Дража као трагични јунак

Иван МИЛАДИНОВИЋ

22. 01. 2017. у 12:01

Мало познати детаљи из живота контроверзног генерала Драгољуба Михаиловића. Био је најодликованији, али и најсатанизованији официр

Дража као трагични јунак

Генерал Драгољуб Михаиловић

ГЕНЕРАЛ Драгољуб Дража Михаиловић био је и остао један од најконтроверзнијих, а истовремено и најтрагичнијих личности новије, не само српске, односно југословенске, већ и европске историје. Његов животни опус истовремено подсећа на све оно што смо као национални колективитет преживели, а можда још преживљавамо у овом суморном модерном добу које нам ни најмање није наклоњено. Готово пола века његова судбина, из идеолошких и себичних разлога ратног победника, који је писао своју историју, представљала је највећу тајну бивше Југославије.

Тајна његове ликвидације, и места где је покопан, преживела је Јосипа Броза и његову партију и државу.

Свако чепркање по тој мистерији као да повређује осећања безгрешности оних који и даље мисле да је постојанија истина која се прописује, а не која се истражује и утврђује. А таквих је данас много и у стручним (историјским), и у политичким, као и у готово свим круговима јавних делатника.

ДРАЖА Михаиловић био је најодликованији али и најсатанизованији официр који је обукао униформу од формирања савремене Србије. Кроз читаву једну епоху третиран је као већи издајник Српства и од Вука Бранковића.

Шта је седам деценија наспрам шест векова, рекли би циници, пошто, нажалост, наша историографија није рашчистила ни све детаље око наводног Вуковог издајства. Можда би пример и разјашњење њихових судбина могао да буде корак наше историје у ново сагледавање ко смо, шта смо били и чинили и шта нам је чинити.

Драгољуб Михаиловић је 14. априла по старом, а то значи 27. априла по овом насушном грегоријанском календару 1893, рођен у Ивањици. У варошици у коју су државни чиновници, учитељи, практиканти, слати по казни.

Отац Мијаило је био срески писар, а мајка Цмиљана домаћица. Презивали су се Мијајиловићи. У Пожаревачком архиву могу да се пронађу подаци да је отац Мијајило био родом из тог града, из породице папуџије Милосава и домаћице Екатерине.

Дража као потпоручник на Солунском фронту

Тих година када је рођен јунак ове наше приче у Србији долази до масовне транскрипције старих имена па његов отац постаје Михаило, а мајка Смиљана. И презиме се мења. Постају Михаиловићи.

МИХАИЛОВИЋ је рано постао сироче. Без оца је остао са навршене две године, без мајке кад је имао седам година. Један од стричева, ветеринарски мајор Владимир Михаиловић, довео сирочиће, Драгољуба и његове две сестре Јелицу и Милицу, у свој дом у Београду, у Студеничкој улици, која данас носи име Светозара Марковића. Стриц Влајко, како су га од милоште звали, умире кад је Драгољуб навршио десет година. Без сестре Милице остаје кад је напунио 12 година. О деци се старала Влајкова мајка, Дражина баба по оцу, Станица.

У основној школи имао је све петице изузев певања и гимнастике, из којих је био "врло добар". Дража Михаиловић је 1910. са врло добрим успехом, примерним владањем и похвалом да је изузетно вредан, завршио Трећу мушку гимназију на Врачару, у којој му је један од школских другова био српски кнез Павле Карађорђевић.

САВРЕМЕНОГ читаоца, поготово оне који са симпатијама гледају на астралне знаке, вероватно занима хороскоп човека који је имао тако страдалну судбину. Рођен је у знаку Бика. У Дражином хороскопском знаку рођени су Салвадор Дали, Петар Иљич Чајковски, Сигмунд Фројд, Вилијам Шекспир, Карл Маркс, Хари Труман, Владимир Иљич Лењин, Иво Андрић, Марија Терезија, Адолф Хитлер, пророк Мухамед. И, наравно, Михаиловићева зла коб, Јосип Броз Тито.

Дража са сестром Јелицом, бабом Станицом и стрином

Дража, који ће на почетку Другог рата поштедети живот Титу, а овај га на крају тог истог рата осудио на смрт, први пут ће се са њим сучелити почетком августа 1914. у Церској бици. У том Великом рату Дража је као командир чете Дринске дивизије био успешнији од Јосипа Броза, командира извиђачке чете 25. домобранске дивизије 42. вражје дивизије аустроугарске "Казнене експедиције" на Србију. Са својим ратним друговима, два пута га је натерао на одступање преко Дрине. Добио је и више одликовање од Броза. Дража је добио златну медаљу за храброст за "умешно руковање четом" и заслуге у одбрани српских положаја и заузимању Ваљева, а Броз сребрну медаљу за храброст за извиђање српских положаја и наношење тешких губитака српској војсци и цивилном становништву западне Србије.

ПОСЛЕ седмогодишњег ратовања и два висока одликовања, у јесен 1919, поручник Михаиловић је постао водник Краљеве гарде, у којој се задржао само четири месеца. Због солидарисања са једним својим класним другом, који је у кафани "Слобода" у Масариковој улици у центру Београда на дочеку нове 1920. године наздрављао Максиму Горком, руском филозофу Плеханову и Лењиновим бољшевицима, кажњен је са 15 дана затвора и прекомандован у Скопље.

Неће ово време проведено у апсани бити и једино. У јесен 1939. пуковник Михаиловић је заглавио месец дана затвора због критике застареле стратегије одбране Југославије, оштре критике југословенског режима и указивања на "све јачи утицај Берлина и Рима на Хрвате и Словенце" и на "петоколонашку активност фолксдојчера и усташа у Хрватској". У елаборату о стању у југословенској армији пише да "овако формирана војска иде у пропаст и расуло" и да се "из војске морају избацити аустријски официри", хрватске и словеначке националности који су примљени у југословенску војску.

Дража са америчким официрима 1944. године

ОКТОБРА 1940. пуковник Михаиловић је поново осуђен на месец дана затвора, овог пута због тога што је на пријему у британском посланству у Београду одржао "харангерски говор против нацистичке Немачке". Управа Удружења југословенских подофицира тражила је да му се одузме чин и да се најури из војске. Немачки посланик у Београду Виктор фон Херен лично је упутио протест влади Краљевине Југославије. Казна од 30 дана затвора донета је да би се Немцима ставило до знања да Михаиловићеве речи изговорене на њихов рачун "не изражавају мишљења званичних југословенских кругова".

ОВАКВИ иступи једног искусног обавештајног официра нису били случајни. Постоји више историјских извора који наговештавају да је Михаиловић сарађивао са совјетским службама. Још као нижи обавештајни официр војске Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца двадесетих година прошлог века имао је прве контакте са совјетским службама. Тада су ти сусрети имали уобичајну сарадњу обавештајаца, али нису прекидани ни доцнијих година.

Међутим, озбиљна сарадња почиње тек после доласка Хитлера на власт. Али, није он био класичан шпијун, агент, у обичном смислу те речи. Подразумева се да пуковник Дража као велики националиста и монархиста, самом идеолошком одредницом, није могао да ради за обавештајну службу једне комунистичке земље. Али, увек оно али, као искусни обавештајни официр, схватио је да је комунистички Совјетски Савез, "црвена Русија", једина сила која се може супротставити немачком утицају и агресији на Балкан, то јест Југославију. И понудио је своје услуге...

КАДА је априла 1941. сазнао за капитулацију Југославије, пуковник Михаиловић је на планини Озрен код Добоја рекао: "Ја ту капитулацију не признајем. Жив се Немцима нећу предати. Немачка мора да изгуби овај рат. Оваква хетерогена војска каква је била наша, није била способна ни за какву борбу... Ово није био рат, ово је била забуна. Ми ћемо се организовати и повести герилску борбу против окупатора."

Дража у затвору јула 1946.

Глобална надолазећа ратна и поратна збивања су више- -мање позната. Осим за оне с почетка овог текста који и даље мисле да је постојанија истина која се прописује. И наравно, осим Дражиног гроба који су Тито и његови сарадници тако сакрили да се ни данас не зна где је.

И никако не би требало заборавити Дражине речи које је изговорио на крају животног пута:

- Много сам хтео, много започео, али светски вихор разнео је мене и мој рад.


ПРВИ СУСРЕТ ДРАЖЕ И ВОЈВОДЕ ЂУЈИЋА

КАДА је воз са посмртним остацима краља Александра, после атентата у Марсељу, кренуо за Београд, свештеник Момчило Ђујић, будући четнички командант из Другог светског рата, одређен је да бди поред ковчега. Било је предвиђено да се стаје на свим већим станицама и задржава десет или двадесет минута, зависно од тога колико народа има.

О овом возу, без возног реда, остало је Ђујићево сведочење:

- Пред улазак у далматинско Косово, позвао ме је командант воза, официр средњег раста, са необичним округлим цвикерима, иначе потпуковник по чину. Био је то мој први сусрет са мојим будућим командантом и командантом југословенске војске у отаџбини, Драгославом Дражом Михаиловићем. Њега је занимало колико овде има Срба. Рекао сам му да моја парохија има 18 села и само три хрватске породице. У далматинском Косову дочекала нас је маса народа.Било је више од десет хиљада људи. Дража је одлучио да се овде стоји пола сата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (32)

Ђура Змај

22.01.2017. 12:20

А амерички обавештајац који је током рата шпартао Србијом истиче да је Дражу откачио онај Енглез што је добио шамарчину у Београду, звани Черчил, убедивши и Рузвелта да се окрену брату Титу.!? Данас, иако је рехабилитован нема спомен плоче на Дому Гарде у Топчидеру где му је пресуђено од поданика аустроугарског каплара.!? Али зато стоји плоча на којој пише да је у њему одржан конгрес КПЈ.!?

Nije tako.

23.01.2017. 00:29

@Ђура Змај - Kao saveznici smo morali da ratujemo sa neprijateljem. Draza je ocistio Srbiju od komunaca koji su onda presli u NDH, tu prihvatili izbegle od ustaskog noza, pravili carke sa Nemcima, za to dobijali oruzije i Tito kao nagradu za to posle dobio presto. Da je tako Draza uradio on bi dobio izbegle, a ne Tito, i oruzije od saveznika za bitke sa Nemcima koji ne bi mogli zbog toga da uzimaju po Srbiji "100 za jednog". Draza je pogresno cuvao Srbe ali je mnoge ipak sacuvao. Hvala mu za to.

Београд

23.01.2017. 09:54

@Ђура Змај - Чудну си ти историју учио. Кажеш Тито прихватао избегле од усташког ножа, па у хрватској правио чарке са Немцима? Никад чуо нисам да су Немци стрељали 100 хрвата за 1 убијеног Немца, а обрнуто је на жалост било! Олош Тито је водио борбу против немаца у Србији, док су хрвати на миру и срећни 4 године убијали Србе у концентрационим логорима. Један од тих логора, Јасеновац, је наставио да ради још 6 месеци након што се рат завршио

Утеривач

22.01.2017. 12:40

Најзад чињенице и без оцена, хвалоспева и пресуда написана животна прича! Српска историја је препуна не "црних" или "белих" ликова ни "позитивних " или "негативних" већ "сивих", о којима вероватно никада неће постојати јасан историјски суд и став већ само гомила неспорних чињеница које по правилу саме себи противрече. Није наш "проналазак" али смо бројно мали а имамо их превише! Ми никада немамо хладну главу да рационално без емоција то прихватимо и наставимо да живимо у данашњем времену!

Ајд здраво

23.01.2017. 00:05

@Утеривач - Имамо ми, роде мој, много хладних и паметних глава али ти неће да се баве професионално него кафанском политиком, па препуштају народ да га воде незналице с коца и конопца, дошљаке питајбога одаклен су и ко су али су се нагурали из разних вукојебина у главни град, па у скупштину, па нами свима заврат. Е ти немају хладну али добро срачунату тинтару да се нагомилају новца док нас јашу, а после их брига за нас ко за месец.

Босанац

22.01.2017. 13:19

Знао је Тито ко је био Дража, и колико је штитио народ. Док се један борио на страни аустрије и усташа други је штитио свој народ. Срби у овом дијелу источне Босне добро знају улогу Дражину у II свјетском рату. Сам комунистички систем убиством овог човјека убијо је један дио сваког од нас. Самим тим што не знамо гдје су му кости осуђени смо на неистину и лаж! Слава ти Дражо и хвала!

Goran

22.01.2017. 14:05

Dokle god ima i jedan Srbin kome je osoba neutvrdjenog porekla, koja se ceo zivot borila protiv srpskog naroda, koja je Srbima nanela zla skoro koliko i njegov brat pavelic, bliza od srpskog djenerala Mihailovica koji se ceo zivot borio i stradao za srpski narod, nama spasa nema.

Aleksandar

22.01.2017. 14:39

Drazu su americki i francuski predsednici Truman i De Gol odlikovali najvisim ordenjem svojih zemalja zbog spasavanja preko 500 saveznickih pilota u operaciji Haljard (Halyard Mission). Takodje, Nemci su i za Tita i za Drazu objavili postere da su trazeni zivi ili mrtvi. Sve ovo je dokaz da Mihajlovicev pokret - koji je bio prvi pokret otpora u okupiranoj Evropi - mora i treba da dobije status pokreta otpora kakav je bio i partizanski. Najtuzniji je gradjanski rat izmedju ta dva pokreta otpora.

MUDRI Knez Pavle

22.01.2017. 16:39

@Коста Мушицки - Najmudriji Srbin je bio Knez Pavle koji je mudrom politikom uspeo da obezbedi neutralnost za Kraljevinu Jugoslaviju i srpski narod !! Da nisu britanski agenti izvršili PUČ 27.marta 1941., ne bi bilo genocida nad Srbima, dolaska komunista na vlast 1945., ustava 1974., raspada države na štetu Srba, bombardovanja 1999., lopovske privatizacije posle 2000. !!

niko neznanovic

13.03.2017. 21:24

@Коста Мушицки - Dok se Tito sa svojim partizanima lomio po bosanskim planinama i borio protiv fasista,dotle je Draza sa svojim cetnicima jeo ovcetinu i pio rujno vino,cekajuci da mu neko drugi izbori slobodu.

Мома

22.01.2017. 16:38

ЦИА каже следеће: Иза субверзивне делатности против Драже у току Рата стоје Енглески обавештајци, иначе касније познати и као комунисти, Џемс Клугман и Ким Филби. Дакле јесу Енглези али издајници.

Чикаго

22.01.2017. 17:14

Генерал Дража је војну академију завршио у Француској, на Сорбони, заједно са Шарл Де Голом. Зато Шарл Де Гол никада није хтео да дође у југославију, јер је знао добро ко је највећи убица Срба - Тито. И да тај усташа тито не да није завршио високе војне школе него је био битанга и пропалица

s.mijailović

22.01.2017. 17:28

pardon,kako se ne zna ko je ubio čiču?krcun s tri metka u drazu a pre čiče i dragog jovanovica.postoji jedan covek po imenu milijan,koji je pred smrt sve ispricao,jer nije mogao s tim u grob!familijo pocivaj u miru!draža je bio to što ste gore napoisali,al iznad svega je bio jugosloven,vođen idejom vuka karadžića i gavrila principa!tačno je i da su neki njegovi odredi,koje nije mogao da kontroliše,pravili zulum nad srbima,i zato postoje svedoci.srbi se nikad neće opametiti!

Mandalov

22.01.2017. 22:52

Velicate Drazu, a ljutite se kad hrvati velicaju stepinca, pavelica, artukovica i barisica.

Београд

23.01.2017. 00:37

@Mandalov - На твоју велику жалост, историју не заборављамо. У хрватској је било више од 30 логора за Србе где је убијено око милион и по Срба!! Јел било можда у Србији логора за хрвате ?? Знамо да ти је тешко, али ово је тел почетак откривања истине о геноциду над Србима у 1 и 2 светском рату! Тек ће народ у Србији да сазна праву истину.

vedrana xx

23.01.2017. 00:48

@Mandalov - Nemoj da ti pada na pamet da praviš bilo kakve paralele između Draže i ova četiri antihrista, zločinca, koljača...

Zoran1

23.01.2017. 03:06

@Mandalov - Stepinac je podrzavao satanski ritual u jasenovcu kada su zrtvovali Hriscane a Draza nije, tu je razlika. Kako li ce Stepinac pokusati da se opravda pred Isusom na sudnjem danu?

Tomina

23.01.2017. 05:13

@Mandalov - Navedena imena pojedinaca uporedjivati sa imenom Draze Mihailovica,notorna je glupost. Jer, pomenuti su bili zlocinci, dok je Draza bio castansrpski oficir. Istina, i Draza je isto kao i gore pomenuti, proglasen ratnimzlocincem, ali iz sasvim drugih razloga od pomenutih.

Makedonac

22.01.2017. 23:07

Ej , braco Srbi, odredite se jednom zauvek bre, je li Draza vas heroj ili izdajnik. Ako je heroj, zasto ste ga Vi SRBI ubili, ubijen je u sred Beograda , a ne u Berovo ili Strumic ili u recimi Sentilj . Ubili ste ga Vi SRBi, a ne Siptari ili ustase Sudili ste mu u sred Beograda i tamo ga pogubili. Zasto sad za njim prolivate krokodilske suze Sto ste bre tako licemerni i dvolicni. Kazete Tito ga ubio.Pa ako vam ga Tito ubio , sto ste mu pesme pevali i trcali od Surcina do dedinja da musamomahnete

Чикаго

23.01.2017. 00:34

@Makedonac - Југословенски македонац, имаш ти много веће бриге него да гледаш у наше двориште. Једино Бивша југословенска република македонија и Сомалија нису урадиле попис становништва у задњих 10 година. Страх вас да се пребројите, да не видите да вас има колико и шиптара. Владу без шиптара не можете да саставите. Ајде југословенски македонац кад дођеш у наше цркве у Чикаго онда глумиш да си нам брат. Поцепаће вас бугари и шиптари на пола, само полако

Милојко Урошевић

23.01.2017. 01:28

@Makedonac - Дражу су убили Броз и комунисти,не Срби. Броза је на власт у Београд довела Црвена Армија,кроз Србију никад не би прошао.Исти су од Старе Србије,спрчкали државу,где сте ви бугараши опљачкали,побили,протерали силне Србе.Совјетски научници су од 4-5 варијанти србског дијалеката,склепали језик што даљи од србског. После вам комунисти отворише и цркву,да славите издају вере.Да сте ви људи,било би вас и у Егејској и Пирејској Македонији,не би признали Косово,и не би вас тртили Шипци..

vedrana xx

23.01.2017. 00:55

Za mene je general Mihajlović pojam patriote i Srbina, čoveka od časti i karaktera. Nisu komunisti džaba uradili sve što je (bilo) u njihovoj moći da se nikad ne sazna gde je pokojnik sahranjen.

Boris

23.01.2017. 01:49

Najstrasnije je da hrvatski monstrum koji toliko zla uradio Srbima,stotine hiljada Srpskih porodica zavio u crno i dalje mirno pociva na Dedinju.Dok ludi Srpski narod ne srusi kucu cveca i ne podigne na tom mestu spomenik kompleks nevinim zrtvama uzasnog komunistickog terora,Srbiji nece biti bolje.Pod hitno raspisati peticiju da se kuca cveca srusi.

Утеривач

23.01.2017. 17:38

@deus - Па није им ни Дража баш "остао дужан" , Нити је Титио био "љубичица" нити је Дража био "светитељ" . После равно 70 година ми Срби се још делимо према прошлости ! Судије се баве историјом, историчари политиком а политичари ... транзиционим богаћењем углавнонм! Када се пробудимо нећемо бити власници ни сопствене одеће! А ви и даље певајте о партизанима и четницима!

dragan

24.01.2017. 11:38

Fasisti su napadali i ubijali drugi narod a komunisti su ubijali svoj narod zato su valjda i vece patriote

Srboljub

01.08.2018. 19:02

Tragično je da pošteni oficir iz Velikog rata postane komandant snaga koje sarađuju sa okupatorom.