Тужилаштво глуво на српске патње

С. МИШЉЕНОВИЋ

11. 04. 2017. у 13:16

Представници породица убијених и несталих Срба до сада послали у Сарајево 30 захтева за ексхумације. Због немара Тужилаштва БиХ може десити и да животиње разнесу кости настрадалих

Тужилаштво глуво на српске патње

Фото faktor.ba

САРАЈЕВО - Процес тражења посмртних остатака убијених Срба у протеклом рату, поготово на подручју Федерације БиХ, већ годинама стоји у месту. Само у Сарајеву још се трага за 250 тела убијених Срба, док је укупни број несталих Срба за којима се трага у БиХ преко 1.600. Тужилаштво БиХ, како кажу саговорници "Новости", не одговара на захтеве из Републике Српске за ексхумацијама.

- Већ годинама у Тужилаштву БиХ стоји 30 захтева за ексхумације највише на подручју Федерације БиХ - каже за "Новости" Милорад Којић, директор Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих РС.

Он наводи да се због оваквог немара Тужилаштва БиХ може десити и да животиње разнесу кости настрадалих и због тога је код ексхумација потребна и санација терена.

- Од кад је 2011. године Тужилаштво БиХ преузело процес ексхумација од кантоналних и окружних тужилаштава, почели су проблеми. Често је изговор да Тужилаштво БиХ нема новца за ексхумације, па је РС тражила да се овај процес врати на окружна и кантонална тужилаштва, да би се тако лакше пронашао новац из већ постојећих буџета, али нема одговора - каже Којић.

Ово је, додаје Којић, пре свега хумано питање, јер породице очекују посмртне остатке најмилијих, а Тужилаштво БиХ не издаје наредбе годинама.

ОДГОВОР НАДЛЕЖНИХ БОРИС Грубешић, портпарол Тужилаштва БиХ, каже за "Новости" да се све ексхумације спроводе по предвиђеној динамици, заједно са Институтом за нестале особе БиХ и Међународном комисијом за тражење несталих ИЦМП.

- Пошто нема ексхумација, то представља и један вид опструкција истрага ратних злочина над Србима. Само на примеру Сарајева, где је у десет предратних општина страдало преко 4.000 Срба, а где се још трага за стотинама несталих, имамо пример да Тужилаштво БиХ не ради свој посао - каже Којић и додаје да је Сарајево српска гробница.

Члан Колегијума директора Института за нестале БиХ Милутин Мишић каже да се српске масовне гробнице налазе на још најмање пет локација у Сарајеву, у насељима Алипашино поље, Казани, Јошаница, Отока и Млађеново гробље.

- Тужилаштво БиХ опструише ексхумацију у Алипашином пољу, јер је тамо постојао логор за Србе, а било је и неколико случајева "сумњивих самоубистава" у којима су истраге обустављене, а људи у току ноћи нестајали - навео је Мишић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације