Казна за круну
17. 11. 2007. у 17:57
Проналаском остатака царевића и кнегиње откривена тајна Романових. Тврдње да су Алексеј и Марија преживели стрељање биле само лажна нада заговорника монархије
ОСТАЦИ које су током лета пронашли руски научници у Свердловској области код Екатаренибурга припадају царевићу Алексеју и кнегињи Марији. После тромесечне анализе врхунских руских експерата, потврђено је да су деца императора Николаја Другог бачена у импровизовану јаму поред старог коптјаковског пута, недалеко од места где су 1991. године пронађени остаци цара, царице Александре Фјодоровне и остале њихове деце. Уз још нека истраживања генетичара, овим је стављена тачка на једну од највећих мистерија двадесетог века.
Тврдње појединаца да су Алексеј и Марија преживели стрељање и дочекали дубоку старост, биле су само крхка нада заговорника монархије. Са смрћу Романових спекулисало се годинама, али једна од најдетаљнијих генетичких анализа икада вођених потпуно расветљава све аспекте догађаја у Ипатијевском дому.
Истражни комитет при прокурактури Русије отворио је истрагу која је пре девет година из необјашњивих разлога обустављена. Осим остатака царске породице, откривено је да је тог дана у Екатаренибургу страдао и царски лекар Боткин и три слуге. Недостајала су, међутим, тела царевића Алексеја и велике кнегиње Марије. Експертизом је руководио Николај Иванович Неволин, а у тиму су били највећи руски генетичари и судски вештаци.
Иако је ретко ко могао да претпостави да ће остаци царевића и кнегиње икада бити пронађени, ипак је, откопавањем цара и царице, остављено неколико њихових костију који су у најновијој генетској анализи били од опредељујућег значаја. Стручњацима је било неупоредиво лакше да 44 кости, углавном мале комаде, од неколико центиметара, које су летос ископане, упореде са структуром костију цара и царице.
Трагати по овом догађају није било лако. Очевима открића страдања Романових сматрају се др геологије Александар Авдонин и писац Гелиј Рјабов, а до коначне истине водила их је записка Јакова Јуровског, руководиоца стрељања царске породице, коју су случајно пронашли у тајној архиви.
Историчари су и раније помињали име Јуровског, али се чинило да се око њега увек обавијала каква тајна. О руководиоцу стрељања знало се да је био народни комесар по правним питањима и члан губернијског колегијума чеке. Осим револвера "нагана", тог кобног дана 1918, Јуровски је пред цара изашао и са "маузером". Потчињенима који су тачно знали где и у кога да пуцају још једном је наредио да Николаја и царицу оставе њему.
У расветљавању тајне као први корак урађена је антрополошка упоредна анализа неколико независних експертских група, међу којима и једна америчка. Резултати су били готово идентични - кости су припадале младој жени од 17 до 20 година и дечаку између 12 и 14 година. Стоматолози су установили да пломбе нађене у устима дечака су од истог материјала као и оне нађене у зубима цара. Од три зрна, балистичари су утврдили да су два браунинг 9 мм, а треће зрно је истог калибра као и оно којим је убијен цар.
ЗабелеШка Јуровског
РУСКОЈ јавности први пут дата је на увид белешка Јуровског у којој је описан ток догађаја убиства царске породице. Шифрован телеграм стигао је из Перма, на Уралу, у којем је као строго поверљиво стајало упутство за потпуно истребљење царске породице Романов. Изабрано је 12 војника, од којих су двојица одбила да пуцају у девојчице.
Да се међу породицом не би створила паника, објашњено им је да због несигурних услова треба са горњих спратова Ипатјевског дома да се преселе у приземље, где је императору речено да су осуђени на смрт стрељањем јер припадници њихове породице и "бели" угрожавају млади Совјетски Савез. Стрељање је трајало пуна два минута...
Пренос тела чланова царске породице био је у надлежности Јоманова, партијског радника, али је настао метеж, јер нико није знао где се налази тунел у напуштеном руднику, где их је требало бацити. То говори да је убиство ипак припремљено на брзину, по нечијој хитној одлуци.
На једној од царских кћери био је корсет опточен брилијантима, а на Александри Фјодоровној указао се бисерни појас. Ништа од накита није узето, Јуровски је накит предао држави. Решено је да се тела спале и поспу сумпорном киселином, а лешеви сахране у глиненим јамама. Тајна је чувана све до 1991.
Главни убица царске породице сахрањен је на Донском гробљу. На његовом споменику пише само Јуровски.
Radmila
17.11.2007. 23:57
Znalo se i pre da je carska porodica ubijena,nista novo,a da su to zemni ostaci veliko je pitanje.Jedno je sigurno pobednici pisu istoriju, pa posle istrazujemo da li je to istina ili ne.Sve su to politicke igre.Nazlost politika je toliko prljava i lazljiva i sve je dozvoljeno cak i sa mrtvima se koristi.
Коментари (1)