Кад су Српкиње владале Европом

Марко ЛОПУШИНА

23. 02. 2014. у 21:30

Српске принцезе у средњем и 20. веку биле популарне младе међу племством на Старом континенту. Одлучно управљале Угарском. Највише одлазиле на руски двор, а по лепоти се памти Јелена Петровић Савојска

ЈОШ од 12. века постоје записи о српским принцезама и кнегињама које су постале моћне и цењене европске владарке. У мађарским документима, на пример, налазе се подаци о двема краљевским дамама српског порекла, које су биле на челу Угарске. Прва је била рашка принцеза Јелена од Србије и краљица Угара, а друга угарска краљица Јелисавета Котроманић.

Принцеза Јелена, ћерка жупана Уроша Првог из Раса, удала се 1132. године за слепог краља Белу Арпадовића. Када је Јелена одлазила међу Угаре, отац краљ Урош јој је рекао:

- Пред Угарима не смеш да покажеш страх. Поред слепог мужа, ти ћеш бити и краљ и краљица. Мораш му родити синове и постати Угарка, па владај одлучно и сурово.

Принцеза Јелена Српска, како су је звали, у мираз је свом мужу донела део Босне. Јавности је представљена на сабору у Араду. Краљ Бела и краљица Јелена имали су четири сина, Гезу, Ладислава, Стефана и Алмоша, и ћерке Софију и Гертруду, које су младе умрле.

- На сабору у Острогону 1136, Бела и Јелена прогласили су свог сина Ладислава за херцега од Босне. Последњи пут краљица Јелена се помиње у хроникама за 1156. годину. Њени унуци су владали Угарском до 1172, а унуке су се удавале за владаре Немачке, Арагона, Бугарске, Византије, Украјине и Пољске - пише др Љубивоје Церовић.

Друга српска краљица Јелисавета, из рода Котроманића, удата је 1353. за Лудовика Великог са којим је родила четири ћерке. Након Лудовикове смрти 1382. Јелисавета је постала краљица Угарске. Била је једина жена владар све до времена Марије Терезије. Престо Угарске је делила са ћерком Маријом. Њена друга ћерка Јадвига је удајом за Владислава Јагеловича крунисана у Кракову 1384. као краљица Пољске.

На украјинском двору од 1147. до 1154. године брат великог кнеза Владимир Мстиславич је из Угарске довео невесту која је говорила српски. Била је то ћерка свемоћног палатина, српског жупана Белоша, коју су звали по надимку кнегиња Бановна. Владимир је као владар добио кнежевину дорогобушку, с престоним градом Волињским. Живео је лепо са српском кнегињом Бановном, с којом је изродио синове Ростислава, Мстислава, Јарослава и Свјатослава, бележи хроничар Душко Лопандић.

Према ретким подацима, Конрад, кнез од Знојма, члан чешке владајуће породице Пшемисловића, оженио се око 1134. године Маријом, сестром угарске краљице Јелене и ћерком српског великог жупана Уроша Првог. Преко кнегиња Марије Српске, како су је звали Чеси, владарска породица ородила се касније с пољским, немачким и другим владарским породицама средње и источне Европе. Имали су два сина, Ернеста и Конрада Трећег Ота, и кћерку Јелену. Други син, Конрад Ото постао је 1179. господар целе Моравске, а 1182. године добио је од немачког цара Фридриха Барбаросе и титулу грофа Моравске. Кћи Јелена се 1166. удала за пољског војводу Казимира Праведног из владајуће династије Пјастовића. Потомци Казимира Праведног и Јелене од Знојма тако су Угарском владали до 16. века, а Пољском до 17. века.

- У време владавине деспота Петра Четвртог Рареша у Молдавији од 1526. до 1546. његова жена Јелена, била је ћерка последњег српског деспота Јована Бранковића. Као задужбинар у Ботошану је саградила две цркве. У једној од њих стоји натпис „Јелена деспотовна, госпожда Петра војводе, дшти Јоана деспота“. Њихова ћерка Роксанда постала је супруга молдавског војводе Александра Лупушњана - пише историчар Љубивоје Церовић.

Руски двор је ипак имао највећи број Српкиња. Историчар Дејан Танић, који се бавио пореклом цара Ивана Васиљевича Грозног, открио да је цар имао српске претке.

- Његова мајка Јелена Василијевна Глинскаја и баба Ана Јакшић су Српкиње. Цар Иван Грозни је дете кнегиње Јелене и руског великог кнеза Василија Ивановича, регента Русије од 1533. године. Како је цар рано остао без мајке и оца, бригу о њему преузела је баба, принцеза Ана Јакшић од Србије, која га је упознала са српском традицијом и учењем Светог Саве - истиче Дејан Танић.

Родбинске српско-руске везе ојачала је и династија Петровића из Црне Горе, када се ћерка Милица удала 1889. за великог кнеза Пјотра Николајевича, унука цара Николаја Првог. У овом браку су рођени Роман, Марина и Надежда. Брак у Русији је склопила и Анастасија Његош, звана Стана, сестра принцезе Јелене, која се удала за Георгија Максимилијановича на имању Романових 1889. Иако је брак врло брзо завршен, у њему је рођено двоје деце, кнез Серјожа Георгијевич и кнегиња Јелена Георгијевна. Принцеза Стана се потом 1907. године удала за великог кнеза Николу Николајевича Романова и постала велика кнегиња. Умрла је у Антибу 15. новембра 1935. године.

Почетком 20. века века, кнегиња Јелена, једина ћерка краља Петра Првог Карађорђевића, после школовања у Европи, отишла је у Русију са напуњених 14 година. У потрази за супругом, удала се 1911. за кнеза Јована Константиновича, унука цара Николаја Првог. Венчању су у Санкт Петербургу присуствовали цар Николај Други и краљ Петар Први Карађорђевић. Српска велика кнегиња је родила ћерку Јекатарину и сина Вцеволода. У време ликвидације породице Романов, кнегиња Јелена се, преобучена у милосрдну сестру, са децом пробила до српског посланства. Умрла је у Француској 1962. не видевши Србију.

Од свих српских принцеза најпопуларнија и најлепша је била Јелена Петровић Савојска. Била је жена краља Виторија Емануела и претпоследња краљица Италије. Рођена је на Цетињу, али је младост провела на руском царском двору. На пријему поводом венчања цара Николаја Другог је упознала напуљског принца Виторија Емануела. Венчани су 24. октобра 1896. Њихови потомци Јоланда Маргарита Савојска, Мафалда Марија Савојска, Умберто Савојски, Ђована Савојска, Марија Франческа Савојска доживели су и 21. век. Краљица Јелена Савојска преминула је 1952. године у Монпељеу. Католички бискуп Ришар из Монпељеа иницирао је да се она прогласи за светицу.


НЕМАЧКА

ШЕСТА ћерка црногорског краља, принцеза Ана, удала се 1897. за Франца Јосифа Батенеберга, потомка огранка хесенске династије која је у Немачкој само формално уживала владарске прерогативе. Венчање је обављено на Цетињу, по прописима евангелистичке вере. Нису имали деце, а Ана је умрла 1971. у деведесет седмој години - тврди историчар Љубивоје Церовић.

ВЕЧНА КРАЉИЦА

ЈЕЛЕНА Грба Дабош је била супруга краља Степана Добиша и краљица Босне од 1395. Она је након његове смрти изабрана од властеле за владарку, али је три године касније смењена. Остала је да живи у Босни са титулом краљице. У браку са краљем Дабишом је имала само једну ћерку, Стану, која се удала за Ђурђа Радивојевића.

СУЛТАНИЈЕ ОЛИВЕРА И МАРА

- ШЕСТ месеци након Косовске битке, кнегиња Милица, по савету патријарха, дала је ћерку Оливеру за султана Бајазита Првог. Кнегиња Оливера је као султанија са Бајазитом изродила Сулејмана, Ису и Мехмеда. Син Мехмедов, а Оливерин и Бајазитов унук Мурат Други постао је владар Османлијског царства. Он се 1435. оженио Маром, ћерком Ђурђа Бранковића. Обе српске султаније Оливера и Мара нису мењале имена, ни своју православну веру - тврди историчар др Јусуф Мулић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (24)

DejanBg

23.02.2014. 22:12

Baš me briga da li su vladale ili nisu tamo negde, svejedno da li blizu ili daleko. Interesuje me samo ukoliko su pomagale Srbiji, mada tadašnja Srbija nije bila slučaj za pomaganje kao danas i poslednjih 100 god.

Majstor

24.02.2014. 15:24

@DejanBg - Tacno. Onda je doslo ubistvo ruskog cara Nikolaja, jugoslovenstvo, a zatim i komunizam. I napuni se Srbija nesposobnjakovicima...

NN

24.02.2014. 16:58

@DejanBg - I sa svim tím princezama dal srpskim ili crnogorskim, nevazno, Srpski národ najvise stradao od pamtiveka. Lepo za istoriju A bas nikakve fajde nismo od toga imali.

Maja

24.02.2014. 05:34

Njihovi potomci Jolanda Margarita Savojska, Mafalda Marija Savojska, Umberto Savojski, Đovana Savojska, Marija Frančeska Savojska doživeli su i 21. vek - ovo nije istina. Mafalda Marija Savojska umrla je 1844. u logoru.

Jelena

24.02.2014. 13:19

@Maja - Mislis 1944 :) Samo je Franceska docekala 21. vek - preminula je 2001. godine

Maja

24.02.2014. 05:36

Nije mi baš jasno zašto crnogorske princeze trpate pod srpske, ali navikla sam i na to svojatanje. Niko na svijetu ih ne smatra srpskim princezama osim vas iz Srbije.

dzoniba

24.02.2014. 11:48

@Maja - A jesu li to crnogorci zaseban narod....???? to sto su vam siptari dali nezavisnost ne znaci da imate svoju naciju...

Raška i Zeta dve srpske države

24.02.2014. 12:13

@Maja - One su se izjašnjavale kao srpkinje. Crnogorska nacija tada nije postojala. Nju su stvorili komunisti nakon 1945. A ti, ako si otpala od srpskog naroda, niko ti nije kriv.

Srba

24.02.2014. 12:32

@Maja - Ej ljepotice,blagoš tebi i tvojoj pameti.Crnogorke su postale od skoro,a prijen su bile, velju, Srpkinje.

Ja

24.02.2014. 12:54

@Maja - Mozda Crnogorci nijesu poseban narod ali nam je drzava posebna a samim tim i princeze nijesu srbijanske nego crnogorske. Crna Gora je najstarija drzava na Balkanu i ova lupetanja o nekakvim Siptarima koji su nam dali nezavisnost su obicne gluposti.

Maja

25.02.2014. 21:31

@Maja - Da, jesmo zaseban narod. Nego ti ne shvataš o čemu ja govorim. Samo u srpskim medijima se može pročitati da je Jelena (kako su je u Italiji zvali Elena) Savojska bila srpska princeza, Italijani uvijek kažu da je crnogorska. Ne samo Italijani negi cijeli svijet. Je li kralj Nikola bio srpski kralj???

Maja

25.02.2014. 21:33

@Maja - Od rođenja sam Crnogorka tako da o nekom "otpadanju" nema govora. Ovi komentari samo pokazuju zašto vas ljudi baš i ne vole.

Srđan od Bjelopavlića

19.10.2014. 23:09

@Maja - Kralj Nikola I Petrović Njegoš je bio kralj vladar Crne Gore, ali ujedno jedan od najvećih i najuglednijih Srba i srpskih vladara u poslednjih 200 godina. Baš kao i Vladika Njegoš što je bio veliki Srbin, kralj Nikola je bio veliki pristalica srpstva i ujedinjenja svih Srba. Pročitaj nešto od Njegoša i biće ti jasno da smo svi Srbi i da Crna Gora nije samo Montenegro, no je Srpstvu lijeglo... A od kralja Nikole I pročitaj reči pesme-himne Onamo 'namoCrnogorska, sestro moja Srpkinjice Majo!

ja

24.02.2014. 07:26

Divan tekst. svaka čast " Novostima " i istoričarima koji su ovo istražili i prikupili.

geza

24.02.2014. 08:15

Arpadovići? Ozbiljno, Arpadovići? Zove li ih iko tako osim naših kompleksaša? Dinastija se zvala Arpad po prvom mađarskom vladaru. Ili ćemo ići u krajnost pa ćemo druge dinastije nazivati Romnaovićima, Paleologovićima, Holsten-Gotropići itd.

bubuleja

24.02.2014. 14:02

@geza - Hajde da budemo precizni. Arpad nije iz Madjarskog već Staromadjarskog plemena, koji nema ništa zajedničko sa današnjim Madjarima. Plemići Arpadovci su izumrli 1301 godine. Isto tako ni Ugari nisu Madjari. Ugarska država je bila "federacija" narada koji su u njoj živeli. Madjari su pokušali još 1848 da izjednače Ugarsko sa Madjarskom, ali im to nije uspelo jer tako nije ni istorijski tačno. Pa i današnja istorija koja se uči u Madjarskoj je u većini falsifikovana i namenska....

Jelena

24.02.2014. 09:54

Greskom ste stavili sliku Rokselane aka sultanije Hurem, a potpisali kao Sultanija Mara

Abby

25.02.2014. 16:13

@citac - Postovani 'Citac',Olivera je imala potomke - i ja sam njena cukun cukun cukun unuka (ne znam tacno koliko cukun ali moj genom/porodicno stablo je radjeno od strane strucnjaka iz Srbije, Hrvatske, Turske i Bosne , za njihove profesionalne usluge sam platila ). Podatci se podudaraju. Zao mi je ako je vas to razorcaralo (dosta ljudi iz Srbije ne vole ideaju da je Olivera imala potomke sa Turkom) ali meni je jako drago da poticem od jedne tako lijepe I plemenite zene.

Maja

25.02.2014. 21:28

Kasno sam vidjela ko je autor i odakle je porijeklom pa mi je malo jasnije. Većina ljudi koji žive u Srbiji a crnogorskog su porijekla žele da se Srbiji dodvore ovakvim člancima. Žele biti veći katolici od pape. Nikoline kćerke su bile crnogorske princeze ma kako se osjećale i izjašnjavale. Tu nema ništa sporno.