Тајна забрањеног града Хитлера и Тита

Борис Субашић

08. 11. 2015. у 11:45

"Новости" прве ушле у огромне, заборављене подземне војне базе у Горњачкој клисури, на планинској граници Хомоља и долине реке Млаве. Немци правили ратну војну индустрију. Војници ЈНА 1953. године заувек отишли

Тајна забрањеног града Хитлера и Тита

Пут кроз клисуру у други недовршени подземни град

ПОДЗЕМНЕ градове у стене Горњачке клисуре почео је да укопава Трећи рајх, а подухват је наставио Јосип Броз Тито! Казују овако предања становништва на планинској граници Хомоља и долине Млаве. Многи верују и да је радове на огромним подземним војним објектима на путу између Петровца на Млави и Жагубице почео још краљ Александар, баш у време када је тајно градио сличан комплекс у Малом Зворнику. Радови су, верује се, престали после атентата у Марсељу.

Локалне легенде засад су једине доступне информације у мрежи дугих ходника и огромних просторија укопаних у стене и обложених армираним бетоном. Ни најугледнији војни историчари не знају за подземне базе у Горњачкој клисури којом између стрмих литица вијуга уски пут између плодног Браничева и Борског басена богатог рудом и шумама. Овим кањоном водио је и традиционални пут инвазија из Подунавља ка Моравској долини и обрнуто, о чему сведоче рушевине старих утврђења по хридима клисуре.

РЕПОРТЕРИ “Новости” су пратећи траг легенди пронашли и обишли два напуштена подземна објекта. Први је скривен у подножју Јежевице, у близини манастира Горњак, задужбине кнеза Лазара. Мале вратнице подземног града скривене су густим шумским растињем и тешко уочљиве. Иза њих је густа тама коју и дневно светло разбија само у првих неколико метара ходника који нагло скреће до прве од многих раскрсница. Ту је и прва замка, слепи ходник с лучним проширењем, намењен стражи за коју би нежељени посетилац био лака мета. Тек изблиза на бочном зиду испред стражарског места види се улаз у дуги ходник који се после неколико десетина метара ломи под правим углом и шири у невероватно акустичан простор где се сваки шум многоструко појачава и понавља у низу одјека. Сабласни коридор води до контролно-пропусне станице с двоструким вратима, која је могла херметички да изолује дубину објекта. Слично систему на бродовима у контролну комору се улазило кроз једна метална врата, а да би се наставило даље, неко је морао да отвори следећа. Сад тај проблем не постоји јер су сва врата из подземног објекта извађена и однета, иако су била масивна и дубоко узидана. Однете су и цеви система за вентилацију, електричне инсталације и мегафони који су запамтили старији “незвани гости” из оближњих села који су улазили у подземни град, неки из радозналости, неки због легенди о благу нациста, а најпрактичнији - да би гајили шампињоне.

Мост усред дивљине на путу ка подземном граду

После двоструке капије почиње низ огромних просторија дугих по десетак, широких око шест и високих око пет метара, уз које су простори за тоалете. На великој раскрсници ходника је велика цистерна која прима воду из подземних врела. У делу комплекса који је нешто топлији у ходницима и просторијама су поређани дуги низови распаднутих џакова из којих испада садржај налик црној шљаци. Њима је испуњена и велика хала у којој је око два метра висок преградни зид с капијама штитио централни простор. Одавде се ходници рачвају и воде до три различите капије у стени. Судећи по времену потребном да се обиђе велика петља ходника, њена дужина је од 3 до 4 километра.

ЛОКАЛНО становништво наводи да су Немци у стенама правили фабрику оружја и муниције и да су планирали да кроз клисуру изграде и пругу која би повезала Петровац на Млави са Бором, чије су богатство пљачкали помоћу радне снаге од 30.000 логораша из других земаља. Иста радна снага је копала и зидала ове тајне објекте. Ретко сведочанство из 1941. оставио је Драгутин М. Јовановић из Хомољског корпуса Југословенске војске у отаџбини.

Улаз у подземни град


- Немци су имали пројекат изградње пруге Петровац на Млави - Бор и то су били поверили организацији ТОТ - забележио је Јовановић. - Седиште им је било на путу који је везивао Крепољин са Жагубицом. Ту је боравило око 15 немачких стручњака за изградњу и заједно са војницима били су смештени у једној бараци.

Немачки војници су 1942. упали у манастир Горњак и претворили га у касарну и штаб за изградњу подземног града. Опљачкали су или уништили драгоцена средњовековна документа, укључујући и ктиторску повељу кнеза Лазара. Игумана су одвели у логор где је убрзо умро, а о монасима се не зна ни толико. Равногорци су се после борби с Пећанчевим четницима, Љотићевцима и Немцима повукли из клисуре, па Јовановић нема сазнања шта су Немци радили крај Горњака. Ипак, у сећањима из 1943. помиње да је Дражи Михаиловићу поклоњен заробљени “машингевер израђен на Хомољу”, што указује да је већ функционисала нека фабрика оружја, можда баш она подземна. Засад све остаје у домену нагађања јер су Немци напустили манастир 1944. и однели архиве бежећи од офанзиве Црвене армије. Лазарева задужбина је све до 1953. остала војни објекат, јер су Немце заменили Титови војници.

Километарски ходници

- ПРЕМА сведочанствима савремника подземне објекте изградили су немачки окупатори за потребе ратне индустрије, а затим је пројекат наставила Југословенска армија - каже Милица Илић, директор Завичајног музеја у Петровцу на Млави. - После резолуције Информбироа подземни град је требало да буде командно место и војна база за супротстављање совјетској инвазији. Објекти су напуштени када су 1953. односи СССР и Југославије поново отоплили.

По једној верзији, градња подземног комплекса престала је јер је главни инжењер пребегао Совјетима и открио им планове тајне базе, што је обесмислило пројекат. Како год било, о томе да су огромни радови нагло прекинути сведоче остаци другог недовршеног подземног града око километар удаљеног од комплекса крај манастира. До њега се долази путем направљеним минирањем зида клисуре и великог моста који делује нестварно у дивљини. Пут се завршава под високом стеном која као зид затвара мало проширење клисуре. Ту су увучена и скривена од погледа врата која воде у огроман систем полузавршених ходника и огромних галерија дугих четрдесетак и широких двадесетак метара. Овај подземни комплекс има замршенију структру од првог и оријентација се лако губи у сплету ходника и просторија, од којих је многе освојила вода која се слива из напуштених тунела укопаних дубоко у планину.

Зазидани излаз

ХРВАТСКИ ПЛАН "ДАВЉЕЊА" СРБИЈЕ

ПРОЈЕКАТ одбране Горњачке клисуре из подземних градова је напуштен 1953. године не само због отопљавања совјетско-југословенских односа, већ због усвајања стратегије хрватских генерала “да се Југославија од евентуалног напада СССР брани зарушавањем Ђердапске клисуре, после чега би Дунав потопио Војводину и српско Подунавље и Посавину претварајући их у непроходну мочвару”.

Генерал Павле Јакшић отворено се успротивио оваквом плану, упозоравајући да није решена евакуација становништва и да би жртве биле огромне. Пошто је на то указао и лично Брозу, деградиран је, уклоњен из јавног живота и војске.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (28)

zaliv.co

08.11.2015. 12:11

Eto jos jednog primera kako su Hrvati mislili lepo o nama srbima....cinjenica je da je tito unistio Srbiju vise nego Turci za 345god

repus

08.11.2015. 12:32

@zaliv.co - није тито него срби су сами себе уништили мога деду 1950 није тито видео у порти цркве када је ишао на службу за божић са још неколико комшија видели су иза јасена комшију како их кришом гледа да би сутрадан добили сви који су били у цркви дупло више да предају него што су добили за принудни откуп није тито терао србе у партизане него нерадна српска сиротиња је виудела могућност отимања од оних који раде и имају није тито 1990 присилно мобилисао децу србије и слао их да гину по туђим земљама

stefan

08.11.2015. 12:44

@zaliv.co - Nije, ali je Tito iscrtao te granice, namerno i sa ciljem na stetu Srba a korist Hrvata. Baranju pripojio Slavoniji i Hrvatskoj a uvek je bila deo Vojvodine, kumovao albancima na Kosovu i pre svega pustao ih da se nasele na Kosovu, itd. Jedan nevidjen mrzitelj Srba, kao i cela ta komunisticka garnitura. Srusili zgradu marsalata u Beogradu jel im se eto nije svidjala, srusili postu Srbije itd. Kolko su stete napravili komunisti sami nisu napravili ni turci ni nemci zajedno.

а како је било ДО тита

08.11.2015. 12:45

@zaliv.co - А ко је Јозу довео. Как је било док бравар није дошао. Тако да теорија о злим Србима не пролази.

stefan

08.11.2015. 12:47

@zaliv.co - Da ne spominjemo tek Goli Otok gde u iskljucivo Srbi slani jer po recima upravnika Golog Otoka " on neda Hrvate ovde" a sve koji su slani na Goli Otok licno je TIto dao potpis. A ubijanje jedno sto hiljada ljudi posle rata, pretezno Srba u srpskim gradovima tek da ne trosimo reci.

Jagodinac

09.11.2015. 08:30

@zaliv.co - Za Staljina i IB su uglavnom bili Srbi i Crnogorci. Zato su zaglavili na Golom. Vama je kanda zao okorelih komunista Staljinista? Bash me interesuje kako bi Srbija izgledala da su ovi sa Golog na isti poslali Tita i saradnike i simpatizere. Srbija i Jugoslavija bi bile josh jedna sovijteska republika i cekala bi Gorbacova da postane nezavisna.

zaliv.co

11.11.2015. 01:11

@zaliv.co - @Jagodinac....da nije bilo Tita mi sa Rusima uopste ne bi ni saradjivali tokom 1940-ih i za vreme komunizma....najlosiji odnosi izmedju Srba i Rusa su upravo bili za vreme komunizma a odnose gajimo jos od Svetog Save. Srbija bi bez Tita danas bila 2-3puta veca i ne bi imala problem ni sa Kosovom nit bi bilo ratova 1990-ih !!! A posle Gorbacova mi bi opet zagrlili bracu Ruse kao nekad. Komunizam na celu sa hostaplerom Titom je unistio Srbiju.

Marko

09.11.2015. 13:32

@laza - Pogresio sam u prethodnom komentaru, lokacija je 44.263391, 21.541331Pored manastira vodi put, mozda 3-4km, sa desne strane tog puta je, ne mogu tacno da odredim gde je ulaz sa satelitskog snimka, ali nije tesko pronaci ga ako vec dolazis.

ZEKA PEKA

08.11.2015. 12:38

zatvaranjem brane na djerdapu nivo podzenmih voda koji se zbog toga podigao napravijo je od oranica mocvare ali se o tomu mudro cuti

mladjar

08.11.2015. 13:14

@ZEKA PEKA - Koliko ce plodne oranice uzeti ovaj koridor sto se gradi? Dalje, koliko je plodne oranice napusteno i opustelo? Cela Srbija je jedna oranica, a da Srbija nije dobila zelezaru, isla bi druga prica. Kako god uradis, ne valja. Kod komsije zelenija trava.

titic iz sehera

08.11.2015. 13:02

Svakim danom neki novi Titov bunker se otkrive. IzgledaTito nista nije radio ma gradio bunkere, i knjizio ih na svoje ime. hahahahaBaska ovo tendenciozno stavljanje u drustvo Hitlera.

tamo na divljem zapadu

08.11.2015. 13:05

procita ova dva zadnja komentara i moram da potsetim moje Srbe na reci druga tita;Srbiji nije dovoljno pusteno krvi ili ono jaka Juga slaba Srbija.

Lido

08.11.2015. 13:19

@tamo na divljem zapadu - Ma jasta, odmah sam poverovao u te reci. Toliko propagande o Titu zbog sopstvene nemoci i frustracije danas, da coveku dodje da se izbljuje gladan! Tito nije bio toliko glup koliko ti mislis.

Kurjački

08.11.2015. 13:40

Posle rata ovde je trebalo ( kao i u podzemnim prostorijama kraj Kučeva ) da se organizuje proizvodnja za vojne potrebe. Kako je uskoro došlo do sukobasa Staljinom od toga se odustalo zbog blizine granice sa Rumunijom a proizvodnja je organizovana uglavnom u Bosni (Travnik, Vitez, Vogošća itd.).Otopljavanje odnosa posle 1953. nije razlog jer je pomenuta dislocirana industrija u to vreme već funkcionisala.

bane

08.11.2015. 14:16

Tacno je da su na Golomotoku vecinom bili Srbi ,ali nije tacno da ih je Tito slao tamo nego Srbi kiji su bili u vlasti kao na promer Krcun,koji je predvodio i osudjivao ,kao i mnogi slicni njima,tako da Tita osudjivati za sve nepije vodu.

Posmatrač iz Nemačke

08.11.2015. 16:54

Plan "miniranje Đerdapa" nije izmislio Tito ni neki njegov partizanski general već Englezi koji su platili generale Mirkovića, Simovića i drugih "sušili" pakt Jugoslavije sa Hitlerom. Tada je bilo reči, da u slučaju nadiranja nemačkih trupa peko Mađarsake i Rumunije Đerdap bude miniran kako bi Dunav (ulaz u tesnac Kazan) preplavio pola Vojvodine i tako otežao motorizovanim jedinicama nadir u Srbiju. Međutim, kako su Nemci 10 dana posle rušenja vlade već napali, nije bilo vremena za miniranje!

svasta se nacita

08.11.2015. 20:29

Tito ovo Tito ono,ne branim ga i moj otac je lezao poslije rata u zatvoru.Sve sta je s desavalo srbima,hrvatima muslimanima i ostalima poslije drugog rata nije Tito krvi vec su krivi ljudi iste nacionalnosti kao i ovi sto su bili osudzeni i proganjani.Srbin je sudio srbima,hrvat-hrvatim i tako redom i glavni za goli otok je bio srbin,a ne hrvat ne valja kad se pise,a nije istina,istina treba da se pise taman da mi je i familija.Treba biti posten prema sebi i onda si prema drugom posten.

mladjar

09.11.2015. 10:51

Neverovatno kako se neki dogadjaji iz onoga vremena projektuju u danasnje vreme! Pretpostavimo da je sve ovo u vezi bunkera tacno, da li se vi kriticari mozete uziveti u ono vreme kad su nasi granicari svakog dana ginuli kao muve,da se invazija sa istoka ocekivala svakog casa, da li se secate trscanske krize, onda svet pred kataklizmom 1961. Pa naravno da je u takvom svetu pametna strategija graditi bunkere, ne samo za Tita vec sve koji su upravljali zemljom.

Lido

09.11.2015. 21:32

@mladjar - Ja se secam krize oko Trsta. Sprovodila se mobilizacija. Rat sa Italijom iNATO bio je vrlo izvestan. Ona kriza oko Zaliva svinja je bila dalekostravicnija, svakog trenutka je mogao poceti nuklearni rat dve velesile kojinikoga ne bi postedio. To su bile par jezivih nedelja. Onda kriza u Cehoslovackoj i gomilanje tenkova Varsavskog pakta na grnicama Juge.

Душан Ивковић

09.11.2015. 22:44

Е овако. 1,Пројекат је започет сама идеја Краљ Александар после атентата у Марсељу све је стало, 2. Немци су препоѕнали ову локацију Горњачку клисуру-Рибарску клисуру и даље ка Бору градили су пругу као и адекватну војну инфаструктуру. Радове је изводила Немачка фирма ТОТ а од 1943 велики број Зарпбљеника углавном Италијана јер је Италија капитулирала 1943.г. 1944.године долази до ослобођења ових крајева јер Црвена Армија је из правца Румније и уз помоћ Партизана и демобилисаних четника ...

Душан Ивковић

09.11.2015. 22:51

Други део ослобађају ове крајеве половином септембра 1944. године. Онда наступа хаос краду се шине и за тили час нестаје пруга радови су заустављени. !948 године бежи Глаавни инжењер у Москву у време резолуције Инфорбироа са свим плановима. Иначе овде је требала да буде изграђена и подземна фабрика авиона. која се види чуда убрзо изградила у Мостару. И војни врх је углавном 50-тих година чинили ХРТВАТИ И НОРМАЛНО да су повукли за себе., зашто би јачали одбрамбену моћ Србије.

Душан Ивковић

09.11.2015. 22:59

Трећи део Хомољци су тада били углавном у четницима и у време ових ртадова 1941-1944 и смањеним интезитетом до 1948.г један од главних мотива што овде нису настављени радову је био па то Четнички крај поред тих планова који су доспели у руке непријатеља. Не заборавите Тршћанску кризу, Чехословачку мађарску као и дешавања у заливу свиња. !)/&,77 и 78 сам учествоао у Пионирском подухвату ЗЗ ,,Горњак,, Крепољин у сарадњуи са Чачком у заснивању проиѕводње Шампињона. добро обавештена породица.

bob rock

18.06.2016. 07:57

e sad, novosti nisu prve usle tamo. ja sam se tamo igrao kao dete pre 40 godina, i nista tamo nema. ono malo instalacija za struju i vodu su davno pokrali posteni gradjani.