Годишњица деветомартовског протеста
09. 03. 2013. у 00:05
У суботу се навршавају 22 године од првог масовнијег протеста против режима Слободана Милошевића, 9. марта 1991. године
БЕОГРАД – У суботу се навршавају 22 године од првог масовнијег протеста против режима Слободана Милошевића, 9. марта 1991. године.
Тај датум је истовремено био и почетак ванинституционалне политичке борбе опозиције која је 2000. године резултирала сменом власти и почетком консолидације демократског система у Србији.
Деветомартовски протест у Београду је организовао и предводио Српски покрет обнове Вука Драшковића, тада најјача опозициона странка, која је заговарала промену система, и позивала се на демократизацију и националну обнову државе.
У сукобима који су се са Трга републике где је скуп одржаван проширили на неколико улица у центру Београда, живот су изгубиле две особе, учесник протеста Бранимир Милиновић (18) и полицајац Недељко Косовић (54).
Хапшење лидера СПО које се догодило касно послеподне било је окидач за немире који су покренути у Студентском граду на Новом Београду, 10. марта, одакле је маса кренула пут Теразија. Полиција је студенте дочекала на Бранковом мосту, поново су употребљени сузавац и палице, а пошто су они поседали на асфалт, акција полиције је убрзо прекинута. Протести неколико хиљада студената и грађана настављени су на Теразијама све до 14. марта, када су Драшковић и сви ухапшени ослобођени, а Скупштина Србије усвојила оставке директора РТС-а Митевића и дотадашњег министра унутрашњих послова Радмила Богдановића. Те вечери, 09. марта 1991. око 20 часова, на улице Београда изашла је и војска, на основу одлуке Председништва тадашње СФРЈ.
Прва жртва био је Косовић који је погинуо око 15.30 часова у Масариковој улици код "Београђанке". Бежећи од демонстраната, полицајац је покушао да прескочи зид терасе али је пао са висине од пет метара ударивши главом о тротоар.
Милиновић је смртно рањен када је група полицајаца негде у висини Улице адмирала Гепрата, у Улици кнеза Милоша отворила ватру према демонстрантима, а преминуо је око 16 часова на Ургентном центру Клиничког центра Србије.
У сукобима демонстраната и полиције је повређено 114 особа - 58 полицајаца и 86 грађана, а ухапшено је 158 људи.
Главни захтев протеста била је смена тадашњег генералног директора РТС Душана Митевића и још четворице уредника због увредљивих коментара на рачун опозиције.
Демонстрације су биле забрањене, па је полиција од раног јутра блокирала прилазе Београду у намери да спречи долазак присталица опозиције из унутрашњости земље.
Упркос томе у центру Београда окупило се, према проценама из више извора, око 100.000 грађана а око поднева полиција је кренула у акцију разбијања демонстрација из правца Француске и улице Васе Чарапића.
Пред налетом полиције, лидери опозиције и део њихових најближих присталица склонили су се у Народно позориште а врата им је отворила тадашња управница, драмски писац Вида Огњеновић.
На батинање демонстраната, лидер СПО Вук Драшковић је са балкона позоришта позвао на "јуриш" после чега су почели окршаји. У намери да разбије демонстрације, полиција је употребила сузавац, водене топове и гумене метке, а у акцију је била укљуцена и коњица.
naranca
09.03.2013. 01:02
Eh bese nekad.
@naranca - Bilo i ne ponovilo se.
Ehhhh....to su bili herojski dani.... Gde je sad taj narod.... nema vise tih Srba...
@ehhhh - @ehhh.Onda psi i tenkovi danas Miskovici i EU.I posle svih ratova pljacki izdaja...Srbija jos stoji na nogama.Ocigledno jaka zemlja i ljudi.Nema razloga za plac.
Jos tada mi je otac govorio, videces sine da ovo nece na dobro da izadje. Nisam verovao, mislio sam da veceg zla od Slobe nema... Dok nisam video demokrate na delu.
Коментари (71)