Јелена Анжујска, најзагонетнија краљица средњег века: Око круне ореол светице

Милорад Бошњак

21. 02. 2016. у 12:30

Изложба о познатој српској владарки, супрузи краља Уроша, ускоро у САНУ, а потом у Лиону. Стекла је велики углед у православљу, које је и примила. Једина жена којој је написано житије

Јелена Анжујска, најзагонетнија краљица средњег века: Око круне ореол светице

Светица Јелена

ДОКУМЕНТАРНА изложба "Јелена, велика краљица" из Музеја рудничко-таковског краја у Горњем Милановцу, ускоро ће бити постављена у Галерији САНУ, потом у француском граду Лиону, а затим и у другим местима. Јелена Анжујска најзагонетнија је краљица средњег века - сагласни су хронографи и историчари уметности. Велика енигма оновремене и садашње Србије и Европе, по свом тајновитом пореклу, генима европских династија, јаким везама са зидарима сакривене дипломатије, крунисана српска владарка заслужено канонизована у Свету краљицу Јелену... Прва српска краљица са ореолом светице!

Збирка је то Народног музеја из Краљева. Изложба је посвећена непознаницама из житија и делања краљице Јелене, поводом седам векова од њене смрти. Ауторке су кустоси Сузана Новчић, Татјана Михаиловић и Емилија Пејовић, уз помоћ милановачког музеја. Нажалост без, кажу кустоси, подршке Министарства културе Србије том пројекту... Изложба нас из модерних гледишта "враћа" у живот те владарке из куће Немањића: историјски, културни, уметнички, лични. Јелена је више од шест деценија утицала на историју и културу Србије.

- Међународним теренским истраживањем, прикупљањем (ф)аката, уметнина, уз свесрдну помоћ сестринства манастира Градац, Јеленине задужбине, обишли смо сва светилишта где је она портретисана. Тачније: обишли смо целу Јеленину државу! У Србији, Албанији, Црној Гори и Републици Српској - објашњава кустос Сузана Новчић.

Ауторке одмотавају нови слој вела са седмостолетне мистерије о српској краљици светици, супрузи краља Уроша Првог, мајци краљева Драгутина и Милутина.

- Истражујући Јеленино загонетно порекло, још не потврђујемо да је она директни потомак владарске лозе Анжујаца, иако им је њима несумњиво била у родбинском сродству. Једина је жена којој чувени архиепископ Данило Други пише житије. Стекла је огроман углед у православљу, у које је прешла по доласку у Србију, а затим се у њему замонашила, као и углед у католичанству, својој претходној вери. За њене владавине дешава се изузетан прогрес: култура српског двора уткала се у културу народа! Њен двор, по њеној жељи и остварењу, ни у ком смислу није био елитистички наспрам народа! - казује кустос Татјана Михаиловић.

Мозаик краљице Јелене

"Улазимо" у Јеленин живот: удају за краља Уроша Првог (син Стефана Првовенчаног), рађање поменута два сина (можда још трећег Стефана?) и ћерке Брњаче, Урошеву смрт 1276. Као владарка беше велика ктиторка, оснива јединствену школу за девојке, сирочад. Кад управу преузима њен унук Стефан Дечански, Јелена се замонашила, повукла у свој двор у Брњацима, где се 1314. упокојила. У областима којима је владала Јелена је, катастарским речником, била велепоседник, имања посвуда, нарочито од Требиња до Скадра.

- Надамо се да ће изложба успети да слојевито прикаже живот те знамените личности, која и након седам векова плени лепотом и узвишеним духом - верују цитиране кустоскиње.

КО ЈЕ КРАЉИЦА ЈЕЛЕНА?

АРХИЕПИСКОП Данило Други, Јеленин савременик, пријатељ и сарадник, пише да је она "од племена фрушкога (француског) кћи родитеља, који су били у великом богатству и слави". У биографији Уроша Првог Данило сведочи: "Краљ је себи узео жену од царског племена, од фрушкога". Карло Први Анжујски, краљ Сицилије и Напуља, и Јелену и њену сестру Марију де Шор назива својим драгим рођакама. Траг за њеним родитељима пратимо по две важне теорије. Првом из 1902. истраживач Чедомиљ Мијатовић везује Јелену за фамилију Де Куртне, чији родоначелник је Петар де Куртне, млађи брат француског краља Луја Седмог. У другој, из 1982, Гордон Мекданијел сматра да је она старија кћи угарског племића Јована (Калојована) Анђела, сина византијског цара Исака Другог Анђела и Францускиње Матилде из породице Де Куртне. Мекданијел те тврдње заснива и на актима папе Иноћентија Четвртог из 1253. и 1254.

Краљ Милутин

РОМАНТИКА

САМОСТАЛНО је управљала, како се звала, државом краљице Јелене, под титулом Јелена краљица Србије, Дукље, Албаније, Хума, Далмације и Приморских области. Та потврђена титула јој је нарочито била истицана у европским државама, на латинском језику. Удала се за Уроша, већ краља, човека у зрелим годинама. По романтичној легенди, он је за венчање дивље пределе Србије оплеменио јоргованима, да се допадну Јелени. Зато се део долине Ибра од архиепископије у Жичи ка некадашњој престоници Рас још зове Долина јоргована.

ТУЖБАЛИЦА КРАЉА МИЛУТИНА

"О МАТИ моја и госпођо, како ћу ја недостојни заборавити жељу срца твога и болове трудова твојих, што си их поднела за мене? Христос удахну дух у мене, а ти ме васпита, упућујући ме разумним речима твојих поука, као из неисцрпнога извора медоточних уста твојих. Но, о добра моја хранитељко, и крепка и необорима тврђаво отачаству своме, ево пуни се срце моје ридањем и плачем многим, у недоумици сам какво ће пјеније изрећи уста моја у твоју похвалу, блажена. Но од недостатка ума мога кличем ти хвалећи твоја величија", део је тужбалице краља Милутина над телом његове мртве мајке, исписане у хроници "Житије краљице Јелене" архиепископа Данила Другог.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (11)

Aleksandar

21.02.2016. 18:12

@Марсовац - Bas tako... ali ni narod nije pobozan kao nekada - suvise preovladavaju materijalne vrednosti. Menjaju se vremena, vladari, narod. Srpski narod danas i srpski narod za vreme Nemanjica - kao nebo i zemlja. U svakom slucaju, divan i poucan clanak iz nase istorije.

Potomci Boga Sunca

21.02.2016. 14:36

Kraljica Jelena je poreklomi od Anžujaca, za koje se priča da su potomci sina Boga sunca (predhrišćanskog Boga koga su poštovali Srbi i Južni Sloveni).

Nikola

21.02.2016. 17:15

@Potomci Boga Sunca - Ја знам за легенду коју сам прочитао у "Женама српских владара" Томе Симића Калпачког, да су преци Јелене Анжујске, франачка династија Меровинга, наводно директни потомци Исуса Христа и Марије Магдалене. Пикантна генеалошка стабла уопште нису новина код историјских личности. Виђао сам по интернету стабла која директно повезују нпр. Карла Великог са древним кинеским царевима. Пошто је и Јелена Анжујска доказана потомкиња Карла Великог, то би можда значило да њено потомство има крви тих царева.

MILA

21.02.2016. 14:47

Divna reportaza,ko nije znao o ovom delu istorije nasih slavnih predaka moze lepo nauciti.Mene zanima,ima li tamo jos uvek jorgovana?

sasa

21.02.2016. 16:06

@MILA - Ima jorgovana. Oni se u poslednjih 10 godina intenzivno sade u oraganizaciji drustva jelena Anzujska. Prosle godine je u Francuskoj organizovana svetkovina u slavu Jelene Anzujske i Doline Jorgovana.

Milenica

21.02.2016. 15:07

Veliku vladarku i dobročiniteljku Jelenu Anžujsku (prvobitno Helene d' Anjou) srpski narod je od milošte prozvao ''naša Francuskinja'' . Ona je, pored svega što je navedeno u tekstu, i ktitor manastira Gradac.Samo jedna ispravka:predak Jelene Anžujske nikako se nije mogao zvati Petar , već Pjer de Kurtne.Hvala vam na ovom divnom članku.Treba negovati sopstvenu tradiciju i kulturu.

Lana

21.02.2016. 22:54

Preporučujem knjigu Kraljičina Anđelija, Čedomilja Čede Mijatovića, divna knjiga o Jeleni Anžujskoj

Karika

21.02.2016. 23:08

Jelena Anžujska je karika koja povezuje Nemanjiće sa Karlom Velikim i karika koja povezuje Stefana Nemanju i Petra II Karađorđevića u 25. kolenu preko svih evropskih dinastija, konkretno Hohenzollern - Sigmaringen. Također preko Jelene Anžujske ali i Jelene Vojislavljević - kćerke srpskog arhonta Uroša, nesrećni kralj (infelix rex) Petar II Karađorđević je potomak ruskih vladara od Ruryka. ..al džaba sve to..Srbima se slavna istorija jednostavno gadi, oni se ponižavaju za džabe instant-nacijama

Stole

21.02.2016. 23:17

Milenice u tekstu pise da je Gradac zaduzbina Jelene Anžujske a to znači i da je ktitor,procitaj malo bolje.."Међународним теренским истраживањем, прикупљањем (ф)аката, уметнина, уз свесрдну помоћ сестринства манастира Градац, Јеленине задужбине, обишли смо сва светилишта где је она портретисана."

an žid na delu

22.02.2016. 00:16

Vezana Svetom Krvi i Zavetom Karla Velikog Okrunjenog Rimskog Cara, kao 13. potomak Jelena A. je dala sve od sebe u tajnoj ženskoj diplomatiji da obitelj Anžu ostvari "legis" pravo na krunu. Kao i danas linija Baltik-Crno more tako je i onda bila linija Anžu od Litvanije, Poljske, Bohemije (Češke), Madžarske do Srbije, i Ona je unuku svoje tetke Karlu Napuljskom omogućila krunu na Otrantu i Albaniji kontrolišući pljačku Bl. Istoka koju je sprovodila Mletačka Rep. i njena ekspozitura Dubrovnik.