Пет буктиња још пламте у Jајцу
29. 11. 2015. у 18:00
Репортери "Новости" у градићу где је одржано Друго заседање АВНОЈ. Овај датум и данас окупља многе антифашисте
.jpg)
Брозова биста на централном месту
НАЈВЕЋИ државни празник бивше Југославије - Дан Републике 29. новембар, који се славио најмање два, а некада и по три и више дана ако се споји са викендом, данас се још обележава само у граду у коме је Југославија рођена - у Јајцу.
Јајце тако, на један дан, поново постаје "Југославија у малом", а у њега похрле антифашисти, југоносталгичари, преживели партизани, па простор испред Музеја АВНОЈ-а постаје помало нестваран, где се могу чути и партизанске песме и развијају заставе бивше Југославије. А онда се све врати у реалност и свакодневну колотечину.
Управо такво, "редовно стање", који дан раније, забележили су и репортери "Новости" који су посетили, како пише на табли на улазу у град, "Краљевски град Јајце", јер је ту 1461. године крунисан и последњи босански краљ Стјепан Томашевић Котроманић, али и град у коме је 29. новембра 1943. године одржано Друго заседање АВНОЈ-а и створена Југославија, на шта у овом граду подсећа још само Музеј АВНОЈ-а.
- Музеј је обновио сећање на 29. новембар 2008. године. Од тада разним манифестацијама, изложбама, конференцијама, свечаном академијом, обележавамо тај историјски дан. Некада је Музеј годишње посећивало више од 100.000 посетилаца, а сада дође неколико хиљада - каже нам директорика Музеја Емсада Леко.
.jpg)
* Сала где је рођена Друга Југославија
Највише посетилаца је из БиХ, јер им је најближе, али и из Словеније, Србије, Хрватске... Најупечатљивији простор у Музеју свакако је сала где је одржано Друго заседање АВНОЈ-а у којој се издваја фотеља где је седео Јосип Броз Тито, а на зидовима још стоје слике Стаљина, Черчила, Рузвелта, све онако како је било тог, историјског 29. новембра. Истина, недостају слике Лењина и Енгелса, које су, како нам рекоше, "нестале за време рата", али су остале сачували фратри из оближњег фрањевачког самостана.
Нестало је, међутим, још много тога из Музеја за време рата, који је био у потпуности опљачкан, украдено је више од 100 вредних уметничких дела. Музеј је у међувремену обновљен, а на галерији, где су 1943. године седели страни посматрачи и мисије, сада је модерна мултимедијална поставка, са тач-скрин екранима.
.jpg)
* Јосип Броз Тито пред делегатима
Желели смо да чујемо од Јајчана колико знају о празнику бивше државе, али су о томе хтели да причају углавном старији људи, док млађи или одмахују главом, кажу да их то не интересује, или немају много знања.
- Данас су људима испрани мозгови, задојени су националистичким идејама. А не требамо бити пуно паметни, вратимо се идејама са заседања АВНОЈ-а и ЗАВНОБиХ-а, направимо државу по мери свих, како је тада речено - прича наме Мирсад Дурановић, председник Удружења антифашиста и бораца НОР-а у Јајцу, које броји око 150 чланова.
Оне који се окупљају на 29. новембар не жели да зове југоносталгичарима.
- Људи су из тог времена запамтили нешто лепо, нешто добро. И желе се, макар на један дан, вратити у та времена. То је носталгија за једним уређеним системом, здравством, школством, за послом, привредом... јер тога данас буквално немамо - каже Дурановић.
.jpg)
Испред зграде Музеја срећемо 76-годишњег Хајрудина Башимамовића, који каже да се у бившој Југославији тешко живело, али да се опет радо сећа тих времена.
- Тита су сви волели. Ја се Дана Републике сећам по излетима, ишли смо километрима пешке да би дошли до неког излетишта да прослављамо празник. Јако је тежак је живот био, али опет је било лепо и ми смо то подносили некако - сетно ће Хајрудин.
Јајце данас је лепо уређен градић, у коме се има штошта видети и који одише историјом, али и том светском атракцијом, водопадима Пливе, која се на тај начин улива у Врбас, баш ту у самом граду, што овај град чини јединственим на свету.
Да је кроз овај град недавно протутњао још један рат, говори и споменик "хрватским бранитељима" града у самом центру, са све заставом Хрватске на јарболу.
.jpg)
А да сви народи у БиХ не доживљавају једнако све празнике, могли смо видети приликом изласка из града, док су локални комуналци качили плаво-жуте заставице БиХ на мост на улазу у град, поводом 25. новембра, дана који у Федерацији БиХ прослављају као Дан државности БиХ.
ЈАКАЦ И ВОРХОЛ
У МУЗЕЈУ АВНОЈ-а вредно су радили на прикупљању и враћању експоната приликом обнове Музеја, па је тако из Музеја савремене уметности из Бањалуке стигао већи број цртежа Божидара Јакца, међу којима ипак нема познатог Титовог портрета, који је као и много шта друго, нестао за време рата.
Међутим, међу уметничким делима, на велико изненађење, наишли смо и на једну слику Ендија Ворхола.
Yvonik
30.11.2015. 04:41
Зар не беше 6 буктиња?
@Yvonik - Tako je .Šest buktinja kao šest republika.
@Yvonik - "Sest buktinja plamti, I pricaju svima, da sest republika Domovina ima". Sroceno u pesmu, tako smo zapamtili...
Колико ја знам било је шест буктиња. Откуд сада пет?
Било је шест буктиња, откуд сада пет?
Коментари (8)