krize nije za baciti. Bilo bi interesantno pitati ministra Selakovića nešto na tu temu. Da se običnom svetu ne bi javljala pomisao na nekakve provizije, toliko poznate ovom narodu. Ili sam ja u totalnoj zabludi, pa iza svega, posle toliko godina stoji samo želja trenutne vlasti da se zadovolji pravda!