Мека душа Јованкина
24. 10. 2010. у 20:55
У Баноштору оживљено сећање на највештију кројачицу и трукерку Војводине. Праунуке пронашле вредну збирку од 1.000 шема за дозиднице и везове
ДАЈЕ се на знање: мајсторица Јованка Ракић из Баноштора обавештава да су стигле нове мустре за труковање из Пеште и Беча. Трикераји ће бити готови од недеље и моћеду да се видиду и купиду у њеној радионици! Напомиње се да мајсторица сада располаже са стотину мустри од свакојаке феле за куварице,дозиднице, пешкире и креветнину, па ће ретко која млада отићи мужу и свекрви празних руку!
Овако је добошар Мита четрдесетих година прошлог века, из свег гласа насред сремског села Баноштора објављивао новости. Јованка Ракић (1892-1972) често је у његовим објавама помињана, јер била је надалеко чувена трукерка и кројачице тога времена.
Успомену на ту изузетну жену оживеле су ових дана њене праунуке, Златица Радовић (30) и Радослава Јанковић, које су, приликом случајног одласка на таван старе породичне куће, недавно пронашле веоватно највећу српску збирку од око 1.000 шаблона и мустри за вез дозидница, без којих се некада није могла замислити ниједна сеоска кућа.
- Више пута смо слушале породичне приче о прабаки Јованки, али тек када смо пронашле њено “благо”, спознале смо колико је била јединствена жена - кажу праунуке Јованке Ракић, која је, мада паорска жена, захваљујући свом несвакидашњем дару живела као пештанска или бечка госпођа.
Златица и Радослава су обрисале вишедеценијску прашину заборава са Јованкине заоставштине и ових дана у баношторском Дому културе приредиле изложбу тих изузетних предмета под називом “Вредне руке у наслеђе”. Уз шеме за дозиднице и најмодерније венчанице тога времена, изложени су и Јованкина оригинална шиваћа машина марке “пфаф,” лењир, пегла, кројачке маказе... Ту су и модни часописи из средине прошлог века, који су неким чудом Јованки Ракић стизали у ово тада блатњаво сремско село чак из Париза.
Велики значај Јованкиног наслеђе потврђује нам и Лјиљана Трифуновић, кустос Музеја Војводине у Новом Саду. Нарочиту драж у оживљавању времена Јованке Ракић имају дозиднице са духовитим, па и васпитним порукама: “Све би цуре куварице биле, да су момци на шпорету лонци”, “Кад муж не даје за кујну новац, на штедњаку му стоји празан лонац”... И те поруке, кажу, најчешће је смишљала Јованка Ракић, чудесна жена која је својим марљивим радом заправо лечила огромну тугу. Имала је тројицу синова и једну ћерку. Два сина је у рату изгубила, а ћерку јој је болест покосила. Надживела је само сина Јована, Златичиног и Радославиног деду. Довољно да њене вредне руке пређу у наслеђе.
Dragana
25.10.2010. 21:57
Pa zasto nebi umnozili sve te seme i ponudili u prodaju, mozda neko ipak zeli da se bavi i vezom?!
@Dragana - Sigurno necemo umnoziti sve seme, jer bi to bilo jako skupo. Ipak, neke mustre cemo sigurno iskopirati, posto se takvi stari motivi vise ne mogu nigde ni naci. Za one koji zele da vezu, bice materijala u "Majkinoj radionici".
Коментари (2)