Опанак чувао главу Србину у рату и миру
01. 06. 2014. у 15:24
Најстарија обућа човечанства заштитни знак нашег народа, суочаваног са честим ратовима и сеобама. Слике и рељефе „шиљкана“ археолози су пронашли у остацима градова старог Египта, Персије, Грчке, Рима
ОПАНЦИ су најстарија обућа човечанства, њихове хиљадама година старе остатке и слике археолози су пронашли у градовима старог Египта, Етрурије, Грчке. Опанке су носили и стари Германи и Келти. Они су насликани и на фрескама наших средњовековних манастира.
Ипак, опанци су најдуже остали главна обућа и симбол Срба, који су се од пропасти средњовековне државе непрестано сељакали због ратова и буна. Срећнији народи у мирнијим земљама спокојно су гајили стада, а коже животиња продавали занатлијама у градовима који су правили обућу.
Код Срба вечито спремних за сеобу, сваки домаћин је морао да зна да закоље животињу, одере кожу и од ње направи за себе и чељад „пресне“ опанке. Правили су их у кућама, збеговима, сеобама и хајдучији. Кожа се солила и разапињала да се брзо осуши, а затим су секли комаде и кроз рупе по ивицама провлачили опуту, дугу кожну врпцу. Кад се она затегне, око ноге се формирао опанак, чији је врх савијан уназад да не улазе влага и блато.

Од Срба „из прека“ из Аустроугарске у Србију су стигли опанци капичари, који су били претеча ципела и освојили вароши. На селу су остали популарнији, нарочито лети, модели опанака којима је био затворен само предњи део.
- Грађене опанке у Србији занатлије израђују од друге половине 19. века. Првобитно су били обућа за свечане прилике. Опанци најчешће носе име краја у коме су израђени или пак име означава неку њихову особину. Ношени су шабачки, ваљевски, ужички, шумадијски, космајски, качерски, колубарски и моравски опанци, али и носке, мрки, килаши, шиљкани, кукичари - наводи Вера Шарац Момчиловић.
Током балканских ратова у војну опрему ушли су опанци килаши, који су име добили по томе што је сваки тежио око килограм. Имали су дебеле и широке ђонове, који су растеривали блато па су ноге остајале суве. Килаши су постали омиљена обућа старих српских диверзаната - четника, који су се у њима нечујно прикрадали непријатељима. Зато су Аустроугари у Великом рату убијали сваког заробљеног Србина који је на ногама имао опанке килаше, плашећи се да је „комитаџи“. После рата, у моди су били елегантнији модели с танким уздужним и поречним трачицама „преплетом и преметом“. За најквалитетније опанке важили су они израђени на Убу, у Шапцу, Ваљеву и Ужицу, а најфинији преплет имали су пожаревачки, смедеревски и грочански опанчићи.
Космајски опанци имали су висок и прав „одапет“ врх, који је код качерских био веома дугачак и повијен, скоро до ноге. Тимочки и неготински лепотани имали су бели ђон и блиставо жуто лице веома ситне израде. Свима је био заједнички „кљун“ - с различитим називима: врх, вр’, рт, нос, носци, кљун, шљивица, шиљак, рогаљ....

НАЈЛОНЦИ И ТОЧКАШИ
ИзмеЂу 1949. и 1953. појављују се „најлон опанци“ којима је лице, уместо од финих кожних врпци израђивано од шарених трака од поливинила. Куповала их је млађарија и брзо се разочаравала, јер су се на врућини ширили, а на зими скупљали стежући ногу као клешта. Најпопуларнији су били ручно израђени гумењаци од старих аутомобилских гума које је народ назвао гумењари и точкари. Њих су пак потиснули индустријски пироћанци. Кожни опанци су с развојем индустрије отишли у историју. Постали су обућа само за фолклорна друштва.