Вучић: Зашто нам је потребан унутрашњи дијалог о Косову
24. 07. 2017. у 10:03
Председник Србије Александар Вучић каже да је грађане Србије позвао на унутрашњи дијалог о Косову и Метохији, како не би тај терет оставили потомцима и зато што је потребно, да сви заједно пронађемо одговор који ће бити трајан

Александар Вучић
"Време је да као народ престанемо као ној да забијамо главу у песак и да покусамо да будемо реални, да не допустимо себи да изгубимо или некоме предамо оно што имамо али и да не чекамо да ће нам у руке доћи оно што смо давно изгубили," написао је Вучих у ауторском тексту за данашњи "Блиц."
Подсећајући да је својевремено Шимон Перес објаснио да инсистира на преговорима са Палестинцима рекавши "а замислите само шта би могло да буде ако то не ради", Вучић указује да и он када треба да одговори на питање о потреби дијалога са Приштином и унутрашњим српским дијалогом о Косову каже "а само замислите шта би могло да буде ..ако ођедном сви заћутимо, ако престанемо да разговарамо."
"Ја после толико година бављања политиком на овим просторима тај одговор врло добро знам. Још од 1878. године, од стварања такозване Призренске лиге, ми Срби нисмо желели да будемо довољно одговорни да разумемо снагу и жеље Албанаца" каже председник Србије.
С друге стране, албанском грешком, и то великом, сматра неразумевање српских државних и националних интереса и њихово потцењивање.
"Није Србија за потцењивање, упркос чињеници да Албанци у спровођењу својих националних идеја имају значајну подршку већине западних земаља. Није данасња Србија кужна као што је била, није Србија слаба као сто је била 1999, 2004. и 2008. године, али није Србија, нити сме да буде бахата и арогантна као што је неретко била," наводи Вучић у ауторском тексту.
Цхутање, како оцењује, значи да нас одговори ни на шта више не интересују, да смо престали да се надамо и одлика оних који мисле да су само, и искључиво они у праву, и да немају више шта да науче ни о чему да причају са било ким.
"То је модус операнди тиранија, увек спремних на проливање туђе крви. На крају чутање је крај. После њега више нико не говори," указује Вучић.
Он каже да себе не види у том послу ћутања ни у таквој, немој Србији, јер ће ако се то деси бити промашена не само политика коју води већ и читав његов живот.
Решење, истиче, не лежи са једне стране у насим митовима и сукобима али са друге "не лежи ни у одрицању од свих наших националних и државних интереса."
Противници дијалога о Косову са Приштином, сматра, јесу и они којима је сваки губитак победа, и који се туђој несрећи радују као свом успеху, пошто за други успех не знају..
"Њихов разлог за овакву врсту нечињења, која јесте својеврсни историјски злочин с обзиром на тежину питања које иште одговор лежи у пукој нади да ће неко, некоме, на крају "дати Косво" и за то, на њихвоу радост сносисти последице".
Вуцић, како каже, такав став може да разуме са становишта плитке дневне политике али са становишта историје нема ни оправдања ни разумевања за то
"Зато што је наше најтеже питање у основи баш то, и зато што је потребно, као никада до сада, да сви, заједно пронађемо одговор. И то онај који ће бити трајан, који ће искључити сукоб као опцију, и који ће свима на овим просторима донети корист"
А проналажење решсења, наводи, "захтева главу врућу од сталног размишљања, срце које је хладно на претеране емоције и руке упрљане компромисима. И наше и албанске."
Проналазење решења, додаје, захтева и рад свих, и јасну свест о томе да је то што радимо дугачак, замршен и болан процес, али најпре ону врсту промене у нашој колективној свести која је често сваки договор доживаљавала као пораз.
То једноставно није тачно, каже председник Србије.
"Нисмо ми ништа тако велико добили у ратовима, што смо губили у миру. Зато што смо, све што смо добили, и изгубили ратујући, платили најтежом могућом ценом, оном која не може да се надокнади - нашим животима и животима наше деце".
И то, како каже, мора да престане.
"Време је да Србија ради, размишља и добија, побеђује без сукоба. И ја сам убеђен да смо, већ данас у стању да то урадимо" каже Вучић.
Уосталом замислите шта би могло да буде, додаје он.
"Сви путеви политичке сарадње и економског напретка били би отворени за Србију. Врата Европске уније такође. У противном чуваћемо конфликт чији смисао не разумемо" упозорава председник Србије.
Србији је, сматра, потребан озбиљан и одговоран приступ, храбар и реалан са погледом у будућнот. Србија је, подсећа, данас уважена свуда у свету. До пре три године је била пред банкротством а данас има суфицит у буџету, раст економије знатно већи од просека и показала је да уме да побеђује не само у кошарци и ватерполу већ и у економимији и политици.
"Да би наш напредак био сталан и одржив, морамо, ако ништа друго бар да покушамо да разрешимо косовски (Гордијев) чвор а не да се кријемо и најтежи терет оставимо нашој деци. Живети, значи љубити земљу по којој корачају деца, а не само хвалити се победама својих дедова," закључује Вучић.
ДАЧИЋ: ТРАЈНО РЕШЕЊЕ ЗА КИМ ПРЕДУСЛОВ НАПРЕТКА СРБИЈЕ
Трајно решење за Косово и Метохију је предуслов напретка Србије, изјавио је данас потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и додао да свесрдно подржава предлог председника Александра Вучићао унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији.
"Успели смо да спречимо да буде легализована једнострана сецесија дела наше територије кроз чланство Косова у највазнијим међународним организацијама, пре свега у ОУН"., рекао је Дачић за Тањуг.
Према његовим речима, Београд је спреман да разговара о трајном решењу, уважавајући легитимне интересе и српског и албанског народа.
"Променама на међународном плану и новим положајем Србије као кредибилног и поузданог партнера, створили су се услови за покушај да се дође до трајног решења. За јаку позицију Србије неопходно је да се на унутрасњем плану разговара о даљој стратегији око Косова И Метохије", навео је министар Дачић.
Mile Damjanovic
24.07.2017. 10:22
Prvo pregovore vratiti u UN pa unutrašnji dijalog otvoriti... Bez toga biće teško, i riskantno...
Bog da nas sačuva takve vlasti.
Da bi se PRAVIČNO rešilo pitanje TERITORIJE Kosova i Metohije , mora se njegov formalno-pravni status vezati za status Republike Srpske, tj da i Srbi iz Srpske imaju pravo da na referendumu izglasaju samostalnost Srpske ! Dugotrajan mir na Zapadnom Balkanu će se realizovati tek kada dva najveća naroda postanu RAVNOPRAVNI sa drugim narodima i dobiju svoje nacionalne države koje će da obuhvate 90% svog naroda, kao što su već uradili: Slovenci, Hrvati, Bošnjci, Crnogorci, Makedonci.
@RAVNOPRAVNOST NARODA - Po vasoj logici onda I sandzak , Vojvodina, sumadija i da ne nabrajam vise mogu da traze referendum o nezavisnosti.
@RAVNOPRAVNOST NARODA - Uopste nije losa ideja povezati pitanje R. Srpske i Kosova i Metohije. Za to je potrebno biti virtuoz i imati nedvosmislenu podrsku neke velike sile.
Коментари (81)