Источни НАТО позвао Србе на маневре
22. 03. 2017. у 22:02
Наше снаге први пут учествују на војној вежби под окриљем ОДКБ. Операција у Казахстану може да изазове политичке импликације
ВОЈСКА Србије у септембру ће први пут учествовати у вежби у оквиру Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ), источном пандану НАТО - сазнају "Новости".
Наша земља је у сличним маневрима до сада учествовала само као посматрач, а на јесен ће на маневре први пут послати и војнике, што у јеку подгрејаног Хладног рата свакако неће проћи без политичких интерпретација.
Вежба под називом "Нераскидиво братство 2017" у којој ће учествовати више од 1.500 војника различитих родова и служби биће одржана у Казахстану, а Војску Србије ће на њој представљати инжењеријска јединица.
- Сценарио вежбе, структура и састав учесника, као и сви други детаљи неопходни за припрему учешћа на националном нивоу биће ускоро детаљно усаглашени са партнерима из ОДКБ - потврђују у Министарству одбране и наводе да ће на вежби у Казахстану учествовати и припадници наше полиције.
У Министарству одбране напомињу и да организација заједничких вежби са ОДКБ на територији Србије није могућа због прописа који ограничавају ангажовање састава овог војног савеза изван граница држава чланица.
Учешће наших оружаних снага у маневрима ОДКБ, руске варијанте Северноатлантске алијансе искорак је у сарадањи са овом организацијом. За разлику од НАТО, где је Србија као војно неутрална досегла највиши могући ниво сарадње (ИПАП), "источни НАТО" је годинама био ван фокуса Београда. Без обзира на то, челници НАТО и ЕУ бурно су реаговали на развој војне сарадње са Русијом.
Шеф скупштинске делегације при ОДКБ Милован Дрецун наглашава пак да не треба очекивати политичке последице већег ангажмана Србије у активностима ОДКБ.
- На исти начин како развијамо сарадњу са НАТО, имамо интерес и да сарађујемо и са Русијом и са организацијом ОДКБ. Делимо сличне безбедносне изазове са државама чланицама овог савеза и логично је да се са проблемом тероризма, исламског екстремизма или трафикинга суочавамо са страним партнерима.
Дрецун подсећа да Србија има статус посматрача у Парламентарној скупштини ОДКБ и да редовно учествује у њеним активностима. Одласком припадника Војске Србије у Казахстан, према његовим речима, уздиже се војни аспект ове сарадње.
- Србија се налази у окружењу НАТО и логично је да више додира има са земљама овог савеза. Међутим, свет све више постаје полицентричан и наш интерес је да ради боље безбедности развијамо сарадњу са што више држава.
Да учешће наше војске у вежби под окриљем ОДКБ неће бити по вољи Бриселу, уверен је члан наше делегације Јован Палалић. Он, међутим, сматра да без обзира на то Србија треба да гледа сопствени интерес и развија равномерну сарадњу са оба савеза.
- То до сада није био случај, јер је интензитет контаката са НАТО годинама неупоредиво већи. Брисел је оштро иступио и поводом прошлогодишњих српско-руских маневара "Словенско братство", па и у овом случају, треба очекивати сличну реакцију. Србија би требало да брине о себи, а не интересима Брисела - наводи Палалић и додаје да је сарадња са ОДКБ прилика за набавку савременог наоружања, као и продор наше војне индустрије на нова тржишта.
ЗАПАДНА АЛИЈАНСА БЕЗ РЕАКЦИЈЕ
ОРГАНИЗАЦИЈА уговора о колективној безбедности одбрамбени је савез шест држава - Русије, Белорусије, Казахстана, Јерменије, Киргистана и Таџикистана. Под окриљем Москве већ неколико година трају преговори о проширењу ове алијансе и на Египат, Иран и Индију.
Иначе, "Новости" су у уторак тражиле коментар у штабу НАТО о ангажовању наше војске у ОДКБ, али га нисмо добили.
joj
23.03.2017. 00:50
kukuuuu sta ce da kaze nemilosrdni andjeo
Најзад! Није ваљда само пред изборе?
Cute jer znaju da su pogresili.
Гадост и понижење велико
НАТО земљама треба ставити до знања да ово није 1999 и да ће у случају понављања 24.03 бити уништене.Мислим да су западне земље тога и свесне али не и ове подгузне муве око нас
Коментари (10)