И несврстани у одбрани Косова
14. 09. 2016. у 18:22
Шеф дипломатије Ивица Дачић у контраофанзиви да би се спречила признавања КиМ. На Самиту у Венецуели лобирање за став Београда. Притиске трпе Оман, Нигерија, Уганда,Сао Томе и Принципе...

ЧЛАНИЦЕ Покрета несврстаних које нису признале независност Косова и Метохије под великим су притиском Приштине и њених савезника да промене свој став. Због тога је министар спољних послова Ивица Дачић од данас у дипломатској контраофанзиви - како би на Самиту ове организације у Венецуели добио подршку кључних земаља несврстаних за позиције Србије.
Од 120 чланица Покрета, свака друга, односно њих 61 не признаје Косово. Несврстани чине и велику већину од укупно 86 држава чланица Уједињених нација које не подржавају Приштину.
Како сазнајемо, Дачићеве активности највише ће бити усмерене на најутицајније земље Покрета - Етиопију, Индију, Индонезију, Мароко - а са циљем да зе заусатви евентуални нови талас признавања у Африци и земљама Латинске Америке.
Приштина је дошла до цифре од 107 земаља (од 193 чланице УН) које су признале Косово. На "мети" косовских Албанаца последњих месеци посебно је пет држава са нестабилном политичком ситуацијом, а то су Оман, Централноафричка Република, Нигерија, Уганда и Сао Томе и Принципе. Представници Приштине стално "облећу" и око пет држава Кариба које нису признале Косово - Бахами, Барбадос, Јамајка, Сент Винсент и Гренадини и Тринидад и Тобаго. Иначе, од 33 земље Латинске Америке КиМ није признало 17 држава.
Како смо чули од Дачића, он ће вишедневни боравак на Самиту несврстаних искористити да се сретне са што више министара спољних послова и шефова дипломатија:
- Србија има статус посматрача у овој организацији, која је за нас веома важна. Наше присуство је важно како би се парирало притисцима и лобирању из света за независност Косова - поручује Дачић.
Иначе, У Министарству спољних послова на снази је стална инструкција нашим дипломатама да лобирају против намера Приштине, шаљу дописе властима земље домаћина и алармирају централу у Београду о свакој активности албанске стране.
Наш некадашњи амбасадор у УН Феодор Старчевић каже за "Новости" да, иако је Приштина прешла цифру од половине чланица УН које их признају, сваки глас је важан, а поготово несврстаних земаља, које имају значајан утицај у Азији, Африци и Јужној Америци.
Еуро крем
14.09.2016. 21:28
Најзад! Ваљда важи оно, "никад није касно"... Сви сте се успавали поред Вучића којег једино интересује налог из Брисела - "нормализација и очување добросуседских односа"! Дозволили сте да чак и наши представници гласају за пријем "Косове" у разне међународне организације, а то је за многе државе један од услова да признају "Репубљику" (Уругвај: "Косово не испуњава ниједан од три стуба независности - поштовање територијалног интегритета, решење компромисом и ПРИЗНАЊЕ МЕЂУНАРОДНИХ ОРГАНИЗАЦИЈА").
Мали и Сао Томе и Принципе су повукли признања. Значи и то је могуће, а снажно лобирање у том смеру би изазвало и "домино ефекат". А "кандидата" има. Рецимо, чешки председник је најављивао ревизију одлуке о признању. Подсетите га на то. Малдивски парламент је истраживао куповину признања (малдивски министар иностраних послова Шахид је оптужен да је на име признања добио од Пацолија 2 милиона долара). Подстакните их да наставе. Има и оних државица (и оне се броје) које су заједно мање од ЦГ, а мо
Дачо, подсети Земана на обећање! Њега доведи у Скадарлију, пусти ти Вучићеве "пријатеље"!
Бразил (цитирам) "не планира да призна независност Косова ако таква одлука не произилази из договора са Србијом". Нажалост, договори су далеко одмакли... Успорите мало, имамо подршку Русије и Кине у СБ, а Руси нам саветују решавање "косовског питања" под окриљем УН и у оквирима Р1244 (мада подржавају и сваку другу, макар и погрешну одлуку Србије). Светска презентација српске косовометохијске баштине је добар потез, али испод експоната мора да пише "српска икона, српска ношња, српски манастир"...
Dacicu ti si jedan od najvecih krivaca za sve nase gubitke i unistene zivote.Lepo si unovcio nasu bedu i ocaj.
Коментари (9)