Животом платио што је био Дражин адвокат

Иван Миладиновић

17. 07. 2016. у 17:16

Судбина Драгића Јоксимовића, који је на суђењу бранио Дражу Михаиловића. Морао је да плати због неколико реченица које су ишле у прилог ђенералу. Др Јоксимовић је осуђен због слушања емисија страних радио-станица

Животом платио што је био Дражин адвокат

Ђенерал Михаиловић у току суђења

У СТАРОМ Риму су записали и оставили као наук васцелом потомству - "Историја је учитељица живота". Неку хиљаду година доцније, на београдском асфалту, ову латинску максиму, наш писац, овдашњи Милован Витезовић, "превешће" на српски:

"Историја нам је била учитељица живота, онда су стигли људи из шуме и силовали нам учитељицу"!

И мудри Енглези су пре неколико векова упозорити: "Народ који не зна своју историју, мораће да је понавља".

Људи из шуме после силовања учитељицу су послали на ново радно место чистачице у Централном комитету. И док се она знојила и прилагођавала новом задатку, чистећи и бришући све што се није допадало новом послодавцу, живот је текао даље.

У новом југословенском гротлу поново ће бити уписана јединица у дневник. Понављачи ће остати доследни у исписивању нових историјских страница. Хиљаде знаних и незнаних поделиће исту судбину, под ударом нових закона. У том тешком и дугом ланцу несрећа издваја се беочуг - судбина др Драгића Јоксимовића, адвоката и браниоца ђенерала Драже Михаиловића. Морао је да плати животом због свега неколико језгровитих реченица које су ишле у прилог оптуженом команданту Југословенске војске у отаџбини, без обзира на то што га је за браниоца поставио суд и Адвокатска комора.

МНОГИ чувени светски адвокати славу су стекли бранећи људе и злочине, које су и сами осуђивали. Правна наука у цивилизованом свету каже да се и најгорима или најнесрећнијима мора дати прилика за свестрану одбрану. Др Јоксимовић, уместо славе коју би му донела одбрана Драже Михаиловића, нашао се на удару комунистичког режима због неколико реченица које су биле и тачне и потребне, и које не би прећутао ниједан иоле частан бранилац.

После завршеног процеса и стрељања Драже Михаиловића, за њим су се кретале сенке агената, пратиле су сваку његову стопу и сваку реч. Он је то слутио, и био опрезан, не надајући се да ће му и посете најбољих пријатеља, током крсних слава и других верских празника, доћи слободе и главе.

Др Јоксимовић (први здесна) на суђењу Дражи

КАКВА ће судбина задесити Чичиног адвоката, могло се наслутити још у току суђења. Дан пре доношења пресуде Јосип Броз је, у Цетињу, на путу ка Јадран, на великом народном митингу изјавио:

- Њему је важна његова реакционарна идеологија, која се састоји у томе да народ није смио онда да се диже на оружје, јер га на то није позвала издајничка влада у Лондону. Он је тако поставио ствари. А затим: ако су партизани смјели да стварају своју војску, а зашто не би смио и Дража Михаиловић да ствара своју "Војску у Отаџбини", без обзира на то против кога он ратује, па ма ратовала и против сопственог народа? Он је, каже тај такозвани бранилац, имао право, јер је постојала такозвана законита Влада у Лондону. То је идеологија не само браниоца Јоксимовића, него и других Јоксимовића, који се крију под демократским плаштом. Овдје хоћу да кажем да то нису само људи као што је Јоксимовић, да се не ради само о људима његове боје, него да има људи и других боја, који се исто тако крију под плаштом демократије. ("Борба" 16. јул 1946)

Тај који се крио иза демократске маске, како је рекао маршал, био је други адвокат Ђоновић, такође Дражин бранилац, рођени Цетињанин, који је у родном месту уживао изузетно поштовање.

ПОВОД за ово јавно иступање новог господара Југославије био је један детаљ са суђења када је Јоксимовић тражио да свом штићенику постави неколико питања, на која бранилац има права по свима законима света. Председник суда је на то безобзирно одбрусио:

- Тужилац је окривљеном Михаиловићу довољно питања поставио!

То је значило да се обуставља свака даља интервенција, па и браниочева. Јоксимовић се нашао у чуду, остао је без речи и само раширио руке. Споменути други адвокат Ђоновић се тог тренутка у знаку протеста дигао и напустио судницу. Видећи да се нешто необјашњиво дешава, бранилачком столу пришао је амерички дописник United Press-а да пита о чему се ради. Новинар је избачен напоље, иако је у претходним извештајима и тужиоце и судије описивао у позитивном тону.

У сваком случају, Јоксимовићеви дани били су избројани.Тамо где диктатори упере прст, тамо се окрећу и стреле.

Шеснаестог јуна 1949. године пронела се кроз Београд вест да је др Драгић Јоксимовић ухапшен. Удба је у току дана банула у његов укућу, иза Новог гробља, и вршила претрес скоро до мрака, и одвела га.

У ОПТУЖНИЦИ ЈЕ ПИСАЛО:

"Др Драгић Јоксимовић, крајем 1948. г. па све до јуна 1949, у стану др Миливоја Иванковића, где је често одлазио ради слушања емисија страних радио-станица, и на другим местима, заједно с оптуженим Иванковићем, Савом Ђорђевићем и др Чедомиром Станковићем, у присуству других лица, узимао је учешћа у политичким разговорима, у којима је и лично тврдио да ће ускоро доћи до рата, који ће се завршити победом империјалистичких сила, да ће се постојеће државно уређење у нашој земљи ускоро изменити, да ће наша земља прићи империјалистичком блоку, да ће се на власт повратити бивше буржоаске странке, те је ради овога у заједници с оптуженим Иванковићем и Ђорђевићем, који су на себе преузели задатке да набаве статуте бивших буржоаских странака, приступио припремама за израду новог статута бивше Демократске странке".

На основу оваквог "доказног материјала" др Драгић Јоксимовић осуђен је "на казну лишења слободе с принудним радом у трајању од три године, и на казну губитка грађанских права, одликовања и пензије у року од годину дана", што по неписаној комунистичкој пракси значило - во вјеки вјеков.

ПОСЛЕ пресуде, из Београда је пребачен у Белу Цркву, из Беле Цркве у Пожаревац, а из Пожаревца у Сремску Митровицу, у робијашницу која је називана и комунистичким универзитетом. Смештен у злогласну собу број осам... Некада давно, пре рата, у њој је био хрватски првак др Влачек Мачек, а по рату и др Драгољуб Јовановић. Он је у ту собу послат је директно из Титовог парламента. Соба је планирана за 12 осуђеника, а када је у њој чамио Јоксимовић, било их је 124.

У књизи "Титови казамати у Југославији", Милан Рајић пише:

"Када сам једном приликом у затвору срео Драгића Јоксимовића и честитао му на смелости и сјајној одбрани, скренувши му пажњу да није бранио само Дражу, него је бранио и част Србије и српског народа, рекао ми је:

- Да, да, бранећи Дражу пред очима ми је била стално Србија и српски народ. Инсценираним процесом хтели су комунисти да нас осенче и зато је било потребно да се чује глас истине, без обзира на жртве. За време суђења са неколико страна ми је скренута пажња да се не затрчавам и да не вешам ствари о највеће звоно... Комунисти су пред лицем целог човачанства извршили један тежак злочин, који ће им остати за сва времена као срамни жиг. Нисам хтео да им се уклоним с пута, а још мање да им се поклоним, па нека буде шта хоће, ја их се не бојим..."

ДРАЖИН адвокат је прошао кроз танталове муке, понижаван и вређан на сваком кораку, од злехудог оброка до тешког принудног рада. Стоички издржао све до 1. августа 1951, када се растао са овим грешним и безбрижним светом.

Између 16. јуна 1949, када је затворен, и 1. августа 1951, прошло је 775 дугих и паклених дана. Умро је 290 дана пре истека казне. Његови посмртни остаци нису предати удовици, са објашњењем да "његово мртво тело мора на гробљу митровачког затвора да одлежи остатак робије".

Неколико дана пошто је мртво тело "одлежало робију" остаци др Јоксимовића пренети су у његово родно село. Али по диктату власти, перјаник правде сахрањен је у породичној гробници, у најстрожој тајности, уз присуство удовице и двојице рођака. Сви други били су силом удаљени.

Адвокат Драгић Јоксимовић из млађих дана

СЛУЧАЈ НИЈЕ УСАМЉЕН

Случај, или судбина, др Драгића Јоксимовића није усамљен. Стотине најбољих судија и адвоката, хиљаде јавних радника и часних прегалаца, великих васпитача и домаћина, професора, научника и народних првака били су жртве прогона комунистичког режима.


АДВОКАТ И НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Драгић Јоксимовић рођен је у Бачини, мирном и питомом селу Поморавља, Срезу темнићком, у скромној и поштеној сељачкој породици, дана 18. јуна 1893. После гимназије У Београду завршава права почетком 1922. и докторира у Дрездену и у Франкфурту на Мајни. Једно време је био секретар Министарства финансија, а после адвокат у Београду.

Припадао је Демократској странци и био један од њених првака. Још као студент био је председник Студентског демократског клуба. Затим је биран за народног посланика као представник Демократске странке Среза темнићког.

У Народној скупштини и у Демократском посланичком клубу оставио је дубок траг.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (30)

Бг

17.07.2016. 17:37

Ткз две југославије и улажење у ратове без снаге да селимо становништво на сигурно коштале су нас бар дупло срба но што је сад са дијаспором са 12 на 24 милиона минимум.велика је то туга божија.

PP

17.07.2016. 18:24

@ultrabgd - Ne može se to porediti. Turke smo podnosili 500 godina, što znači da se nekako i moglo sa njima. Komunizam je najveća pošast u istoriji civilizacije. Najveća tragedija ovog naroda je ta što nikada nije raskršćeno sa crvenom bagrom, već se ona polako pretvorila u novu pošast - evropejce. Da, komunistički mentalitet je i dalje na vlasti u Srbiji. Vlastodržac to čak i otvoreno priznaje upoređujući se sa Titom.

Vlada

17.07.2016. 18:56

@ultrabgd - ultrbgd@ i ustase si zaboravio.Koliko nas je stvaranje Jugoslavije ( i prve i druge ) kostalo? Zaista nekad pomislim dasmo mi Srbi lud narod, umesto da smo gledali svoj interes mi smo zbog nekih "velikih ideja" osakatili sopstveni narod.

Jovandeka

17.07.2016. 18:14

Braco,dobri ljudi,manite se učiteljica života.Hsjde braaćo da se latimo motike,pa da počnemo raditi i stvarati.Od ovih nsklapanja se ne živi.Nikad niko nije dokazao ko je u pravu.a ko u krivu.To izgubljeno traćenje vremena,će nas koštati budućnosti.

Predlog

17.07.2016. 23:55

@Jovandeka - Mora da iz titovog vremena imaš mnogo prljave ruke kad rtako pišeš. Voleo bi ti da se zlodela tih zlikovaca zaborave sa motikom u rukama, a dobro bi bilo da se baš tim motikama polupaju sve glave još onih koji ta zlodela štite i za njih nalaze opravdanje.

Milorad Ciric

17.07.2016. 18:17

Da li autor zna nesto vise i o dr.Đuri Đuroviću, takodje advokatu i Drazinom sekretaru?

sm

17.07.2016. 18:34

Padre: Ocito je da ti smeta ispravljanje istorijskih gresaka. Pa i vrabci znaju sta su radile posleratne vlasti.Procitaj nesto iz arhiva i saslusaj price ucesnika, pa ces nesto shvatiti.Samo nemoj kao pokojni narodni heroj tvrditi da je Goli otok bio odmaraliste. Hiljade golootocana, po njemu, neznaju gde su bili.

Србин

17.07.2016. 18:42

И после кукају за титом! Уа бре! Кад год чујем да неко тог диктатора спомене,мије ми добро. Једно од највећег зла које се догодило нашем народу

zaliv.co

18.07.2016. 18:58

@Србин - Gresis, Tito je bio najvece zlo za nas narod jer je upropastio Srbiju i Srbe vise nego turci za 345god okupacije...

Никола

17.07.2016. 19:10

Име др Драгића Јовановића је остало у сећању чак и његовим џелатима, али, зато, имена (и дела) његових џелата не знају ни њихови најрођенији. То је та животна разлика. Читајући овај текст, размишљам, чак и ако је од комуниста све ово, много је.

pera

18.07.2016. 05:25

@Никола - Dzelati su nagradjeni za njihovu lojalnost a danasnja vlast jos uvek ih stiti i skriva njihov identitet po arhivima.

Sukob interesa

17.07.2016. 19:12

Sam autor teksta je totalno kontroverzan u svojim pisanijama. Ustvari, upravo je, opisujući i veličajući advokatovu biografiju i iskazane stavove, dao za pravo "komunistima" da ga uhapse zbog antidržavne aktivnosti. Sa kolikom dozom ostrašćenosti se autor obrušava na komuniste, nema sumnje da je "u sukobu interesa": Šta znači kada čovek ispija kaficu sa gl. i odgovornim urednikom. "Narudžbine" se produžavaju a honorar se odmah uvećava.

zoki

17.07.2016. 19:33

tako ce sada i turske sudije da odleze kuku, nego ovakve tekstove treba cesce objavljivati, sve dok se srpska istorija ne ocisti ideologije i tendencioznih stranih uticaja

nesa

17.07.2016. 19:37

naslednici komunista je socijalisticka partija srbije oni su od 1941 do danasnjih dana cinili zlocine nad srpskim narodom i i zato ih treba i ukinuti.

iz glave

17.07.2016. 21:04

Moša Pijade 1942, zasedanje avnoja : Potrebno je zato stvoriti toliko mnogo beskućnika, da ovi beskućnici budu većina u državi. Stoga mi moramo da palimo.Pripucaćemo pa ćemo se povući. Nemci nas neće naći, ali će iz osvete da pale sela. Onda će nam seljaci, koji tamo ostanu bez krova, sami doći i mi ćemo imati narod uza se pa ćemo na taj način postati gospodari situacije. Oni koji nemaju ni kuće ni zemlje ni stoke, brzo će se i sami priključiti nama, jer ćemo im obećati veliku pljačku.

ranko75

18.07.2016. 00:06

@iz glave - Taj citat koji je toboz izrekao Mosa Pijade je cista izmisljotina koju prenose oni koji vole takve izmisljotine, kao naprimer i to kao je Tito poginuo,pa nam poturili drugog. Takvima je bolje da se oprobaju u pisanju bajki.

Francesco

17.07.2016. 23:17

Uf što ti je režimsko glasilo. Odbijanje da se objave zdravorazumski komentari koji pogađaju u istinu koja se kosi sa konvencionalnim neofašističkim aspiracijama vas neće odvesti nikuda.

Beli

18.07.2016. 08:58

@Crni - Nije bilo toliko komunista. Čak i da su "deca komunista", ovo što i kako rade sa narodom i državom,nema veze sa radom i rezultatima rada komunista.

ranko75

18.07.2016. 00:09

Nikako nije dobro da covek odgovara za svoje misljenje ili zato jer javno istice da se ne slaze sa vladajucom politikom ili ideologijom. Medjutim nije dobro ni kada bez ikakve kontrole moze pisati ili govoriti sta hoce ,trovati narod, a narocito omladinu i ni za sta ne odgovarati, a posebno kada vredjaju verske ili patriotske osecaje gradjana. Mora da postoji razumna ravnoteza prava i odgovornosti, a mi cesto padamo u krajnosti.

miami

18.07.2016. 15:53

Crveni zlocini su ostali nekaznjeni I o njima se ne govori, jer potomci tih iz suma I danas vladaju Srbijom.

zaliv.co

18.07.2016. 18:57

Toliko o komunistima, imajmo na umu da i danas Srbiju vode potomci tih komunista....nema nama spasa dok ne dobijemo vodju kakav je Draza bio, skroman i pre svega mu je Srbija bila na umu ....dok ovi nasi danas trce da klece pred EU i SAD bulumentom.

srđapert

19.07.2016. 12:58

imam jedan predlog, hajde više da prestanemo da se igramo četnika i partizana i da radimo nešto korisno!

Ruben

19.07.2016. 17:51

@srđapert - Pronadjeno u dansanjem figaru (Figaro - jedini ozbiljan pisani medij u francuskoj): «On peut penser ce qu'on veut de celui qui fut le premier des maquisards, mais l'ignoble est précisément que personne n'en pense rien. (…) Le monde s'en fout. Eh bien, moi je me fous de ce monde». Prevod: Mozemo misliti sta hocemo o onome koji je bio prvi borac protiv fasizma ; ali sto je sramno je bas to sto je sviju bas briga ; pa dobro, onda je i mene bas briga za sve njih: Michel Déon (veliki francuski pisac

Јанко

19.07.2016. 16:59

Хвала новинарима Новости што нам, готово свакодневно, пружају могућност да сагледамо непознати део наше историје!

Čiča

31.07.2016. 13:53

jedan od ogromnog broja primjera hrabrosti umnih ljudi koji su stradali u odbrani pravde,to su svijetli trenuci pravnog sistema i prava koji kako ide vrijeme sve više rupa ima,hvala Joksimoviću i Đonovicu što su postojali i smjeli da brane ono što im je sveto,svoj narod i zakletvu...

Marko

16.04.2017. 22:18

Комунизам то је највећа беде која је задесила српски народ. Уништавајући и здраво,образовано тело-народ,српског домаћина, и дух народа- веру. Правећи безглавну масу и руљу коју лако усмеравају по својим доктринама!