Уредити белеге слободарства
14. 12. 2015. у 14:16
Наредне године навршава се 140 година од Јаворске битке којом су започети српско-турски ратови 1876. и 1878. у Србији

Споменик мајору Илићу и јунацима на Јавору
Идућег лета навршава се 140 година од почетка Јаворског рата, операције Ибарске војске у Рашкој области, којима су започели српско-турски ратови 1876-1878. и Србија, вративши део територије матици и добивши независност и самосталност, закључила своју националну револуцију, чији су барјак понели Карађорђе и устаници 1804. године.
- Отаџбински ратови 1876-1878. године представљали су прекретницу у ослобађању Србије од турског ропства и учвршћивању темеља нове српске државе. Јубилеј је од изузетног значаја и за суседну Црну Гору и прекодринске крајеве
- истиче чачански новинар и публициста Миладин Вукосављевић. Указује да учешће у обележавању јединственог јубилеја, уз подршку Владе и министарстава, треба да узму САНУ, СПЦ, националне и локалне установе културе, од музеја, завода за заштиту споменика културе, библиотека и архива, па до издавачких и медијских кућа и општина.
Иако су Шабачка, Рудничка, Ужичка, Чачанска и друге бригаде Ибарске војске хитале су у походе поробљеној браћи у Рашкој области, одакле су многе породице бекством у Србију тражиле спас од зулума, пљачке и ножа, и после крвавих бојева у Калипољу и планинама Старог Влаха, граница је остала на међама побијеним после другог хатишерифа 1833. године на Јавору. Иако је делила исти народ, постављена где никада није била, Турци су је и даље утврђивали, са царинарницом на Јавору и будно мотрили "на врата Босне".
- Велика је част и обавеза да се, уз низ манифестација и обнављање памћења потомака и приближавање завичајне историје младима - припреми научни скуп и распише конкурс за објављивање научних, публицистичких, историографских и књижевних дела, али и фељтона с тематиком о Јаворском рату и приликама у Србији и околним крајевима у време такозване источне кризе - наглашава Вукосављевић.
ЈАВОРСКИ ЈУНАЦИ
Испод Василијиног врха, највишег виса планине и поред Карађорђева шанца, 1907. године је прилозима грађана подигнут белег јаворским јунацима и мајору Михаилу Илићу, команданту Друге ужичке бригаде. Сабор крај шанца и белог обелиска, у недељу пред Видовдан, дуже од века сабира народ Старог Влаха.
Miro Markovic
14.12.2015. 21:09
Pravi i rodoljubivi Srbi su naterali da zaborave svoje hrabre junake, koji su ginuli do poslednjeg kada su proterivali okupatorske Turke sa Balkana. Izgleda da taj proces jos nije zavrsen. U sustini, tek je poceo. Turke nije niko pozvao na nase prostore, gde su rusili srpske svetinje, dizali svoje dzamije i prevodili hriscane silom ili kupovinom u islam. Ti sprski islamisti sada hoce da budu neka 'nova nacija sa njihovim jezikom', mada svi govore srpskim jezikom, jer drugog nemaju.
"На левом крилу Рашког одреда, у брдима Копаоника и клисуре реке Ибра, ратовали су добровољци капетана Милојевића (Милош С. Милојевић, историчар). Смелим нападима на турске истурене положаје капетан Милојевић је успео да заузме страну до линије Јариње баре и будно је мотрио шта се дешава у Новом Пазару и Митровици.", пише у "Ибарска војска у српско-турским ратовима од 1876-1878. године", Зборник радова са научног скупа поводом обележавања 120-годишњице Јаворског рата (Чачак), 1997. године.
Коментари (2)