Час историје са Кајмакчалана

Младен СТАНЧИЋ

15. 09. 2016. у 15:45

Стогодишњица војних операција српске војске на пробоју Солунског фронта у великом рату. Више од 4.600 јунака погинуло у јуришу

Час историје са Кајмакчалана

Оштећен- Спомен комплекс

СКОПЉЕ

ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА "НОВОСТИ"

ЦЕНТРАЛНО државно обележавање 100. годишњице пробоја Солунског фронта биће организовано 16. септембра на Кајмакчалану, на врху Ниџе планине, тик уз граничну линију између Македоније и Грчке.

Обележавању ће присуствовати председник Србије Томислав Николић, који ће положити венац на српском војничком гробљу у Битољу и испред спомен-костурнице на Кајмакчалану на 2521. метру надморске висине, где почивају кости српских јунака који су уградили животе у пробоју Солунског фронта и најаву окончања Првог светског рата.

После низа деценија заборава нехајних потомака, где је на том историјском стратишту свештеник давно опојао за покој душа погинулих, век од војних операција ће бити обележен на високом државном нивоу.

На том делу стратешког ратишта, од 12. септембра до 3. октобра 1916. године вођене су жестоке, пресудне и беспоштедне борбе између српске војске и бугарско-немачких снага. Операције су окончане разбијањем непријатеља, ослобађењем Битоља у оквиру пробоја Солунског фронта као увода у успешно решење Првог светског рата.

На том стратешком масиву, где су Срби, на тој "капији слободе", како су га звали, због поновног уласка у отаџбину, платили највишу цену моћним светским "крчмарима", 18. септембра 1916. војници Прве српске армије - Дринске, Дунавске и дела Тимочке дивизије, заузели су стратешки врх Свети Илија - Кајмакчалан.

Више од 4.600 српских војника је у тим операцијама погинуло.

Краљ Александар са војницима на Солунском фронту

На тај дан, повремено и наменски преко године, у спомен-капелицу долазе ретки потомци, планинари, са ове или оне стране сада македонско-грчке државне међе да запале свеће за покој душа славних предака, тамјаном окаде њихове кости у костурници испод спомен-капеле.

Импозантан спомен-комплекс на Кајмакчалану наредбом краља Александра Карађорђевића подигнут је 1928. у част славне победе српске војске. Чине га спомен-капела, костурница-крипта, комбанарија, молитвени дом, болница др Арчибалда Рајса и стражарска кућа.

ПРЕДСЕДНИК ОДАЈЕ ПОЧАСТ

ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић боравиће у дводневној радној посети Грчкој и Македонији поводом обележавања стогодишњице битке на Кајмакчалану, 15. и 16. септембра. Првог дана посете Грчкој, Николић ће одати почаст српским војницима сахрањеним на савезничком гробљу из Првог светског рата "Зејтинлик" у Солуну, док ће сутрадан учествовати у церемонији обележавања стогодишњице битке на Кајмакчалану и положити венац на спомен-костурницу у оквиру српског војничког гробља у Битољу.

ЉУДСКИ НЕМАР

ОВАЈ импозантни комплекс је подигнут на великој надморској висини и због сурових климатских услова и временских осцилација, озбиљно је оштећен. Томе је, нажалост, кумовао у доброј мери и људски фактор, небрига и немар, "упркос изузетно стабилној и добро изведеној грађевинској конструкцији свих објеката".


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације