Обнова родне куће Милутина Миланковића
31. 07. 2012. у 07:37
У Даљу, у родној кући српског научника кога је НАСА уврстила међу десет највећих у свету свих времена, уређује се „свемирска соба“, као спомен на његова открића
У родној кући Милутина Миланковића у Даљу, адаптираној у културно-научни центар уређује се „свемирска соба“, као спомен на открића српског научника кога је НАСА уврстила међу десет највећих у свету свих времена.
- Пре три године започели смо реконструкцију и опремање Миланковићеве куће. Покушали смо да кроз сталну поставку испричамо причу о његовом животу и делу, што смо мање-више успели - каже Ђорђе Нешић, управник центра „Милутин Миланковић“.
- Ипак, прича о његовим открићима деловала је мање-више апстрактно. Да бисмо посетиоцима, нарочито деци, дочарали његова научна открића били су нам потребни динамички експонати.
Први експонат већ је усељен. То је интегрисани електро-механички модел прецесионог циклуса кретања Земље. Идејни творац овог својеврсног свемирског симулатора је проф. др Александар Петковић, а реализовао га је тим стручњака окупљених око инжењера Радомира Путника. Изглед експоната естетски је допунио вајар Боривоје Лукић, а нека сликарска решења дала је Сандра Милановић.
- Наш модел динамички приказује и објашњава његову теорију о кретањима Земље која утичу на климатске промене на нашој планети - објашњава Путник.
Модел покреће трофазни електромотор који обавља четири различите радње - окретање Земље око своје осе, независно кретање Земљиног екватора на којем су написани месеци у години, привидно кретање Сунца око Земље и описивање круга ласером на делу Северног и Јужног неба у варијацијама око три степена.
- Направићемо фонтану која ће бити постављена у дворишту. Глобусом у облику костура биће представљен положај Земље у космосу, а са 12 фонтана биће дочарано кретање наше планете око Сунца. Предвиђено је да се уграде пет „редова“ млазница које би пуштале воду у тачно регулисаним временским размацима како би на тај начин водени млазови и „спреј“ дочарали део небеске сфере.
Миланковићева теорија о леденом добу, такође, ће експонатом бити дочарана публици. Подсетимо, његове прорачуне циклуса леденог доба, после петогодишњих провера у водама океана, потврдили су научници НАСА 1976. године.
- Модел би се састојао из три дела, први који би приказивао Земљину куглу са распоредом ледених

Миланковићева родна кућа од пет стотина квадрата већим делом је обновљена. Највећи финансијер је општина Ердут, а новац су дали наше и хрватско министарство културе. Остало је недовршено око стотинак квадрата. Уређено је и двориште, по записима из Миланковићевих „Успомена“, које се протеже готово до Дунава. У њему централно место заузима црни бор висок око 15 метара и стар 133 године, посађен када је рођен велики математичар, физичар и климатолог. У њој се чува и оригинални рукопис његовог чувеног дела „Канон осунчавања“.
НА РЕДУ ТЕЛЕСКОП
Наредна инвестиција биће набавка великог телескопа, који ће бити постављен у дворишту испред куће с погледом на Дунав, небо и звезде које је српски научник тако често посматрао и проучавао.
rankovic
31.07.2012. 08:22
Konačno da se neko setio. Možda bi bilo umesno da se osnuje jedna fondacija na ime velikog naučnika iz koje bi se školovali mladi talentovani kadrovi, ili bar u najmanju ruku otvori žiro račun za uplate dobrovoljnog priloga za izgradnju muzeja.
Bravo za gradjane dalja i Idvora .Tako se cuva uspomena na velike naucnike.
Коментари (2)