И ЕУ нас пушта да се нагодимо са Албанцима

Д. Р. ЂОРЂЕВИЋ

28. 08. 2018. у 09:02

После искорака Сад по питању КиМ из Европске комисије поручују да треба дати простор двема странама да дођу до споразума. Хан: Постизање решења се не може користити као пример за друга питања

И ЕУ нас пушта да се нагодимо са Албанцима

ПОСЛЕ порука из Вашингтона да се неће мешати ако Београд и Приштина постигну узајамно задовољавајуће решење косовског питања, поруке сличног тона јуче су стигле и из - седишта Европске уније.

Најпре је европски комесар Јоханес Хан рекао да би Брисел требало да прихвати договор Срба и Албанаца којим би се решио дугогодишњи проблем Косова, уз напомену да се ради о билатералном решењу које не може да се користи као пример за друга питања.

Он је, како је пренео бриселски "Евроактив", постизање договора у дијалогу коме посредује ЕУ описао као "геополитичку неопходност" и подсетио на обавезу ЕУ да се "брине о европским земљама, не препуштајући ту улогу трећим државама у свету".

Готово истовремено, огласила се и портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчич са изјавом да ЕК сматра да "Србији и Косову треба дати простор да се договоре о садржају споразума о нормализацији односа", али је додала и да ЕУ не може да коментарише могуће елементе тог споразума.

Ове поруке стигле су непосредно после учешћа главних преговарача Београда и Приштине Александра Вучића и Хашима Тачија на форуму у аустријском Алпбаху и њиховог претходног сусрета у Бечу, у петак, на ком су били и комесар Хан и канцелар Аустрије Себастијан Курц.

Министар спољних послова Ивица Дачић оценио је јуче да се може очекивати убрзавање дијалога у Бриселу, али да је рано говорити да ли ће његов крај бити успешан. Он је навео да је најважнија порука која се могла чути после сусрета Вучића и Тачија у Алпбаху та да постоји жеља да се разговара о тражењу трајног решења и да постоји расположење других земаља да прихвате оно што се две стране договоре.

Према мишљењу политичког аналитичара Драгомира Анђелковића, Београд и Приштина би се сами договорили јер је и једнима и другима интерес да се договор постигне, али за то, како каже, постоје два ограничавајућа фактора.

- То су утицај међународне заједице на Приштину и раслојене унутрашње снаге на КиМ које тешко могу да се уједине око неког договора. У Беграду је по том питању слика другачија - каже Анђелковић за "Новости".

На питање верује ли да би на референдуму грађани Србије подржали свако понуђено решење без обзира на то што владајућа странака има убедљиву већину, Анђелковић каже да мисли да би подршку добио предлог који би задовољио део српског националног интереса:

- То би могло бити да Србији припадне север Косова, али да се Косову не препусте Бујановац и Прешево. Не верујем да би грађани подржали размену територија.

Анализирајући поруке Вучића и Тачија у Алпбаху, бриселски портал "Политико" оценио је да су на форуму изјаве њих двојице означиле први пут да се отворено залажу за идеју о измени граница. Такве изјаве, како се закључује, стављају ЕУ у тешку позицију с обзиром на то да се њени лидери дуго противе таквим променама, јер би то могло да доведе до захтева о прекрајању и других граница на Балкану.


ТАЧИ: СТОЛИЦА У УН

ПРЕДСЕДНИК привремених институција у Приштини Хашим Тачи јуче је изјавио да је дошло време за коначни и правно обавезујући споразум, под којим подразумева дефинисање граница и признавање Косова у УН.

- Ја сам против етничких граница, али нисам наиван. Знам да би Србија најрадије одуговлачила са неизбежним признањем Косова. Србија жели да задржи статус кво, али такво стање више није могуће одржавати.

Он је подсетиоо и на то да су грађани Прешева, Бујановца и Медвеђе 1992. године на референдуму изразили жељу да се придруже Косову и да би укључивање те теме у текући дијалог "могло да реши још једну тачку потенцијалног сукоба".


АЛЕКСАНДАР ВУЛИН: ДА ЛИ СЕ ТО ЕШДАУН КАЈЕ?

РАЗГРАНИЧЕЊЕ је последица ратова које Срби нису тражили, а не њихов узрок - изјавио је јуче министар одбране Александар Вулин, поводом изјаве бившег високог представника за БиХ, Педија Ешдауна да су приче о променама граница Србије и Косова "веома опасне".

- Да ли је разграничење Републике Ирске и Уједињеног Краљевства изазвало рат или мир? Где је Ешдауну била та памет током деведесетих када су разбијали СФРЈ, или 2008. када су признавали Косово? Да ли његово противљење разграничењу значи да се каје што је пред камерама на Косову давао савете терористима из ОВК како да се боре против Срба и да пробају да отцепе Косово и промене границе? - упитао је Вулин, додавши да разграничење са "великом Албанијом" није узрок ратова на Балкану већ је последица НАТО агресије на СРЈ, етничког чишћења Срба на КиМ и признавања Косова 2008.


РАСИМ ЉАЈИЋ: ЗАМРЗАВАЊЕ БЕСКОРИСНО

ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Расим Љајић јуче је указао да постоје бројни отпори и у Београду и у Приштини да се проблем реши, као и да опозиција "и код нас и код њих користи исте агрументе - да се чекају боље околности":

- Међутим, замрзнут конфликт много кошта и Срби од њега неће добити ништа, а он води у "пузећу" независност Косова.


МАРКО ЂУРИЋ: НАЈЗНАЧАЈНИЈА ПОСЕТА

ПРЕДСЕДНИК Вучић ће током посете КиМ 9. септембра обићи и места на којима ниједан председник Србије до сада није био, рекао је јуче директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић. Oн је рекао да ће то бити једна од најзначајнијих посета Србима на КиМ икада.

- Они с нестрпљењем очекују ту посету и она ће значити охрабрење и снагу да истрају на том простору - рекао је Ђурић за Прву телевизију. - То неће бити уштогљена и конвенционална посета, већ ће Вучић гледати да буде што више у контакту са народом и да посети српске породице и буде са њима тамо где је најтеже.




Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (54)

Анти Антифа

28.08.2018. 09:09

"Договор" који подразумева да признамо тзв.Косово и приде им уступимо Прешево,Бујановац и Медвеђу уз маскр над нашим народом

DzSvetac

28.08.2018. 09:11

Srbija je u diplomatskoj ofanzivi na svim poljima , nema stajanja !!! Jer devedesetih svaki put kada smo stali izgubili smo i više nego što smo do tada povratili ...!!!

Ђек Миленко

28.08.2018. 09:15

Сва срећа народ неће нагодбу, као и браћа Руси, зашто да делимо нешто што је наше.

Gara

28.08.2018. 09:19

Saradnja mora da se nastavi i produbi, pa i sa Albancima. Hiljadu godina smo upuceni jedni na druge, ratovali, mirili se, saradjivali, svadjali, medjusobno zenili i udavali. Zbog nas i njih, moramo postici trajno, ali kompromisno resenje, jer ce ovi lepi prostori Balkana postati prazni i pusti, a ima dovoljno mesta i za nas iza njih.

Vladimir Bosnjakovic

28.08.2018. 09:28

Kakav bre dogovor? Kakva nagodba sa neljudima? Decu nam kasapili u zutoj kuci i mi sa njima nesto da delimo? Nase da delimo? Nema nagodbe, referendum i kraj.

Stefan

28.08.2018. 09:32

nzm sta je nase milion ipo albanaca ima, zar stvarno mislite da imamo vlast na kosovu?? i da cemo je imati, ako ne uzmemo sever ostadosmo i bez njega.

Vidovdan

28.08.2018. 09:32

Takvi kao ti izazivaju ratove!!Kakvi,bre,Rusi!!Nikada nisi ni bio na Kosovu,nego pujdaš narod.Promenila se situacija i zbog novonastale(gde nas je neuporedivo manje) uzmimo šta nam se nudi.A,čuvajmo što nam je ostalo,da i to ne ode!

Buki

28.08.2018. 09:40

Malo je tu ostalo da se deli. Veci deo su Srbi vec unovcili i investirali sto dalje od Kosova i Metohije

Raca Milosavljevic

28.08.2018. 09:42

... bas lepo ... onda samo da se nagodimo sa NATO i EU da nam nadoknade svu stetu ...

Nikola Kostic

28.08.2018. 09:54

Ako pustimo Kosovo ode sve u majčinu! Sledeći je Sandžak za njim Vojvodina pa istočna Srbija. Sad treba biti pametan! Njima se žuri pošto se situacija menja. Okupaciju treba proglasiti i čekati!

Gavrilo Princip

28.08.2018. 09:59

Sjajno. Nagodba je da se poštuje naš Ustav i ono što u njemu piše. I stvar rešena.

Milan Đukić

28.08.2018. 10:08

Beograd i Priština, treba da se dogovore, ali se Prištini treba jasno staviti do znanja da ne može da očekuje samo potpis. Kompromis mora da se postigne.

veselnik

28.08.2018. 10:57

@Milan Đukić - Pitanje: Da li je Beograd "vlasnik" teritorije Srbije? Sa kojim pravom bi "Beograd" trebao da bude ovlascen da raspolaze teritorijom drzave? Zar drzava nema svoj Ustav, po kome "drzava Kosovo" ne moze da postoji, pa se prema tome nema sa kime pregovarati?

Niko

28.08.2018. 10:09

da se staljin dogovarao sa hitlerom kada je ovaj bio na 80km od Moskve....sada bi se tamo pricao nemacki a ne ruski

Vatro Marx

28.08.2018. 10:28

Zapad se uverio da silom nista ne biva i narod Srbije neda Koamet ni slucajno u pomoc istoka . Tu su Russija Kina i pojedine drzave. U nadi da zapad nece raditi kao sve dosada protiv Srbie , gurati siptare iza ledja Srbije , posebno Amerika. Videcemo dali je ova vijest stvarno ispravna, ne treba vjerovati zapadu puno treba biti oprezan.

ЕУро крем

28.08.2018. 10:34

Немогуће! Дозвољавају нам да Албанцима поклонимо 90% КиМ, Прешево и Бујановац, а ако хоћемо, можемо и Медвеђу? Хвала им!

MAKSS

28.08.2018. 10:46

Sada svi cekamo Tacijev korak i njegov predlog za resavanje ovog teskog pitanja KiM, mi smo pruzili ruku pregovora a na njemu je da li ce je prihvatiti ili ne.

MAKSS

28.08.2018. 10:47

Najbolje je da sami nadjemo resenje nego da nas neko pritiska i uslovljava, samo Taci treba da pokaze dobru volju za pregovore.

Peđa

28.08.2018. 10:47

....koje licemjerstvo od strane "istrošenih diplomata"......da se sa Albancima nagodimo, a oni "samo" podržavaju Albanske zahtjeve.....

Vlada Legenda

28.08.2018. 10:54

Sve, sve,ali stolica u UN i priznavanje nezavisnosti nikako!To ni slučajno, kakav god da bude ostatak nekog dogovora!Nek priznaje njih i kurta i murta do mile volje,mi nećemo!Ko to uradi je izdajica iznad svih!

Anja Zak

28.08.2018. 10:54

Nagodbe nema, Referendum je protivustavan, protivzakonit...,roba se menja i prodaje - zemlja nikad, celnici zavrsavaju na prestolu ili smetlistu istorije, sveto Kosovo je Srbija! Albanci mogu da dobiju najvisu autonomiju, ako nije valjala ona u socijalizmu, mogu da dobiju sve kapitalisticke i globalisticke autonomije : kao Katalonija, Ferorska ostrva, Foklandska ostrva, kao americka crna i crvena populacija ( pa Amerika je najveca svetska demokratija), ...

veselnik

28.08.2018. 11:02

Ovo je samo nastavak podvale za legalizaciju napada, razbijanje Srbije i otimacinu KiM. Ako BILO STA "dogovorimo" sa "Pristinom", gotovo je sa krivicom agresora i ostajemo bez KiM! Pitanje: Da li je Beograd "vlasnik" teritorije Srbije? Sa kojim pravom bi "Beograd" trebao da bude ovlascen da raspolaze teritorijom drzave? Zar drzava nema svoj Ustav, po kome "drzava Kosovo" ne moze da postoji, pa se prema tome nema sa kime pregovarati?

Muštikla

28.08.2018. 11:09

Nije narod glup šta bi ovo do juče jedna priča sada ae albancima na tacnu moli hej KIM je Srpsko nema podele

Volim Srbiju.

28.08.2018. 11:53

Kosovo je Srbija i nikakva autonomija. Svi znamo da su imali najveci stepen autonomije i to su odbili. Kosovo je deo srbije kao i sumadija, kakva sutonomija ta autonomija neka Englezima.

Trajan

28.08.2018. 16:11

@Kvisko - U ala si pametan ej! Kakva izdaja pa izdao ga je tvoj Šešelj i Milošević, a posle njih i Tadić i Jeremić. Vučić sada mora da vrati i izvuče što se može izvućiz ničega trenutno.

Trajan

28.08.2018. 16:10

Doći će mo mi do dogovora ali malo tenzije treba da se smire. Inače sada treba da se ponude dobre ponude koje treba da budu uverljive za albance.

Fudbaler

28.08.2018. 17:51

Srbija će svakako učiniti sve da građani Srbije žive bolje. Srbija je na pravom putu razvoja i napretka. Srbiji su potrebni ljudi koji će nas ojačati i izvući nas iz teške krize. EU treba da radi na tome da građani žive bolje.

Ivana

28.08.2018. 23:14

Ocekujemo resenje Kosovskog pitanja, Albanci ce se smiriti, nadam se...dosta se napora ulaze da bi se sve zavrsilo u nasu korist

Nina

29.08.2018. 00:09

Srbija zeli kompromisno resenje oko pitanja KIM , ali Albanci namerno odugovlace i pokazuju da nece ispostovati nikakav dogovor.

Luka

29.08.2018. 00:11

Srbija je uvek ispunjavala sve uslove a Albanci nikad nista nisu ispostovali. Oni zele samo da zauzmu celo KIM.