ИЗРАЊА МОЗАИК ЦАРА ЈУСТИНИЈАНА: Рестаурација византијске крстионице код Лебана

Игор Митић

23. 10. 2017. у 20:01

Стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе приводе крају вишемесечне радове на рестаурацији и конзервацији мозаика у крстионици Царичиног града

ИЗРАЊА МОЗАИК ЦАРА ЈУСТИНИЈАНА: Рестаурација византијске крстионице код Лебана

Десетак конзерватора и рестауратора већ четири месеца свакодневно на задатку, Фото И. Митић

Стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе приводе крају вишемесечне радове на рестаурацији и конзервацији мозаика у крстионици Царичиног града, укључујући и базен где се обављао обред крштења, зидове и прилазне просторије, као и камену пластику. Тренутно се ради на пројектовању заштитне конструкције, па се очекује да од наредне године конзервирани мозаик буде доступан посетиоцима, после осам деценија од када је откривен.

У крстионици овог локалитета из 6. века, за који се верује да га је подигао велики византијски цар Јустинијан Први, очувано је око 70 метара квадратних прелепих мозаика, по којима је овај локалитет познат и ван граница наше земље.

Остало је вековима разнесено и уништено. Те делове нећемо обнављати, али ћемо урадити декоративне малтере са цртежом, тако да ће посетиоци моћи да стекну праву слику о томе како је мозаик изгледао када је направљен - истиче сликар Немања Смичиклас, конзерватор саветник Републичког завода за заштиту споменика културе.

Он предводи десетак конзерватора и рестауратора који на овом локалитету вредно раде скоро четири месеца и брине о сваком детаљу.

- ПРОЈЕКАТ овог типа би се у свету радио вероватно две или три сезоне, а ми покушавамо да завршимо посао за свега неколико месеци. Ово је нешто потпуно другачије у односу на све што смо до сада радили - прича Смичиклас. - У Србији су сачувани углавном антички мозаици, који су мало другачији у начину израде и представама, као и по свему осталом.

Немања Смицкилис

ПОД БАЗИЛИКЕ

Мозаик у крстионици је само мањи део укупних површина под мозаицима у Царичином граду које деценијама стоје покривене песком. Пронађени су на још три места, а највеће површине, од око 300 метара квадратних, представљају под једне базилике са трансептом. И она би требало да добије заштитну конструкцију и да туристима дочара волумен некадашњег објекта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (6)

MatijaBG

23.10.2017. 20:13

Kada ćete do turističkih destinacija napraviti puteve,a en da se turisti voze makadamima i da se brukamo pred Svetom?

krstenje

23.10.2017. 20:57

Eto vidite da se i nekada krstenje obavljalo uranjanjem pod vodu a ne ovo sta rade danas.

Elem

24.10.2017. 14:05

@Mile - A ko su bili ti romeji??? Grci??? Ko su ti Grci? Srednjo vijekovni Grci nisu mogli citati tekstove Anticki Grka a Danasnji Grci ne mogu citati tekstove "Vizantinski " grka. Na Kriti prije 3 000 godina pismo i jezik slovenski ili srbski a nas nema nigdje u toj istoriji. Danasnji "srbski" arheolozi su produzena ruka berlinskog kongresa , izuzev par casni ljudi...

Francesco

25.10.2017. 00:50

@Mile - Srednjovekovni Grci u sastavu romejskog ili vizantijskog carstva, kako god, nisu mogli da čitaju antičke spise na grčkom jeziku jer su ih feudalizam i hrišćanstvo učinilo nepismenima, kao što je 99,99% žitelja tog carstva uostalom i bilo. Današnji Grci umeju da čitaju i antičke i srednjovekovne spise ali se izgovor razlikuje. Ne postoji nikakva "berlinska škola", a vi koji tvrdite suprotno niste prošli ni pored osnovne škole, a kamoli naučili nešto od istorije.

Arheolog

24.10.2017. 13:57

Ili je rimsko ili "vizantinsko" Srba ili Slovena ni od korova a nedavno u "jerininom gradu" arheolozi nadju srbsku grncariju iz 4 og vijeka pa se ubise objasnjavajuci da joj tu mjesto nije.Dokle vise ta kvazi arheologija???