ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ИРИНЕЈ: И даље мислим - Вучић се као лав бори за Косово
16. 10. 2018. у 07:00
Поглавар СПЦ о могућем расцепу православља, косовском чвору, односима са влашћу... Разумем његове муке и дилеме, али не треба ићи на провизорна решења
.jpg)
Фото Никола Фифић
КРИЗА у којој је православни свет је веома дубока, а може, нажалост, доћи и до трагедије дубоког и дуготрајног раскола. Али глобални црквени поредак није неповратно промењен. Црква не зна за неповратне процесе и коначне промене. Све се може излечити и превазићи, љубављу и милошћу Божјом, ако код нас иоле има људи добре воље и спремности на покајање. Црквени поредак је у ствари суштински непромењив, а проблеми настају кад га ми људи, не искључујући ни оне најодговорније у Цркви, из било којих разлога и ради било каквих циљева нарушимо.
То, за јубиларни број "Новости", поручује патријарх Иринеј у освит огромне претње која се надвила над православљем одлуком Цариградске патријаршије да призна аутокефалност Украјинске цркве. Док сви верни ишчекују какав ће одговор припремити Москва, у оправданом страху да би чин Вартоломеја могао да изазове чак и ратни огањ, првог по части у СПЦ најпре питамо коју поруку је пренео васељенском патријарху и митрополиту Илариону, с којима се одвојено срео у веома кратком року? И да ли је то била нека врста помиритељске мисије?
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - Патријарх Иринеј: Положај Срба у Црној Гори као у доба фашизма; Подгоричке власти: Злонамерне оцене
- Нисам био у некој специјалној помиритељској мисији, али сам, у име СПЦ, чинио све што сам могао да се избегне најгори сценарио. Најпре је наш Сабор апеловао на Његову светост цариградског патријарха да не пренагљује и да иде путем дијалога и свеправославног консензуса, затим је наш Свети синод поново апеловао у истом духу, а најзад сам и лично изнео наш став приликом сусрета са васељенским патријархом у Солуну. Наравно, претходно сам разговарао и са Његовом светошћу патријархом московским, а став наше Цркве пренели смо и свим помесним аутокефалним црквама. То је управо став да треба потпуно и неизоставно поштовати вековни црквени поредак и свете каноне, што наша мајка црква у Цариграду, нажалост, по мишљењу огромне већине епископа и теолога СПЦ, сада не чини. Ми нисмо на клацкалици "за и против". Ми смо за јединство Цркве, слогу, одговорност, верност канонском поретку, а против свега што дели и води у опасност раскола. Као потез који води до раскола, и то не само на канонском подручју аутономне Украјинске православне цркве, него директно и недвосмислено отвара могућност готово и да потенцира нове расколе у другим помесним црквама, доживљавам и последње саопштење Светог синода Цариградске патријаршије од 11. октобра. То саопштење је словом, ставовима и духом супротно учењу и устројству Православне цркве. Његов последњи став који, наводно у духу мира и љубави Христове, апелује на избегавање насиља, одмазде и преотимања цркава и манастира, личи ми на затварање очију пред лако предвидљивим последицама сопствених поступака, да не кажем баш на пилатовско прање руку.
* Будућност КиМ питање је свих питања у Србији. Иницијатива председника Вучића о разграничењу са Албанцима, чини се, највеће противнике стекла је у делу СПЦ. Осим званично формулисаног става Сабора о КиМ, видите ли још неки пут који би водио праведном решењу овог питања?
- Разумем сву трагику ситуације са којом су суочени наша држава и сав српски народ, као и све муке и дилеме са којима се бори председник Вучић, али сматрам да не треба ићи на брза или, не дај Боже, провизорна решења. Не можемо и не смемо дати оно што је вековима наше, а што никад у историји није припадало албанској држави, без обзира на то што је то отето и сада под страном окупацијом. То је једнодушни став нашег Архијерејског сабора и велике већине наших верника. Ми нисмо ни за какав конфликт, дакле ни за такозвани замрзнути конфликт, али нисмо ни за признавање свршеног чина постигнутог неправдом, агресијом, насиљем, злочинима.
* Више пута сте рекли да Црква може и хоће да подржи државу, у труду да заштити пресудне интересе нашег народа. Говорили сте и да се Вучић лавовски бори за КиМ. Како видите положај СПЦ у случају да држава и Црква не постигну сагласност око најбољег решења за јужну покрајину?
- И сада мислим да се председник Вучић лавовски бори за КиМ, и то под невиђено неравноправним условима, али и да вековни непромењиви став Цркве свога народа и уједно своје властите Цркве доживљава као помоћ, а не као одмагање и отежавање ионако претешке ситуације. Наду и утеху улива то што он вишекратно изјављује да неће наметати своју вољу и своја евентуална решења већ да ће поштовати слободно изражену народну вољу, па макар се с њом интимно и не слагао. Црква, по својој природи, не доноси државне и политичке одлуке, али има право, а још више дужност, да укаже на вечна мерила и вечне вредности, пре свега на служење правди, слободи, миру и животу за све и сваког, па, не на последњем месту, и за свој народ, своје вернике.
* Србија, српски народ и његове власти изложени су великим притисцима и претњама које долазе из развијене Европе којој и сами стремимо. Видите ли у скорије време Србију у друштву држава ЕУ?
- Наш главни проблем и нису наши вековни суседи Арбанаси него управо "развијена Европа", па и Запад уопште (част изузецима), јер се не бави превасходно решавањем кризе и превазилажењем сукоба, штетног и опасног за све, а не само за нас Србе, него се, нажалост, понајвише бави својим "вечним интересима". У ЕУ, рекао бих, баш и не изгарају од жеље за нашим присуством, што због нашег пријатељства са Русијом, што из својих унутрашњих разлога, и зато стално постављају нове услове, траже да прихватимо њихово "решење" за КиМ и одлажу ли, одлажу. Ако и када дођемо на ред, ЕУ ће бити сасвим другачија него што је данас, уколико, наравно, буде постојала. Рећи ћу шаљиво: бар за њену будућу судбину нећемо ми Срби бити криви.
* Како тумачите то што нам из Брисела сугеришу да своју спољну политику ускладимо са ЕУ, што је параван за њихову сталну жељу да уведемо санкције Русији?
- На то сам вам већ одговорио. Ма колико чланство у Унији изгледало привлачно са економског аспекта, не верујем да ћемо ми икада купити за себе чланску карту по цени увођења санкција Русији или било каквих аката непријатељства према тој великој, једноверној и братској земљи.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ - ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ О КОСОВУ: Не смемо да предамо свету земљу - нека је окупирају (ВИДЕО)
* Да ли је у овим глобалним гибањима и оживљавању хладног рата позиција војно неутралне и самосталне Србије уопште одржива?
- Мислим да јесте одржива - штавише, и једина реална шанса за опстанак Србије на међународној позорници.
.jpg)
- Републику Српску је огромним жртвама створио српски народ и она неће, ако Бог да, ни нестати нити се утопити у унитарну Босну. Недавни избори то показују - грађани Републике Српске гласали су првенствено за Републику Српску.
* Указали сте недавно на изузетно тежак положај српског народа у Црној Гори, на шта је са највишег места у овој држави СПЦ оцењена као главни носилац великосрпског национализма и ударна песница империјалне Русије на Балкану. Како сте схватили и доживели ову поруку? Како видите будућност Српске цркве у Црној Гори?
- Да бисмо било који проблем почели да решавамо, морамо се с њим суочити. Није, до сада, са одговарајућег места и на одговарајући начин, дефинисан положај српског народа у Црној Гори. Уколико је изјава коју помињете помогла да се отворено говори о проблемима Срба - асимилацији, дискриминацији по различитим основама, бруталном затирању и фалсификовању историје, покушајима отимања светиња, културног и верског наслеђа - више сам него задовољан. Пошто је Црна Гора историјски класична српска земља, наша Спарта, како се раније говорило, и СПЦ мора бити оно што јесте и што је одувек тамо била, под било чијом влашћу, турском, млетачком, комунистичком, стожер Православља и Српства, Српства у смислу чувања, неговања и унапређивања православне културе, али и јасне одбране угрожених права народа и појединаца. То никако не значи угрожавање државе и власти или њихових прерогатива.
* Велику пажњу је у јавности изазвао предложени нацрт новог устава СПЦ. Да ли ће Пећка патријаршија постати саставни део њеног званичног назива?
- Велика пажња јавности са једне стране је добра и сведочи да многи брину о својој цркви, њеном унутрашњем устројству, положају у друштву и слично. Са друге стране, ради се о заиста ускостручној и интердисциплинарној проблематици, коју не познају, или је веома слабо познају, многи који су се оглашавали. Било је ту и помало комичних ставова, малтене да Устав Цркве иде и на референдум и слично. Црква овом питању приступа са највећом могућом пажњом. Текст у основи није споран. Чланови Сабора су на претходном заседању извршили увид, дискутовали и дали одређене сугестије, а потом је одлучено да се те и нове сугестије још једанпут размотре, тако да се усвајање новог устава очекује на редовном заседању, 2019. И напокон, историјско име Српске православне цркве јесте Пећка патријаршија. Тако је било, тако ће и бити. Уставом ће само формално бити васпостављено. Пећки патријарашки престо историјско је, актуелно и трајно седиште СПЦ. И назив Српска православна црква, мада новијег датума, свакако ће остати у употреби.
.jpg)
МОРАМО САЧУВАТИ ПОРОДИЦУ
* A КАКО се у савременом друштву борити против општег тренда отуђења и самодовољности? Долазимо ли до позиције да је породица превазиђена, што нам сугеришу идеолози неких нових покрета?
- Први благослов и прва заповест коју је Бог дао људима гласи: Рађајте се и множите се и напуните земљу! Апостол Павле тајну брака и породице у Посланици Ефесцима пореди са Христом и Црквом, а наш народ, који можда и не познаје довољно богословске науке, суштински следи апостола Павла, па за породицу каже домаћа црква. То довољно говори о значају породице. Морамо се, као народ, одупрети таквим идеологијама. Ту одговорност медијских посленика није мања од одговорности просветних радника. Црква има своју велику одговорност у промовисању породице као здраве заједнице у којој живе и васпитавају се здраве личности. Последице разбијања нормалне породице су наркоманија, алкохолизам, отуђеност, бежање у секте и друге девијације.
Sparta
16.10.2018. 07:11
e kukala nam majka...
a kako se to 'lavovski bori za KiM' ? Kad hoce da se razganici sa Albancima na KiM , a ne na staroj granici Srbije i Albanije?Tako sto hoce da pokloni deo Srbije Albaniji?
samo napred zivi bili
Vucic daje celog sebe po pitanju Kosova.
Vucic se lavovski, svim snagama bori za nase Kosovo!
Коментари (236)