Како је СФРЈ систематски уништавана: Страх од српског питања

Иван МИЛАДИНОВИЋ

12. 06. 2016. у 21:30

Тито одбио "Плаву књигу", материјал о понижавајућем статусу Србије. Западни банкари су тражили укидање права вета покрајинама у Србији

Како је СФРЈ систематски уништавана: Страх од српског питања

Тито и Кардељ су били јединствени у односу према Србији

О РАСТУРАЊУ бивше Југославије од 1991. у њеним некадашњим републикама, али и широм Европе, написане су читаве библиотеке, подигнуте многе оптужнице и изречене бројне правоснажне пресуде. Опште је место да су све важне чињенице откривене и обелодањене. И да се томе мало шта може додати и одузети.

Медутим, тај процес распада трајао је подуже, више од две деценије, и у најмању руку постоје неколико датума слома Југославије - и барем још два главна актера њеног демонтирања. Поред Слободана Милошевића, Фрање Туђмана и Милана Кучана, који су званично 1991. први дигли руку на оно што је била заједничка држава, постоји још неколицина актера њеног демонтирања.

Један од првих датума гашења Југославије неспорно је усвајање амндмана (на Устав из 1963) у пролеће 1971. У фази њиховог настајања долази до сукоба између Јосипа Броза и српског руководства. Марко Никезић и његова екипа били су за јавну расправу, али Хрватска и Словенија су то, уз подршку Тита и Кардеља, дефинитивно одбиле.

Суштина амандмана може да се схвати из речи Едварда Кардеља у Уставној комисији, поводом амандмана XX, који је дословно рекао:

- Није питање у томе да ли је Југославија савезна држава или савез држава? За нас је то на крају крајева сасвим споредно питање... Једино што ту недостаје и што бих ја додао је и у аутономним покрајинама (у чл. 1)... Очито је да данас нисмо спремни да прихватимо такав положај АП унутар републике, да оне буду изједначене са позицијом република у Федерацији - говорио је тада Кардељ.

То је, међутим, оставио за наредну фазу, која је врло брзо наступила у току припреме Устава из 1974.

* Пера Стамболић, Слободан Милошевић и Иван Стамболић пред разлаз


КРАЈЕМ марта те 1971. уставни амандмани су усвојени, а у шта ће они претворити Југославију, најбоље је видео професор Правног факултета у Београду Михаило Ђурић:

- Југославија се уставним амандманима своди готово само на географски појам, будући да се на њеном тлу или, тачније, на њеним развалинама, и то под маском доследног развијања равноправности између народа који у њој живе, успоставља неколико самосталних, независних, чак међусобно супротстављених националних држава - нагласио је Ђурић.

И рекао је још:

- Ови амандмани уводе Југославију у последњу њену раскрсницу.

Много година касније, у својим мемоарима, хрватски лидер из тог времена ће рећи да ће "сви њихови захтеви из 1971. године чинити темељ Устава из 1974. године". Остала је забележена и његова изјава у Црној Гори, током вечере са руководством ове републике (Веселин Ђурановић, Видоје Жарковић, др Жарко Булајић...), којој је присуствовао и Вељко Влаховић: "Србију ћемо свести између Ужица и Београда". О овом инциденту је др Жарко Булајић, председник Извршног већа Црне Горе, известио свог колегу у Србији Миленка Бојанића, а овај је то пренео Марку Никезићу. На састанку код Тита, 14. марта 1971, Никезић је отворено рекао шта се спрема Србији. Поред Марка био је Вељко Влаховић, кога је очигледно издало "црногорско чојство" те је "кукавно ћутао". И Тито је био збуњен, па није реч проговорио.

БИЛО је како је било. Српско руководство није успело да спречи уставне промене које ће изродити силна исцрпљивања, економску нефункционалносту, разне облике државних криза. И довести Србију у понижавајући уставноправни положај. Тад настаје и она чувена премиса "слаба Србија, јака Југославија".

Није било потребно ни две године од доношења Устава 1974. године, па да се у Србији осете све његове последице.

* Тито са Пером Стамболићем и Дражом Марковићем


У правосуђу је од свих органа у Републици, једино Врховни суд и Републичко јавно тужилаштво имало функцију за целу републику. Виши привредни суд, Суд удруженог рада и други правосудни органи вршли су функције искључиво на територији Републике, али не и на територијама покрајина. Уз то, Врховни суд Србијеје имао посебно тело које је било састављено од једнаког броја судија Врховног суда Србије и судија врховних судова покрајина. Поврх свега радило се на доношењу три одвојена кривична законика.

Покрајине су одбиле и доношење заједничког закона о медијима. "Нова пракса" се осећала и у затварању образовног система.

Нацрт закона о народној одбрани није могао да буде донесен јер су покрајински одбијали субординацију у спровођењу одбране. Пример оваквог односа је била и војна вежба "Одбрана војводине у зимским условима", одржана у околини Панчева. Вежби су присуствовали искључиво функционери Покрајине Војводине. Нико из Републике није позван.

слично је било у полицији и службама безбедности. У савезним органима делегати из СР Србије и покрајина наступали потпуно неуједначено и разбијено. Друге републике су наступале организовано заступајући своје интересе.

Није поштеђен ни спорт. Првенства су се одржавала по покрајинама и централној Србији, па су прваци сва три дела одлазили на савезна такмичења.

Парализа Републике Србије је била потпуна, укупан друштвени и привредни живот је трпео у свим сегментима. Покрајине су имале право вета на све одлуке органа управљања у Србији, а потпуну самосталност на својим територијама.

ЗАПАД ПРОМОВИШЕ МИЛОШЕВИЋА СУЗАН Вудворд, професор са америчког универзитета Принстон, у књизи "Балканска трагедија, хаос и распад" пише да је на промоцију Слободана Милошевића утицало држање Међународног монетарног фонда, западних банака и владе САД. - То, пре свега, због тога што је виђен као економски либерал и политички конзервативац који би имао ауторитета да имплементира реформе које су они захтевали - навела је Вудвордова.

Суочено са стварношћу Председништво Србије формира радну групу која је имала задатак да припреми радни материјал за расправу о свим наведеним проблемима са намером да у њеној завршници буде укључен сам Тито. Материјал назван "Плава књига" је био завршен и предат 5. јануара 1977. године. Писан је врло обазриво и у њеним закључцима се упозорава да је доведена у питање уставна улога и Републике Србије да - као и друге републике - има функцију националне државе српског народа:

- С обзиром на изражене тенденције дезинтеграције републике као целине и на све изразитије диференцирање три одвојена подручја, слабо или само формално међусобно повезана, може се отварати питање да ли српски народ, равноправно са другим народима Југославије остварује своје историјско право на националну државу у оквиру југословенске федерације која почива на принципу националног самоопредељења - написано је тада.

Рад на овом експертском материјалу поделио је руководство у Србији.

Против "Плаве књиге" су били Милош Минић, Живан Васиљевић, Момчило Дугалић, Стеван Дороњски, Душан Алимпић, Душан Поповић, Мирко Поповић, Радован Влајковић, Нандор Мајор, Фадиљ Хоџа, Кољ Широка, Али Шукрија, Махмут Бакали, Џавид Нимани... Они су агресивно наступили против "Плаве књиге", и тражили су одговорност за покретаче уставних промена Дражу Марковића, Душана Чкребића, Ђорђа Лазића, Ивана Стамболића,који је тада био секретар Извршног комитета ЦК СК Србије.

Представнициа ЦК Србије, ЦК Војводине и ЦК Косова сусрели су се са Титом 27. јула, који је био позван да арбитрира у овом спору републике са покрајинама. "Плава књига", посвећена проблемима у народној одбрани, планирању, судству, безбедноси и кадровским питањима је одбачен.

Страх од отварања "српског питања", је био већи од блокаде функционисања републике. Одбацивање "Плаве књиге" је крај другог дела драматичне завршнице која ће наступити 1991. године.

ТРЕЋИ део почиње више од десет година после Титовог одлучног не, 27. јула 1987.

На сцену ступа Међународни монетарни фонд и тражи од Југославије промену уставног система као предуслов модерним реформама у привреди, финансијама и тржишној економији. Уз други стенд-бај аранжман ММФ тражи да се вето република на савезном нивоу укине, и то се посебно спомиње апсурдност права вета покрајина унутар Србије.

После више од две године јалових расправа између бранилаца постојећег стања и реформатора, под огромним притиском ММФ, Председништво ЦК СКЈ предложило је републикама и Савезној скупштини 21. јануара 1987. године преко 120 амандмана на Устав СФРЈ из 1974. Кључни амандмани су предвиђали и већа права Србије над покрајинама. Све оно што је пре десет година одбацио Јосип Броз Тито. Ипак, то ће, за оне који се сећају, бити тек почетак драматичне завршнице.

Дужничка клопка у коју је запала Титова "обећана земља" приморала је ММФ да тражи неопходне уставне промене, посебно ускраћивање права вета, које је парализовало савезну владу, али и Србију, као предуслов за привредну реформу. Међутим, то је изазвало бурну реакцију републичких и покрајинских лидера.

Да ли је неопходно пребројавати колико је Југославија имала шанси да опстане. Колико су пута то онемогућавали Јосип Броз, Едвард Кардељ и њихови следбеници, међу њима многи и из Србије. Њима је очигледно било важније да се Србији сасеку оба крила (покрајине) него опстанак државе. Остаће запамћена и једна изрека из тог времена "Aко покрајине нису против Србије, онда и нису потребне"!


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (30)

makishev

13.06.2016. 02:38

Ali i ovaj tekst pokazuje koliko su srpski komunisti između sebe bili jako podeljeni i koliko su neki gledali isključivo sopstveni interes... Komunisti u drugim republikama, tu posebno mislim na Sloveniju i Hrvatsku delovali su jako jedinstveno i složno. Da su srpski komunisti samo bili složni u svojim zahtevima, ni Tito im ne bi mogao ništa... Ipak, zna se kako je najlakše udariti na Srbiju, udari na neslogu među Srbima i obavljen posao.

Jel' da je 'vako

13.06.2016. 04:07

Jos kad bi narod Srbije citao samo literaturu koju smo mi u Srbiji pisali znali bi pravu istinu ovako dolaze samo u sumnju sa ostalim izvorima lazi.

Јабре

13.06.2016. 05:31

Сада ће доћи опет да нам говоре како је Тито био бољи за Србе него неки Србин. Прошли пут је Наранча споменуо Љотића, нешто сумљам да би Љотић разделио Србију, забранио да се 300 000 Срба врати на Космет, да не би дао ништа ни Крајишницима ни Србима у БиХ за своју жртву ... А вероватно и неби гасио индустрију у Србији да би оживео ону у Словенији.

dane

13.06.2016. 05:39

Eto I danas imamo pokrainu AP Vojvodinu i autonomase to drzavu kosta ogromnoih novaca.Zamislite imamo dve vlade umesto jedne.Zasto imamo pokrainske poslanike i izbore za te novce mozemo uraditi neki projekat.Interesuje me koliki je vozni park AP Vojvodine sada...Takodjer primer nam je svega navedenog gore sadasnje KiM koje su pod okupacijom stranih drzava i njihovih albanskih kriminalnih bandi koje su tzv. vlast koja pregovara i ima tzv Policiju .

Tixon

13.06.2016. 08:00

Ovo je samo spisak događaja , a nedostaje analiza uzroka za ovakav odnos drugih republika i naroda preme Srbiji.Da li smo mi Srbi ,zaista bili kočnica razvoja drugih.Ako je tako,onda su oni u pravu.Da li je u pitanju ostvarivanje šireg ,međunarodnog plana na Balkanu,i kojeg.Ili je nešto treće ili četvrto u pitanju.Dok se ne objavi objektivna analiza antisrpskog stava ,praktično svih jugoslovenskih naroda,mi nećemo imati jasan stav o sebi i svetu oko nas.

mirjana

13.06.2016. 08:10

Za koga je ovo "otkrovenje"???Za ne prosvecene ,ne informisane i ne obrazovane?Ne zainteresovane???

Neprosvećene

13.06.2016. 11:05

@mirjana - neinformisane, neobrazovane, nezainteresovane... naučite pravopis, pa onda komentarišite.

Milan Pjutin

13.06.2016. 08:23

Najveca greska srpske krune je bilo stvaranne drzave sa Slovencima i Hrvatima 1918. sto je bio preduslov za dolazak komunista na vlast 25 godina poslije.

Revizor protiv EU

13.06.2016. 08:31

Titoljupcima ovo ne vredi, oni uporno o "crvenom pasošu" i dobrom životu, a ovakvih i sličnih podataka o položaju Srbije u SFRJ ima mnogo. Da ne idemo dalje, Slovenija i Hrvatska su bile u svakom pogledu favorizovane, njihov privredni razvoj, dok je Srbija potiskivana i iscrpljivana, gurana u zaostalost koliko god je bilo moguće. Onda su "braća" 90-ih izmislila da ih je Srbija "eksploatisala". Jedinstveni slučaj da je u nekoj državi eksploatisani živeo bolje od eksploatatora!

Ni danas ne tražimo ništa više

13.06.2016. 11:07

@Revizor protiv EU - samo kad bi plavi pasoš vredeo kao crveni i da dobro živimo...

Јабре

14.06.2016. 02:30

@Revizor protiv EU - Vredeo bi da nije bilo komunizma koji je razcepao Srbiju i ojačao separatiste u svakom pogledu. Da smo ostali kraljevina sada bi bili kao Danska.

Da bre

14.06.2016. 14:35

@Revizor protiv EU - Malo morgen.Karadjordjevic je udario pocetak unistenje Srbije kada je stvorijo nakazno kopile KSHS a kasnijei kraljevinu Jugoslaviju.Unistio je slobodne srpske zemlje Srbiju i Crnu Goru.Hrvatska i Slovenija su mudro muzle Jugoslaviju koju nisu nikada prihvatile kao svoju zajednicku domovinu.Sacekali su svoj momenat i eto Milosevic svojom pogubnom politikom im je pomogao da budu i etnicki cisti.Srbija treba mlade nove politicare koji ce biti okrenuti sebi a ne ostatke komunista i kvazi rojalista

ap0qalypto

13.06.2016. 08:32

najveca nesreca naseg naroda je to spajanje u SFRJ. zlocinci iz oba rata rehabilitovani nakon tog spajanja. nikad vise unije, svako samostalno.

Ortodoks

13.06.2016. 10:44

@ap0qalypto - naravno da treba svako samostalno,ali pre svega toga da se Srbiji vrate silom oduzete i okupirane Srpske teritorije koje su joj otete uz pomoć zapada!!!znači južna Srbija koja danas sebe zove"Makedonija",pa onda Crna Gora a "Milogorci"neka idu sa Albancima pod ruku,pa Republika Srpska da se pripoji Srbiji i naravno RSK(Republika Srpska Krajina)!!!e posle toga ove novonastale veštačke nacije neka idu svojim putem,koji da nije bilo Srbije bili bi neke nacionalne manjine u Austriji ili Mađarskoj!

Istoričar

13.06.2016. 09:37

Svaka čast novinaru Miladinoviću. Sada se jasno vidi da su Tito, Kardelj i Bakarić bazični vinovnici za sva stradanja Srbije od 1969. do danas. Bravo, još jednom, za napis!

Dove

13.06.2016. 09:39

Takodje, Baranja je 1945. poklonjena Hrvatskoj, dakle, mnogo ranije se pocelo sa razbijanjem Srbije nego sa rabijanjem Jugoslavije.

milija suzović

13.06.2016. 09:59

Ovo je prikaz događanja.Pozadine nema.Dublje, a pogotovu najdublje pozadine nema. Šta su liberali radili,tržili 60 tih,/šta traži vrla Latinka u taboru Žutih danas/,zašto je smenjen Ranković baš na Brionima/prisluškivanje "žvaka" aktuelna i danas/,Brozovo "pismo" 1972,gde smenjuje 6000 direktora/ne treba zaboraviti da je Srbija trebalo ekonomski da osvoji YU/. Zašto se o tome ne govori danas,da bi se znala istina o svemu pogubnom po Srbiju.Srećna vrema nije stvarao Broz, već Srbski domaćini.

VladoBL

13.06.2016. 10:00

Uopšte nije dobra analiza. Na žalost, ovakvi zaključci su zasnovani na krivim pretpostavkama i pogrešno složenim činjenicama. Definitivno, u našem narodu postoji zaključak da je Tito bio genij koji je uspio 20mil. ludaka držati zajedno i mada primitivno, ovo je daleko bliže istini.

mister no

13.06.2016. 11:43

@VladoBL - a zasto je tito samo u srbiji napravio pokrajine dok ni u jednoj drugoj republici to nije uradio ???

Сергеј

13.06.2016. 13:44

@VladoBL - Југославија је урушена на самом њеном илегалном оснивању у Јајцу,на Другом заседању АВНОЈ-а.Погледајте архиве и копију Записника о присуству тзв. већника па ћете се уверити да је највише већника позвано из Словеније и Хрватске.Зашто ако се зна да су Срби већински народ и у партизанима и као народ у држави.Требало је надгласати Србе .Тада је донесена,између осталих,одлука да се Словенији и Хрватској припоји Истра и острва,а Броз добија звање маршала(на предлог Словенца ,Ј.Видмара)

Cvetanovski Vasilije

13.06.2016. 13:37

Nista nije slucajno. Hrvatska je trebala da ima srpsku autonomiju isto kao i BiH.Srbi su brutalno prevareni i pokradeni u SFRJ...

karamba

14.06.2016. 14:05

Da ne bude zabune samo da pojasnim da Jugoslavija nije nestala! Ona se kao i SSSR. samo se regionalizovala, jer je tako vlasnik svojih kolonija hteo! Komunizam je vecita investicija kapitalizma! Sa istorijske scene nestala je Kraljevina Jugoslavija!

Raspad po Ustavau 1974.

18.06.2016. 16:46

Tito i Kardelj su od 1948.g. počeli pripreme za rasturanje Jugoslavije na način koji odgovara Sloveniji i Hrvatskoj. Kada su doneli Ustav 1974. sve posle je realizacija u skladu sa usatvom i pravom republika i pokrajina na samopredeljenje.

Rabo

08.11.2016. 06:55

"mirjana"Za "ne pismene". Mora da si bezala sa casova srpskog u osnovnoj skoli. Obrazovana.

NikolaBG

20.04.2017. 00:05

zaboravili ste da navedete da je kosovska kriza nastala 1912 godine, nastankom albanije i prizrenske lige gde su siptari imali svoje prestavnike i ideologiju velike albanije staru 500 godina. Povlacenjem turaka sa ovih prostora i poklanjene imanja albancima pocinje teror srba

Vasilije

05.02.2019. 11:46

Mnoge činjenice se ne spominju:koja je uloga Vakica,Zvicera,Karica i dr. Zašto su u Srbiji i CG birani moralno diskreditirani ljudi za koje je udba imala podatke razne. Umjesto “zavadi pa vladaj” uvedeno je pravilo “zaduži pa vladaj”. Rukovodeći kadrovi su se obučavali u Zagrebu i Sarajevu a ne u Beogradu ili Ljubljani!?Abolicijom za šverc dućana i zločine u Dubrovniku stvorena je današnja CG!Sada se vode pregovori o prodaji Luke Bar iako se zna da je bez Srbijanske robe ova luka propala!!Mnogo