Љубици Оташевић због оца Удба није дала мира

Јелена МАТИЈЕВИЋ

29. 03. 2016. у 20:50

Ни у серији “Бићемо прваци света” није се могла заобићи прича о лепоти кошаркашице Љубице Оташевић. Братанац Јован: Све планове је подредила жељи да поново буде са татом Божидаром

Љубици Оташевић због оца Удба није дала мира

Љубица у Ла Коруњи са кошаркашицама Црвене звезде

ЈЕДИНИ сан моје тетке Љубице Бубе Оташевић био је да напусти све и оде код оца Божидара, мајора-пилота Војске Краљевине Југославије, браниоца Београда 1941, страдалника нацистичког логора Оснабрик, који је после ослобођења одлучио да остане у емиграцији.

Ништа друго у Љубичиној младости није било важније од испуњења те жеље. У њој се крије и одговор зашто је врло рано затворила широм отворена врата блиставе кошаркашке каријере.

Овако за “Новости” говори Јован Оташевић (64), братанац чувене кошаркашице Црвене звезде и репрезентације Југославије, Горњомилановчанке која је педесетих година минулог века лепотом покорила Београд.

У граду који се опорављао од рата, причало се о много чему, али највише о лепоти Љубице Оташевић. Била је висока, природно лепа и без трунке шминке на себи, заустављала је дах мушкарцима и изазивала дивљење жена. Очаран њеном лепотом и Иво Андрић је, кажу, долазио на тренинге и мечеве Звезде на Малом Калемегдану.

И у серији “Бићемо прваци света”, која се однедавно емитује на РТС, није било могуће заобићи причу о њеној лепоти, кошаркашком умећу, вези са Срђаном Калембером, кошаркашем “црвено- -белих”... Част да тумачи лик Љубице у овој серији припала је глумици Нини Јанковић.

Али, кошаркашку каријеру Љубица Оташевић прекинула је нагло, већ у 24. години, када је као студенткиња Филозофског факултета у Београду отишла у Италију да усаврши језик.

Љубица Оташевић

Од тада никада више није живела у Југославији. О разлозима њеног одласка углавном се нагађало. Веровало се да су повод била отворена врата Холивуда и жеља за животом на високој нози.

О томе се нарочито говорило пошто је била дублерка Софије Лорен у филму “Кључ” Керола Рида и током њене везе са Керијем Грантом, који је из Холивуда дошао у Горњи Милановац на сахрану Љубичине баке. Била је блиска и са Марлоном Брандом, Шоном Конеријем, Робертом Евансом. Била је удата за грофа Енрика ди Партанову...

Прави разлози њеног одласка из Југославије били су, међутим, далеко од жеље за животом у богатству, а знали су их само чланови њене породице.

Божидар Оташевић

- Колико је све у Љубичином животу било подређено жељи да поново буде са оцем, најбоље сведочи то што је, иако непрекидно под будним оком Удбе, успела да га види 1953. и 1954. године када је као кошаркашица Црвене звезде гостовала на турнирима у Италији и Француској - наставља Јован Оташевић.

- У то време југословенски клубови су у иностранство путовали са колективним пасошом, па тетка, због последица које би сносила породица у Србији, није желела да прави политички скандал и тражи азил.

Ипак, чинила је све да Југославију напусти легално, односно да се домогне појединачног пасоша. Кад га је добила, 1957, било је касно за остварење сна о окупљању породице, јер је њен отац преминуо годину раније. Но, туга и бол за њим и непрестана стрепња од Удбе, “помогли” су јој да истраје у намери да напусти Југославију.

По речима нашег саговорника, у причи о Љубици Оташевић, а пре свега о судбини њеног оца Божидара, сажета је историја трагедије бројних српских породица и тешких српских подела у минулом веку.

- Божа је био је један од храбрих пилота који су бранили Београда 1941. године, у јединици под командом пуковника авијације Јована Калембера, оца прослављеног кошаркаша Срђана са којим је Љубица неколико година била у вези.

Јован Оташевић

Ни романса Љубице и Срђана, по мишљењу нашег саговорника, баш због судбине њихових очева, вероватно, није била случајна.

- После шестоаприлског слома Краљевине Југославије, Божидар се маја 1941. вратио у Горњи Милановац, где је заробљен и одведен у логор Оснабрик у Немачкој - прича наш саговорник. - Тамо је, четири тешке године и патњу делио баш са Јованом Калембером. Али, по завршетку рата, за разлику од Јована, Божидар се није вратио у земљу. Говорио је да се у слободном свету припрема и бори за ослобођење српског народа.

Сва његова активност, наглашава Јован Оташевић, није промакла Удби, која је непрекидно пратила Љубицу и целу породицу Оташевић.

- Осим што су били “њена сенка”, официри Удбе су на Љубицу непрекидно насртали и због њене лепоте, уцењивали је, прогањали - вели наш саговорник.

Част да тумачи лик Љубице у ТВ серији припала је Нини Јанковић

- Није ме зато зачудило, када ми је, 1989. године, приликом нашег последњег сусрета у Сан Себастијану, рекла: “Комунисти су ми уништили живот, а посебно један Црногорац, насилник”...

ВОЛЕЛА СРБИЈУ И ЗВЕЗДУ

ТЕТКА Љубица је неизмерно волела Србију и Црвену звезду - прича наш саговорник. - Деведесетих година прошлог века је у Србију врло често слала хуманитарну помоћ. А, памти се и да је кошаркашице Црвене звезде изненадила у Ла Коруњи 1979. године, уплативши им хотел с пет звездица уочи финала Купа шампиона.

ДВА СУСРЕТА

У ИТАЛИЈУ је Љубица, те 1957. отишла из наше куће - прича Јован Оташевић. - Имао сам пет година и сећам се да сам јој све време седео у крилу. После тога видео сам је још два пута, 1973. у Риму и 1989. у Сан Себастијану. Желела је да ми да новац, а када сам јој рекао да ми не треба и да сам само дошао да је видим, дуго је плакала.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

Ivan Radisavljevic

29.03.2016. 21:16

Komunizam je sida drustva! Nesto najgore sto je covecanstvo moglo da strefi! Da razbojnici, mafijasi I ubice dodju na vlast.

ranko75

29.03.2016. 23:16

@Ivan Radisavljevic - Komunisti su se formirali kao onaj deo ljudi koji su imali neku svoju viziju pravicnosti, kao protivtezi nepravednom drustvu kakav je bio kapitalizam, koji vidimo sada i mi kada se vraca.Stvar je u tome da kapitalista nije socijalno orijentisan da ucini nekome (osim sebi) bolji zivot nego profit sebi i potpuno zanemarivanje interesa radnika.Ta zelja za pravdom je okupljala komuniste.Medju njima je imalo svega sto je u drustvu bilo i losih i dobrih,jer zelju za pravdom imaju svakakvi ljudi.

srbo

30.03.2016. 08:37

@Ivan Radisavljevic - ranko 75,ili si mnogo naivan ili se praviš naivan.zločine nad srbima su izvodili zlikovci koji su mrzeli sve što je srpsko.kakvu su hteli pravdu vidi se po tome kako su masovno streljali srpski narod bez suda po kratkom postupku.svi ti udbaši su bili i ostalči obične zveri.neki pojedinac u njinim redovima koji im se suprotstavio ,ubijen je oi kratkom postupku.danas se neki koji su uhapšeni brane ,tako da se prolongira vreme da bi ih oslobodili.oni su i opljačkali ovu državu i uništili.jpš su tu.

Francesco

30.03.2016. 17:48

@Ivan Radisavljevic - Kao što već rekoh, a kao što vi ne smete da objavite, ako je komunizam sida društva onda je monarhija kuga, i to crna kuga.

dragan963

29.03.2016. 22:58

On imao pet godina kad je ona otišla u Italiju. O čemu priča ovaj tip!? On je znao kako se ona osećala, ko ju je i zbog čega startovao i maltretirao. On u to vreme nije znao ni nos da obriše. U redu otišla devojka za boljim životom pa neka bude i iz pokitičkih razloga. Nije problem. Problem je što se sad neku anonimusi pod plaštom rodbinskih veza pričaju nešto o čemu ništa ne znaju niti su učestvovali u tome.

Veselin

29.03.2016. 23:13

@dragan963 - Ne,ti koji joj nisi niko i ništa i video si je na slici,ti sve znaš.Naravno da zna,jer mu je tetka.Ali to tebi nije jesano jer su tvoji rođaci cinkarili jedni druge i slali na Golo otok,tako da niko ni sa kim ne govori a ti si običan mrzitelj svega što je ljudsko i srpsko,Sram da te bude

ljubinka

30.03.2016. 04:59

Potpuna istina,i moj zivot su unistili na svoj nacin titoisti. UDBA je bila stalno uz nas I jedan skolski drug je radio za njih... Isao je sa mnom u sup da podnesem za pasos 1958,jer sam rekla da sam cula od jednod radnika koji su bili u Trstu da se jedan oficir raspitivao da li ima neko iz moga sela.U Trstu sam usla u jednu radnju ,a jedan mladic je stao na vrata I gestikulirao,onda me je Italijan pitao hocu li ostati da radim.Rekla sam ne,moram da studiram.To je trajalo sve do 1985g

Деки

30.03.2016. 10:19

Не знам само зашто је улога Љубице Оташевић, додељена Нини Јанковић...? По мени је Мирка Васиљевић као рођена за ту улогу, чак и више подсећа на Љубицу. Да не помињем и њену невероватну лепоту, попут Љубичине.