Кнез Павле Хрватима сачувао Истру

Иван МИЛАДИНОВИЋ

20. 09. 2015. у 17:03

Зашто је Југославија одбила споразум са Италијом уочи почетка Другог светског рата. Београд 1941. одбио споразум са Римом о размени становништва из Истре и са КиМ

Кнез Павле Хрватима сачувао Истру

Бенито Мусолини поздравља кнеза Павла и кнегињу Олгу

ПРЕУЗИМАЈУЋИ власт у име краља Петра Другог, кнез Павле је био дубоко свестан европске реалности тих година, да се Версајски систем распада и да је Немачка постала она полуга која ствара нови поредак. То је значило да у тој констелацији односа Југославија мора да пронађе своје место. Почетком тридесетих година прилике на европској сцени утицале су на то да главни спољнотрговински партнер Југославије постане Немачка.

Из архивске збирке докумената кнеза Павла с Колумбија универзитета, до које смо дошли уз велику помоћ и подршку историчара и књижевника Миодрага Јанковића, види се да је кнез намесник покушавао да искористи свој утицај на двору у Лондону не би ли Велика Британија заузела примат у трговини и привреди Југославије. Тај његов напор није наишао на разумевање, и то не само код Енглеза, већ и код других савезника. Сви су остали неми на вапаје из Београда. Британци ће чак на упорно инсистирање кнеза Павла, за Божић 1935. године, на свој циничан начин, показати добру вољу и повећати увоз ћурака, веровали или не, за само 60 комада.

С друге стране, кнез је веровао да добри односи с Берлином гарантују безбедност од све нервознијих комшија - Италије, Мађарске и Бугарске. Међутим, то његово тражење неутралности за Југославију неће дати никакве опипљивије резултате. Уговор с Француском, па Мала Антанта, а поготово Балкански споразум, изгубиће сваки значај по избијању Другог светског рата.

Сви напори кнеза Павла бивају усмерени само ка једном циљу - сачувати земљу од ратних страхота.

Једно од решења питања како избећи рат а не приступити Тројном пакту, била је иницијатива из Рима да се мир на југоистоку одржи без уласка Југославије у тај савез, преко уговора о трајном пријатељству с Италијом. Вођа италијанских фашиста хтео је по сваку цену да успостави односе са Југославијом, бар на оном нивоу као када је Милан Стојадиновић био председник Владе.

Кнез именује специјалног тајног саветника др Владислава Стакића, који три пута путује у Италију - у новембру 1940. и два пута у фебруару 1941. године.

Иначе, др Стакић није случајно изабран за тајну мисију у Италији. Он је био аутор једне запажене студије о Жоржу Сорелу, француском мислиоцу, за кога је владало уверење да је извршио највећи утицај на формирање Мусолинијеве политичке мисли.

Специјални изасланик први пут се сусрео само с грофом Ћаном, али други пут и с Мусолинијем. Сусрет се десио 4. фебруара 1941. у Барију и дуче му је уручио крајње изненађујућу поруку за кнеза Павла:

- Ја нудим Југославији пријатељство. Ја желим да Југославија остане ван рата и зато ћу вам учинити такве пропозиције које, мислим, неће бити сметња да се италијанско--југословенски односи учврсте. Морамо радити тако и поступати тако да се то не види. Морамо пронаћи разлоге да убедимо, не толико Хитлера, што није тако тешко, колико Рибентропа, који је покварено лукав... - рекао је Мусолини.

И Мусолини је писмено образложио своју понуду о формирању савеза који би био довољан корак приближавања Југославије силама осовине која би на тај начин остала изван рата и не би јој се поставио захтев за улазак у пакт. Да би дали доказ немачкој страни да он (Мусолини) овај корак сматра као дефинитиван понудио је регулисање југословенско-италијанских односа на исти начин како су регулисани итало-немачки.

Др Стакић се 9. фебруара враћа у Београд и лично предаје Павлу ову понуду у писаној форми. Мусолини дословце пише кнезу намеснику:

- Италија жели да Солун припадне Југославији. Ја сам увек сматрао да је прави излазак Југославије на море - излазак на Егејско море и да Солун треба да припадне Југославији, што је од велике важности за српске интересе. Према томе, било да приђе у оквиру Тројног пакта, било у оквиру савеза са Италијом, на основу Београдског пакта, Југославији је обезбеђен Солун - писао је Мусилини. - Пошто ја схватам све тешкоће које би могле отежати споразум са Југославијом, ако би се захтевало да Југославија приђе Тројном пакту, а пошто сматрам да је важно отклонити свако проширење рата на Балкану и доћи до искреног споразума са Југославијом, споредно је под којом ће се формом такав споразум остварити, те ја нудим Југославији закључење једног итало-југословенског савеза на бази продубљења Београдског споразума.

Овај савез, како је навео Мусолини, био би довољан корак Југославије за приближење осовини, а на тај начин Југославија би остала ван рата и не би јој се поставио захтев за улазак у Тројни пакт.

Павле и Олга у Јоханесбургу 1946. године

- Да бих дао доказа да овај корак сматрам као дефинитиван између Југославије и нас и да бих подвукао његов нарочит пријатељски карактер, то нудим Југославији регулисање италијанско-југословенских односа на исти начин као што су регулисани итало-немачки. Питање немачке мањине решено је Бренерским споразумом, а питање југословенске мањине нека буде решено нашим новим утаначењем. Ја нудим Југославији измену југословенског становништва у Истри за албанско становништво у Југославији. То је нарочито важно за вас Србе, јер би на тај начин посрбили ваше Косово, чије је становништво претежно албанско, а које за вас Србе има толику историјску и националну важност. Крајем фебруара ја ћу одржати један велики говор у Риму и у томе говору објавио бих наш нови савез и моју нову политику према Југославији... - пише Мусолини.

Реакција кнеза Павла на овај предлог Бенита Мусолинија је забележена у Стакићевој књизи "Моји разговори са Мусолинијем - Осовинске силе и Југославија", која се појавила 1967. године у Минхену, три године после његове смрти.

- Како ја могу правити савез са Мусолинијем када је у рату са Грчком и Великом Британијом - одмах је рекао кнез. - Ја немам права да Словенце и Хрвате премештам са њиховог националног тла на коме живе више од 1.000 година. Југославија се не може за сва времена одрећи оних крајева са изразитом југословенском већином.

Краљ Петар II

Следећи сусрет са Мусолинијем др Владислав Стакић је имао 24. фебруара 1941. године, у Риму. Дуче је био незадовољан што из Београда не стиже одговор на његову понуду. Прво што је рекао изасланику из Београда је било:

- Уместо савеза са Италијом, ваша Влада води сада преговоре са Немачком на бази Пакта. Ја вам подвлачим и понављам да је моја жеља да ви останете ван рата. Ја сам вам скренуо пажњу да не дозволите да вас Рибентроп увуче у такву тешкоћу из које се тешко можете извући. Требало је са нама да прво разговарате, па онда са Немачком. Каква је данас ситуација и какви су моји погледи? Каква је данас моја понуда? Иста као и она прва, али са једном важном изменом. Пошто је Немачка поставила захтев да ви уђете у Пакт, он се више не може потпуно искључити из преговора. Али мојом помоћи, може се поставити питање када да ви уђете у Тројни пакт. По вашим речима, изгледа да Пакт представља за вашу земљу и нарочито за кнеза Павла једну шекспировску трагедију - рекао је Стакићу Мусолини. - Дакле, ево моје друге понуде. Засада не морате у пакт. Моја понуда остаје на снази. Савез са Италијом биће довољан. Нека Београд да свој пристанак, а ја ћу све свршити са Немачком. Али, морате дати обећање да ћете ступити у пакт доцније.

На крају Мусолини је рекао Стакићу да жели да се састане са кнезом и да измењају мисли о свим питањима која се тичу будуће политике двеју земаља.

Кнез Павле није прихватио Мусолинијеву понуду. Одбио је и сусрет са њим. А др Стакићу ће у приватном разговору рећи да "у понудама Мусолинија нема ничег повољног за Југославију", наводећи да он није нудио Југославији Задар, већ грчки Солун. Неповерење према зачетнику марсељског атентата, који је у Италији држао Павелића, превагнуло је. Уместо савеза с Италијом влада Цветковић-Мачек почела је преговоре с Немачком о приступању Тројном пакту.


АРХИВ ПАВЛА КАРАЂОРЂЕВИЋА

Занимљиво је да је Стакићева супруга Милка књигу "Моји разговори са Мусолинијем - Осовинске силе и Југославија", објавила у љотићевској штампарији "Искра", а да је предговор написао др Јакоб Б. Хоптнер, аутор књиге "Југослававија у кризи 1934-1941" коју је 1962. објавио Columbia universiti press. Хоптнер је био човек великог поверења кнеза Павла и одличан познавалац европских прилика тог доба. За њега иначе кружи прича, у кулоарским архивским круговима, да ће он из Југославије изнети документа везане за период владавине кнеза Павла а која су депонована на Колумбија универзитету.

Ову архиву кнез Павле није могао да изнесе 1941. када је у року од неколико сати био принуђен да се спакује и напусти земљу. Она је, значи, остала у двору. Очигледно је Немци нису пронашли, а изгледа да ни 1945. године никог није интересовала. Тек 1946. године, један Американац, по имену Јакоб Хоптнер, као представник међународног Црвеног крста, долази у Југославију (боравио је 1946. и 1947) и највероватније је он ту грађу сакупио и однео са собом.

Он ће, користећи документа из ове збирке, докторирати 1957. на овом универзитету, а пет година касније и објавити књигу везану за период владавине кнеза Павла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (36)

Sima

20.09.2015. 18:26

@Nema nam pomoci - Šta hoćete da kažete? Da je trebalo sklopiti pakt sa Musolinijem? Čovekom koji je učestvovao u atentatu na kralja Aleksandra? Koji bi Italiji pripojio pola tadašnje Jugoslavije? Prihvatiti da nam njegova sila pokloni Solun i tako preći preko svega što je Grčka učinila za našu napaćenu vojsku u Prvom svetskom ratu?! Dajte, priberite se...

Мајк Тајсон

21.09.2015. 02:51

@Nema nam pomoci - Боље да је Мусолини узео пола Југославије, узео би од усташа и чобана Словенаца, а и те земље су им Срби глупи ослободили и створили, остало би била Србија са свим Србима у једној држави, где би Срби чинили 95% становништва, земље коју су сами створили и својом крвљу је натопили !!! Не би било поклано милион и по Срба, не би дошла црвена секта, а данас би 30 милиона Срба у њој живело !!!

Hrvoje

20.09.2015. 17:26

Knez Pavle je bio veliki čovjek i rijetki Srpski vrhunski političar nevjerojatnog poštenja i intelekta.Bio je političar kompromisa a ne inata i tvrdoglavosti.Strpljivo je gradio Hrvatsko Srpski kompromis.Međutim, niko nevoli previše političare mira, kompromisa i strpljenja.Svi više vole radikale nakon kojih se kupamo u moru krvi koju kasnije stoljećima nemožemo oprati.

Ђурађ

20.09.2015. 19:11

@Hrvoje - Кнез Павле је био Енглеска марионета. Чим је покушао нешто самостално да уради у интересу за Југославију, доживео је пуч од истих Енглеза. Да је стао уз Стојадиновића, а не уз Енглезе Југославија би била Швајцарска економски, и што се тиче неутралности. Тако би избегли учешће у Другом светском рату, економско разарање, а наш народ страшно страдање. Не би било ни Јасеновца, ни Јадовна, ни окупационих зона. Уколико би Немачка изгубила рат, промениш плочу као Бугари. Овако страдали смо за Енглезе.

КИР СРБИН

20.09.2015. 19:13

@Latin - Ваш поглавник и кардинал су били фашисти, што је виши стадијум од полтрона.

Pero

20.09.2015. 17:58

Nije princ Pavle sačuvao Istru nego nije pristao na razmenu stanovništva. Istar je u to vreme bila čvrsto pod Fašistima, čaku su se i prezimena morala menjati. Dalmatinske brigade su oslobodile istru i sve do Monfalconea. Da bi Slovenci prvi put dobili izlaz na more u istoriji. A sad zezaju Hrvate.

Mile

20.09.2015. 21:03

@Pero - Kakve veze sada imaju jadni Slovenci sa tim !! Glupi Srbi su 1918 . Spasili i jedne i druge a od 1941 pa do 1945. oslobodili i dali Hrvatima na tanjiru i celu Istru pa i Trst . Nesto slicno kao ovo sa Izbeglicama !! Glupaci ostaju Glipaci, nikada se mi necemo Opametiti. Sada da Ustase Zviznu opet bi Srbi da im Ugadjaju !! Zato volim Borinu pesmu , koja nas najbolje opisuje " Srbin je Lud , Srbin je Proklet , jednom ga Ubijes on Hoce Opet "

Богдан

20.09.2015. 19:07

Како је ово феноменална вест са све овим подацима који су као створени да се комуњарама запуше уста једном за свагда. Они и дан данас тврде да је било боље "рат него пакт" (наравно до последњег Србина).

Srki

20.09.2015. 19:54

Nnije smeo zbog svojih sefova iz Britanije.Opste govoreci, Kradjordjevici su bili britanski poltroni, veliki hohstapleri i potrosaci najskuplje robe i sasvim nesposobni

Serenìsima Repùblica Vèneta

22.09.2015. 11:17

@NDH - Pavelić je kao pravnik bio dužan da vrati Dalmaciju svom vlasniku.Po Pacta Conventi od 1102. madžarski kraljevi su i hrvatski kraljevi.U tom svojstvu Ladislav Anžujski potpisuje Ugovor o Prodaji dela svog Trojednog kraljevstva i to Dalmacije.Beše to u dan 09.07.1409. u Veneciji u crkvi Sv. Silvestra kada je dužd Mihovil Steno izbrojio 100 000 dukata na ruke Ladislava.Od tada je Dalmacija vlasništvo Venecije i kao miraz ušla je Venecija u Ujedinjenu Kraljevinu Italiju, sukcesor je Republika Itali

karamba

20.09.2015. 20:37

Dana 23.08.1939. knez Paja je stvorio NDH, odnosno banovinu Hrvatsku, a 10.04.1941. njenu nezavisnost je proglasio Pajin pukovnik Dido Kvaternik! Paja je naoruzao Macekovu stranku sa 150.000 pusaka, a to su bile prve ustaske formacija! Paja je naredio da se 1934. ubije general Tomic njegov zamenik, a 1937. uvodi Konkordat. On je licno stajao iza puca 27. marta jer je obio da naredi hapsenje zaverenika, koji su javno delovali! Vratio se u Beograd i dao im legitimitet. Sto dalje od Srbije...

Rale

20.09.2015. 21:04

Ovako uglavnom prolaze sluge.Nakon udomljavanja ovih sirocica u Britaniji,britanske gazde su im ladno saopstile 1943 da su uposlile novog slugu, Broza. Kazu da je bolji bio na strugu od Karadjoke.

atlas2000

21.09.2015. 07:06

Jugoslavija nije NIKAD potpisala ugovor o pristupu trojonom paktu! To je bila LAŽ i to nije povijest. Jugoslavija je potpisala ugovor o NEUTRALNOSTI Jugoslaijve, jer se trojni pakt obvezao NE koristiti jugolsavneski teritorij za prijelaz svoje vojske, NE tražiti postavljanje vojnih baza u Jugoslaviji! Dakle, NEUTRALNOST je potpisana ugovor! No, Englezi su ŽELJELI još jednu frontu za Njemačku, kako bi se bi dali olakšanje i napumpali Simovića na puč!

Mile

21.09.2015. 16:26

@atlas2000 - To nazalost nije istina. Potpisano je pristupanje Trojnom paktu sa Aneksima, koji nisu javno Objavljeni ! Danas niko ne Spori da je Bugarska bila clan Trojnog pakta. A kada se pogledaju cinjenice sta vidimo . U celom ratu je poginulo oko 20.000 Bugarskih vojnika. Bugarska nije htela da napadne Jugoslaviju, ni SSSR. Nekih 2.000 vojnika je poginulo na okupiranim teritorijama, a ostali u borbama Protiv Nemacke kada je Bugarska promenila stranu i to je bio jedini rat koji su vodili, protiv Nemaca.

Oco

21.09.2015. 08:31

Da je ovako nesto predlozeno Hrvatskoj oni bi to prihvatili bez i trunke sazaljenja ili razmisljanja. Istog trenutka.Tako se vodi politika. Politika nema mnog emocija, nije to izbor za mis kao sto rece ona novinarka pre neki dan. Gledas svoj interes, gledas da sacuvas sto vise zivih glava i ides dalje. II sv. rat je nas Srbe kostao preko milion zrtava. Malo li je? Da je hiljadu ljudi pa je mnogo. Da je i 10 a da su moji rodjaci i to bi mi bilo mnogo a nekmoli milion.

Nikolae

21.09.2015. 10:22

I sad ja treba da poverujem da je neki Amerikanac pored OZNE mogao 1945. i '46. da čeprka po dvoru na Dedinju, pokupi arhivu kneza Pavla i odnese u Ameriku...?!?! Pa ko je ovde lud! Tito je već tada bio u Belom dvoru...a u zemlju ni muva nije mogla da udje i izadje. Kakve arhive, kakvi Amerikanci...kakva istorija!

sima

21.09.2015. 11:36

Naravno izabrali smo najbolje moguce resenje direktnu konfrontaciju sa trojnim paktom koji je Srbiju pregazio za nedelju dana, raskomadao je i podelio svojim saveznicima. Cudi me da ceo srpski narod nisu pocistili kao vaske vec samo malo manje od 2 miliona. Veoma mudra drzavna politika.

karamba

21.09.2015. 12:09

Naveo sam da je knez Paja stajao iza prihvatanja "konkordata" 1937godine. Iste godine je otrovan kako je tvrdio ondasnji nacelnik VMA. Dr. Isidor Papa, patrijarh srpski Varnava Rosic, koji se vise puta zamerio Karadjordjevicima! 1939. u Jugoslavije je bilo oko 85 tona zlata. Knez Paja je do pocetka rata izneo 74 tone i prebacio u ENGLESKU! Drzava mu pred ratom a on iznosi drzavno zlato. Ostatak zlata ragrabile su ustase i engleski pucisti. "Po delima cete ih poznati"!!!

Srki

21.09.2015. 15:18

Knez nije imo pravo premestti Hrvate iz Istre? A da li je knez bio upoznat sa cinjenicom da je Istra bila Talijanska pre rata?

Branimir

21.09.2015. 20:31

@Srki - Vjerojatno ne zna da je kralj Branimir još u 9.st.potukao Mlečane u bitci na moru kod Šibenika.

Krle

21.09.2015. 15:23

Sa par tona zlata u Johanesburgu dok je narod ginuo i gladovao. Nisu bili Srbi, nego Crnogorci, oni, bliski svetskim mocnicima.Sluge svetskih kombinatora.

Hasan seckati

21.09.2015. 15:24

Knez Pavle je bio vrlo dobar političar za vreme u kome je živeo. Krucijalna greška mu je bila ta što je bio anglofil (i sam sam nekada bio). Želeo je da Jugoslaviju sačuva od nacista ali su mu njegovi britanci organizovali puč koji nas je posle stajao stotina hiljada života. Taj puč je bio velika nesreća koja je posle prouzrokovala i stvaranje NDH, pojavu ustaša, klanja stanovništva, građanski rat, okupaciju velikih delova Srbije. Mislim da je Vučko u njemu našao svoj politički uzor.

komentator

22.09.2015. 10:42

Srpske dinastije Karađorđević & Petrović (CG) ženidbom i udajom ušle su u krugove Aristokratije a da nisu tome dorasli u shvatanju metoda opstanka tog staleža hiljadugodišnje vlasti nad podanicima. Knez Pavle bio je među retkima u umobolnoj dinastiji Karađorđevića koji je imao oštroumnost, ali je A I K toliko toga nepromišljeno uništio da se teško mogla sačuvati konstrukcija YU. A I K je služio Velikom Orijentu u eksperimentu Sinkretizam=spajanja nespojivog, a Pavle je bio realističan. Međutim..

Srki

22.09.2015. 13:34

@komentator - Karadjordjevice su na vlast doveli neki britnski krugovi i zahtevali su njihovu poslusnost. Aleksandar je hteo skrenuti ka Nemackoj i za to je platio atentatom. Knez se bojao da se to ne ponovi i sa njime, nija znao sta da radi,pokupio je blago i javio se gazdama. Gazde su znale da izdajnicima vise nema mesta na dvoru i imenovli su 1943 novog slugu za podrucije Juge, Broza

Miro Markovic

23.09.2015. 01:24

Istra, Dalmacija, Slavonija i Dubrovacka Republika nikada nisu pripadali Kurvatskoj. Ono sto im je Djilas i Broz dali na zasedanjui= AVNOJ.a 1943 je nezakonito i to mora da se menja. Srpski narod je bio konstituivan narod na prostorima danasnje vestacke drzave Kurvatske. A ubijanjem, pokatolicavanjem i proterivanjem Srbi su svedeni na "manjinu". Znaci kriminalci se nagradjuju, jer ih podrzava fasistika Nemacka. I njoj ce da dodje kraj, bas kao u Prvom u Drugom svetskom ratu.