Необичне фреске Цркве Светог Архангела у Борачу

Б. СУБАШИЋ

04. 11. 2013. у 08:35

За фреске се претпоставља да их је насликала женска рука. Младолика лица арханђела и витезова су успомена на последње браниоце средњовековне Србије, кажу стручњаци

ЖИВОПИС храма архангела Михаила испод фантастичног Борчаког крша, који се диже над Гружом, већ два века привлачи путописце, научнике и уметнике. Ово је једина преостала цркву од десетак колико их је по предању имао "славни град Борач", резденција Деспота Стефана.

Сви посетиоци запажају да су у борачкој цркви на врло неуобичајен начин приказани заштитници српске војске архангел Михаило "Божји архистратиг" и свети ратници Георгије и Димитрије. Нјихова лица на фрескама су врло млада, готово дечачка, а иако су им оклопи оштећени од битака, на њиховим лицима лебде неуобичајени тајанствени осмеси.

Оваква представа је утолико чуднија, јер је црква осликана 1553. године, у периоду после пада Српске деспотовине, које су летописци описали речима: "Агарјани идоше и ништа их не могаше зауставити. Турци као крилате змије летијаху, пале села и градове, цркве и градове разорише".

- Младолика лица арханђела и светих ратника можда су успомена на последње браниоце средњовековне Србије, младе ратнике који су пре времена наследили витезове пале у безбројним бојевима с Османлијама - кажу стручњаци Академије СПЦ за уметност и конзервацију.

НАИВНО СЛИКАРСТВО ИСТОРИЧАРИ сматрају да је Борач после дугог отпора коначно пао у османске руке 1458. године. Гружанска легенда пак каже да је црквица после пада тврђаве сама сишла са врха утврђења на вулканској купи и сакрила се под Борачким кршем да чека обнову Србије. На врху града и данас стоје темељи црквице из времена деспота Стефана. Занимљиво је да наивно сликани иконостас цркве у Борачу потиче из средине 19. века, кад је књаз Милош финансирао реконструкцију цркве, после обнове српске државности.

У Републичком заводу за заштиту споменика културе истичу да је живопис Цркве архангела Михаила настао у хаотичном времену после пада Деспотовине и пре обнове Пећке патријаршије, о којем имамо веома мало сведочанстава.

- По самом времену настанка ове фреске су изузетне. Нажалост, не зна се ко је осликавао храм, ни каква је судбина тих уметника јер слични ликови светитеља више нигде нису насликани - каже историчар Сања Кесић, светник у Републичком заводу.

Она је један од ретких стручњака који су се бавили црквом у Борачу, за коју се претпоставља да је саграђена у време краља Драгутина. Стручњаци за средњовековну уметност сматрају да мајстори живописци нису били у класи врхунских мајстора и да пропорције тела нису вешто представљене. Међутим, признају да пркосни ликови "војничких светаца" плене својим младалачким изгледом и загонетним осмесима.

Недавно су млади сликари анализирали цртачку вештину живописаца цркве под Борачким кршом и поставили необичну теорију. По њиховом мишљењу, начин цртања тела светитеља, нежност лица и минуциозно представљање мноштва ситних детаља, нарочито на крилима архангела Михаила, необично подсећа на "женску руку". Ова необична теорија је веома заинтересовала и искусне стручњаке Академије СПЦ за уметност и конзервацију.

- Теорија да је цркву живописала женска рука је занимљива и наши експерти ће анализирати фреске. Заиста, већ на први поглед уочљив је неуобичајен начин представљања архангела Михаила и светих ратника Георгија и Димитрија, нарочито њихова насмејана лица. Она су насликана с великом љубављу, као да је уметник сликао своју децу. У нашој историји учене монахиње оставиле су дубок траг и веома би нас радовало да у цркви у Борачу откријемо трагове рада прве српске сликарке. То у српском православљу не би било чудо. Подсетио бих да је наша прва књижевница била управо монахиња Јефимија - каже протојереј ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије СПЦ за уметност и конзервацију.

ХРАМ КОЈИ ВАСКРСАВА

ПРВИ пут црква архангела Михаила у Борачу порушена је у октобру 1389, непосредно после Косовског боја, кад је угарски краљ Жигмунд Луксембуршки повео поход "против шизматика Рашана" (Срба), који су жртвовали најбоље витезове за одбрану хришћанског света. До коначног пада Деспотовине, храм је више пута рушен у угарским и турским најездама. Обновљен је после обнове Пећке патријаршије 1557. године. Турци су га рушили после Велике сеобе, а поново је обновљен и проширен у 19. веку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

Joca Keltski Srbin

04.11.2013. 11:51

Nikad kraja lazima. Nikada nije postojala nikakva srednjevekovna Srbija. Srbija je nastala prvi put 1878 godine. Dakle dans je Srbija stara 135 godina. Ne lazite narod. Ne uzimajte lazi ruske pravoslavne crkve u Srbiji. Oni su prvo od Keltskih Srba napravili ruske slovene, iako se zna da samo u Rusji zive sloveni.

mojsije

04.11.2013. 13:23

@Joca Keltski Srbin - ne pod imenom Srbija to je sigurno a da li su postojale srpske države u srednjem vijeku Jesu Od Bosne, Raške, Zete razvijale su se i razvile u veliko Srpsko carstvo Mada srpska istorija je mnogo duža nego što kažu zvanični podaci. Danas arheolozi nalaze skoro po cijeloj bivšoj Jugoslaviji i sjevernoj Grčkoj srpske grobove Ne kažem ništa ali to su činjenice i dokazi Sa keltima mi veze nikakve nemamo možda imaju Hrvati. Ipak ima i indijanaca Hrvata. Ko zna?

Majstor Zivota iz kluba knjizevnika

04.11.2013. 15:25

@Joca Keltski Srbin - Joca, Emili.....Istoricari keltskih srba@ Ima jedna stara a veoma poularna pesma starostavnih srbakoja izmedju ostalog kaze: Ko godine broji, starosti se boji itd.Ipak je 135 godine vise od 20 i kusur a druga stvar a kad su germani osnovali svoju drzavu danas poznatu kao danke dojcland?A na primer, Srbija ucestvovala je i na antickim grckim olimpiskim igrama pored rimljana, egipcana, gala....Cak ima i jedan film o tome gde su se keltski srbitakmicili pored Asteriksa i Obeliksa.BOG PUCE

ja

04.11.2013. 13:42

Odavno nisam pročitao više glupost od ovih koje izreče "Joca keltski srbin". Naravno da ništa nije tačno od svega rečenog. Srbi su imali svoju državu mnogo prije 1878, to svaki polupismeni srbin zna.

El gibbor

23.10.2015. 16:45

@ja - Jeste! Mi kad napisemo nesto (bez da se iko vredja) onda se to cenzurise kao da u novostima sedi licno her Gebels (e bas me briga! ni ne morate ovo da objavite! ucinicete mi cast!)! Sto se joce tice 9jos par imena su u opciji) u pitanju je neko sa ozbiljnim psihijatrijskim problemom, a urednici novosti ga namerno spinuju!!!! Gluposti koje on pise, iako duboko vredjaju i nacionalnost i zdrav razum, se redovno objavljuju kao da je bot u pitanju!!!!

Joca, Islednik Keltskih Srba

04.11.2013. 20:25

Keltski Srbi, ovi komentatori vas cak ponizavaju, jer im ne placate dovoljno. Sada voze samo Mercedese ali bi rado presli na helikoptere. Ugojili su se ko debele svinje, jer nista ne rade. Po inostranstvo svi svestenici rade svuda pa cak i u fabrikama. Sa bogosluzenjem se bave samo posle radnog vremena. Srbi ih placaju da ih ovi huligani lazu i pricaju im lazi. Sada kada su otkriveni da lazu sa nedavnim potvrdama da su Srbi Keltskog porekla a oni bi da eksplodiraju od muke. Uhvaceni su u lazima.

Zoran

26.09.2015. 12:47

Мало ме збуњује наоружање на фресци. На страну начин на који су приказана лица светих ратника, али оно што није уобичајено у сликарству након пада под османску власт је егзактни приказ наоружања из ранијих периода. Рефлексни лук је на фресци приказан фантастично и функционално као и тул и припада типу који је био у употреби за време Немањића (кипчачко-монголски модел ). Уобичајено ми је да се стилизовани објекти поклапају са датираним. Није ли фреска из ранијег периода?