Празник као симбол заједништва
27. 11. 2016. у 17:03
Влада ће подржати иницијативу да се обележава Дан присаједињења Војводине. Академик Василије Крестић: Тај датум има историјску, националну, па и државотворну тежину
.jpg)
Већина странака подржава идеју о увођењу новог празника
ПРЕДЛОГ председника Томислава Николића да се 25. новембар, дан присаједињења делова данашње Војводине Краљевини Србији прогласи државним празником, подржаће и српска влада.
Иницијативу је Николић први пут изнео прексиноћ у Новом Саду на свечаној академији поводом 25. новембра 1918. године, историјског датума на којем је Велика народна скупштина у Српској Атини једногласно донела одлуку о присаједињењу Бачке, Баната и Барање Краљевини Србији. Срем је такву одлуку донео дан раније.
- Без тог историјског датума не би било ни данашње Србије - образложио је своју идеју Николић, а ове његове речи пропраћене су бурним аплаузом у препуном Српском народном позоришту.
Иницијативу Николића у потпуности подржава Александар Вулин, министар рада, запошљавања и социјалне политике.
- Да, свакако треба подржати ту идеју - рекао је Вулин за наш лист. - То је датум који је обликовао не само данашњу Србију већ и српски народ. Тог 25. новембра, сан о слободи више није био сан, Срби су славили слободу.
Дилеме нема ни за Миленка Јованова, потпредседника СНС и шефа посланичког клуба те странке у актуелном сазиву војвођанског парламента:
- За све нас који смо грађани Србије, а живимо на подручју Војводине, то је велики датум који заслужује да убудуће буде обележаван свечаније него до сада. У претходних 16 година, док су владале демократе, тај датум се углавном прећуткивао.
Јованов истиче да значај овог датума препознају покрајинска влада и председник Игор Мировић који је баш ових дана најавио оснивање Музеја присаједињења у Новом Саду.
.jpg)
* Миленко Јованов / Василије Крестић
Занимљиво је да се ЛСВ, странка Ненада Чанка која се залаже за аутономију покрајине, не противи уздизању 25. новембра на ниво државног празника. Али, истовремено се залаже да статус празника добију још три датума: 3. мај 1848. када је Мајска скупштина у Сремским Карловцима донела историјске одлуке, 31. јул 1945, када је Војводина "створила своју аутономију" и 28. јул 1974, када је усвајањем Устава СФРЈ, Војводина добила прерогативе државности.
- Нема разлога да се у Предлогу допуне закона о државним и другим празницима који је најавио председник Николић, не нађу и ови датуми - рекао је "Новостима" Бојан Костреш, заменик председника ЛСВ. - Историја се не може редуковати, као што се Војводина не може сводити на датуме који више деле него што спајају њене грађане.
ЛСВ најављује и да ће уколико председник Николић буде игнорисао ове датуме, поднети свој Предлог допуне закона о државним празницима.
Међутим, угледни историчар и академик Василије Крестић, аутор капиталног дела "Срби у Угарској 1790--1918", сматра да има пуно основа да се 25. новембар обележава као празник.
- Присаједињем су крунисане вековне жеље српског народа из Угарске да се споји са матицом - каже академик Крестић. - Тај датум, 25. новембар, има велику тежину, историјску, националну, па и државотворну.
Осврнувши се на Мајску скупштину 1848. у Сремским Карловцима, Крестић подсећа да тада јесте изражена жеља Срба за уједињењем, али она, нажалост, није остварена. На остварење тог сна морало се чекати наредних 70 година.
Мане
27.11.2016. 18:22
Где се деде Барања?
1918. nije postojala nikakva vojvodina i nije se ujedinila ni sa kim,kako se to lazira kroz medije. Tzv. vojvodina je stvorena 1943. od strane Staljinove Kominterne,protiv Srbije. Tzv. vojvodinu treba ukinuti, a ne slaviti i ponizavati Srbiju ovakvim lazima.
Nedostaje pola Srema i Baranja koje su sada u Hrvatskoj odlukom komunista Tempa i Djilasa uz amin Krcuna i Rankovicabi drugih srpskih politicara tog vremena. Neka traze da se vrate Srbiji.
@NEBOJSA - И Хрушчов је дао Крим и Донбас... Све се враћа, све се плаћа.
Nigde na svetu ne postoji drzava podeljena na jednu pokrajinu sa samostalnim organima,ovlascenjima,budzetom i televizijom, i uzu drzavu,koja nema nista od toga,ni jedan organ, ni jedno ovlascenje i ni dinar budzeta. Ono sto ne postoji nigde ne treba da postoji ni u Srbiji. Tzv. vojvodinu treba ukinuti jer ne sluzi nicemu,osim pravljenja stete Srbiji.
Коментари (6)