Нема притвора ни због крађе милиона КМ
06. 06. 2016. у 13:19
Суд БиХ благ према осумњиченима, после филмских хапшења, пуштају их да се бране са слободе. Вајкић: "Великом лопову" се скида шешир, а малом глава, макар украо две кокошке

Славица Ињац и Снежана Вујнић пуштене да се бране са слободе
ХАПШЕЊА у Босни и Херцеговини, где су за криминал осумњичени директори јавних предузећа, или министри, због сумњи да су оштетили буџет БиХ за стотине милиона марака, готово увек имају исти епилог. Након филмских хапшења, сликања за медије, и саслушања у Тужилаштву БиХ и СИПА, Суд БиХ најчешће доноси одлуку да им скине лисице и пусти их да се бране са слободе.
Одлука о једномесечном притвору није опција, иако се ради о истрагама о крађи милиона марака грађана БиХ. Осумњичени се пуштају на слободу, најчешће само уз мере забране кретања.
Последњи у низу ових примера је Синиша Мацан, бивши директор Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размену података Босне и Херцеговине (ИДДЕЕА). Након хапшења и саслушања у Суду БиХ добио је мере забране кретања ван БиХ. Мацана Тужилаштво БиХ терети за злоупотребу положаја и незаконитости у процесу избора предузећа "Муехлбауер", за учествовање у изради личних докумената за грађане БиХ. Наведеним незаконитостима, овом предузећу омогућено је да добијањем посла и формирањем и одређивањем цене докумената, стекне незакониту имовинску корист, вредну више од 100 милиона марака.
У априлу је одјекнула вест да су се иза браве нашле директорке Инвестиционо-развојне банке РС Снежана Вујнић и Агенције за банкарство Републике Српске Славица Ињац. Њих две и још шест особа ухапшени су због сумње да су оштетили Бобар банку и банкарски сектор у БиХ за 123 милиона КМ. Ипак, Суд БиХ ни њима није одредио притвор, већ их је пустио да се бране са слободе. Пре њих је ухапшен и Слободан Павловић, власник Павловић банке, због малверзација у поменутој банци око давања кредита и банарских гаранција, али је и он пуштен одлуком Суда БиХ да се брани са слободе.
Горан Вајкић, правни аналитичар, каже за "Новости" да правни систем у БиХ функционише на принципу да се "великом лопову" скида шешир и каже "добар дан господине", а малом лопову се скида глава, макар украо две кокошке.
- Непојмљиво је да се у јавност изађе са информацијама да Тужилаштво БиХ истражује јавне особе због криминала тешког стотине милиона марака, да се онда саслушавају многа лица и нека ухапсе, а онда резултат буде одлука Суда БиХ да их пусти да се бране са слободе. Онда уопште не треба ни да се суди таквим лицима, јер је Суд БиХ показао да може квалитетно да учествује саамо у процесима, где штета по друштво није велика - истиче Вајкић.
Вајкић додаје да би Суд БиХ, пошто овако ради посао, требало да се прогласи ненадлежним за спорове, штете и пљачке грађана у БиХ веће од 1.000 марака.
AntiBot
06.06.2016. 14:02
Не могу да верујем шта говори овај ''правни аналитичар''! Па, притвор није замена за казну нити је казна, побогу! То је мера обезбеђења присуства окривљеног у судском поступку, мера за спречавање утицаја на сведоке (само ако сведоци нису саслушани) и мера спречавања довршавања истог или извршења другог кривичног дела. Уколико су сведоци саслушани а окривљени удаљени са послова које су обављали и истовремено им онемогућено кретање ван БиХ - који разлог би постојао да се они држе у притвору!?
Da vi samo znate istoriju ovoga analiticara.To je za top listu nadrealista.Ne bih vise opterecivao javnost sa detaljima jer svako moze doci do informacija ako ga bas interesuje.
AntiBot bravo na komentaru. Konačno neko ko poznaje pravo i šta je pritvor. Ja to isto ponavljam kao papagaj, na svim društvenim mrežama, ali me pravno nepismeni ljudi ismevaju i lupaju minuse do besvesti. Konačno nađoh , ne istomišljenika, nego nekog ko je pravno obrazovan.
Коментари (3)