Србац: Немања дрво деље срцем
10. 02. 2015. у 18:47
Немања Петковић (68) из Српца живот посветио производњи масивног намештаја који су куповали чак и Холанђани и Швеђани: Жао ми је што се у Српцу не подижу фирме са финалним производима из области дрвопрераде

Немања у својој радионици
КАД смо ових дана посетили приватну фирму "Јавор стил" у Српцу, у погону за производњу масивног намештаја за домаћинства и канцеларије затекли смо само 68-годишњег власника Немању Петковића. Радника није било.
- Млади неће у привреду, поготово у занатске фирме, јер је посао потцењен и друштвено обезвређен. У старој Југославији столар је зарађивао једну и по професорску плату, а сада је она два и по пута мања од професорске. То је разлог што млади данас траже посао само у јавним предузећима, или иностранству, тако да се занатске фирме могу одржати само у породичном амбијенту - прича Немања и додаје да му у послу помажу супруга Радмила и син Ђорђе, који је завршио Економски факултет и две године не може да нађе посао у струци.
Немања има и две кћерке Магдалену и Јелену, које су такође завршиле факултете, удале се у Србији и од њих најстарији Петковићи имају четворо унучади.
Љубав према дрвету Немања је стекао пoхађајући техничку дрвопрерађивачку школу у Београду. Први посао добио је у великом комбинату "Криваја" у Завидовићима и то у фабрици столица, где се годишње производило милион комада за тржиште Америке и Аустралије. Догурао је до главног технолога обраде, а онда је прешао у индустрију школског намештаја "Наша школа" у Обреновцу, па Грађевинско предузеће "Трудбеник" у Београду, а на позив тадашњег општинског руководства 1977. године вратио се у Србац и добио посао у погону "Ориолик" и ДИП "Србац" у Пребљезима. Паралелно са државним послом отворио је породичну фирму "Нит" која 2012.године, кад је Немања отишао у пензију са 41 годином стажа, добија назив "Јавор стил". Његов уникатни масивни намештај стизао је на домаће сајмове, али и у Холандију и Шведску, на шта је, каже, посебно поносан.
РАЗВОЈНА ШАНСА
Жао ми је што се у Српцу не подижу фирме са финалним производима из области дрвопрераде, јер је то велика развојна шанса за ову општину која има квалитетну букову и храстову грађу у планини Мотајица. Од продаје сировина се не живи, па је велика штета што се млади људи не школују за оператере на ЦНЦ машинама на којима се компјутерски управља операцијама - каже Немања и додаје да се активно бави радом у занатско-привредној комори РС и Привредном савету општине који је недавно основан.