Смедеревац опанцима очарао странце

Јелена ИЛИЋ

07. 01. 2011. у 20:56

Златимир Радивојевић, занатлија који успева да сачува традицију прастарог заната. Реклама на Интернету и "Фејсбуку". Радња остаје, радиће док може

ЕВРОПО, ништа без Србије, бре! Ово је мото јединог преосталог смедеревског опанчара Златимира Радивојевића (55) који више од четири деценије ручно израђује националну српску обућу, а његови опанци "шетају" Паризом и Миланом. Није поклекао пред модерним добом, не жели да породични занат умре, тако да су се његови опанци "одшетали" и на Интернет. Златимир је "раситнио" шесту деценију живота. Имао је девет година када је, невештим дечјим прстима, направио први опанак и, постао шегрт.

Родио сам се да будем опанчар. Отац је био опанчар, па сам проходао у опанцима. Са девет година почео сам да радим. За 46 година направио сам гомиле опанака... - као да листа дневник успомена. - Докле ћу тако, не знам. Син да наследи занат? Не верујем. Каже, исмевају га другови у школи. Тако, остах један од последњих Мохиканаца у опанцима.

ЗАНАТИ СМЕДЕРЕВО је, уз Ниш и Ужице, било занатско средиште 16. века. Данас је остало неколико обућара, нема радњи за оправку кишобрана, а још ради један шеширджија. Новица Демић прави класичне моделе шешира, али и каубојске, мексиканске, потом шубаре, шајкаче, руске капе, енглеске качкете.

Зиму проводи у радњи, а лето на вашарима и етноманифестацијама. Током зиме направи око 1.000 пари опанака. За један пар потребно је неколико сати. Помаже и супруга, пеглајући кожу. Међу ручним радовима разни примерци - од привезака величине два сантиметра до джиновског сувенира број 47. Ради расечен преплет. Мајстори који читају знају шта то значи. И, то ситно рађен преплет, од телеће и козје опуте, јер кучеће више нема.

Од опанака се не живи лагодно. Зарада је толика да може да се преживи, ако се прода. Домаћи купци су најчешће времешни. Гастарбајтери су сентиментални, узимају за сувенире. Странци су најбоље муштерије.

Када су тенисери из Француске ономад били у Београду, продавао сам код "Арене" - објашњава наш домаћин. - Куповали ко луди. Странци посебно јуришају на опанке на Сабору у Гучи: највише Французи и Енглези, и то млади. Нема везе што се опанак не преводи на њихов језик.

РОБА ЗА СВАКОГА ШУМАДИЈСКИ, влашки, шопски, лалински, гламочки, личански... све "сорте" опанака прави мајстор Златимир. И модернизоване опанке - мокасине, женске сандале, патофне од природног крзна и коже. Цене су од 20 до 40 евра. За джиновски сувенир тражи 9.000 динара. Ради и за децу, најмањи број опанака је 19, а највећи 47.

Не одриче се ни модерног. Јасно му је да муштерије неће да јуришају у његову радњу на периферији Смедерева. Зато је упао у виртуелну грозницу, па је "у опанцима" изашао на Интернет, и изложио их на друштвеној мрежи "Фејсбук".

Студент дошао у радњу, тврдећи да је одушевљен опанцима, и понудио да ми уради сајт. Пристанем, јер знам да без тог чуда сада нема будућности. Немам времена да будем за компјутером, али мораћу. Стижу поруджбине, слао сам опанке у Италију, Француску, Словенију. Слоган сајта њњњ.опанак.нет. је "Европо, ништа без Србије, бре!"

- Отац не дозвољава да затворим радњу. Каже, све је мање опанчара, на прсте да набројиш. Последњи опанчар за "лалинске" опанке, мајстор Пера, умро је. И, опанак умире. А, то је национални симбол! Зато би сваки Србин у кући морао да има опанак и део народне ношње. Да се то преноси с колена на колено. Да трају и опанци и нација...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

laane

08.01.2011. 07:25

Bravo majstore eh da nam je jos takvih ljudi samo nastavi i nek ti je bericetno i sretno

Aleksandar

08.01.2011. 10:46

treba postovati tradiciju,u to nema sumnje,ali nazalost ove "srbijanske mokasinke" su nasledstvo turske imperije a ne nase istorije.Onaj siljak na vrhu opanka je tipicno arapski,odnosno turski iz nekog davnog vremena.Nisam neki veliki poznavalac,ali pogledajte arapsku tradicionalnu obucu i bice vam sve jasno! Verovatno su nasi preci vremenom malo "modifikovali"opanak,ali i dalje je u sustini isto...Mozda i gresim,ali neverujem.Bilo bi dobro da opsirnije napisete nesto o tome