Листа услова Брисела стиже после посете Медведева

Д. М.

29. 02. 2016. у 22:01

Долазак премијера Дмитрија Медведева у Србију под будним оком Европске уније. Листа задатака за нашу земљу у оквиру спољне и безбедносне политике зависиће и од епилога посете

Листа услова Брисела стиже после посете Медведева

КОНАЧНА листа бриселских услова Србији у оквиру преговора о спољној политици највероватније ће бити испостављена после посете руског премијера Дмитрија Медведева.

Како сазнају "Новости", поједине земље ЕУ инсистирају на томе да се сачека епилог сусрета српског врха са Медведевом, који би у Београд требало да дође пре избора. Брисел посебно занима да ли ће током посете бити потписан споразум о давању дипломатског имунитета руским хуманитарцима у Центру у Нишу.

Уколико се то деси, извештај са скрининга за поглавље 21, које се односи на спољну безбедност и политику, имаће много оштрији тон, а Србија ће и званично бити упозорена да је давање привилегија Руско-српском хуманитарном центру у супротност са споразумом о учешћу у европском систему цивилне заштите.

Извештај са скрининга требало је да буде готов још у јануару, али се овај документ и даље разматра. За сада нема назнака да ће Србији бити постављена посебна мерила за отварање овог поглавља, али ће се инсистирати на прогресивном усаглашавању са политиком ЕУ, посебно када је реч о санкцијама Русији.

Такође, један од захтева биће и ревизија наше Стратегије националне безбедности и Стратегије одбране, које су донете 2009, уз објашњење да су се околности у свету промениле. У овим документима наглашава се војна неутралност, али и опредељеност за развијање нових димензија посебних односа са Русијом и РС, а сецесија Косова наведена је као највећа безбедносна претња за Србију, што је све спорно за ЕУ.

Шефица Преговарачког тима са ЕУ Тања Мишчевић каже да не очекује тврде услове у оквиру поглавља 31:

- Подсетиће нас на обавезе које веома добро знамо, а то је прогресивно усаглашавање са спољнополитичким ставовима ЕУ, учешће у војним мисијама, ширење на цивилне мисије, сарадња са Европском одбрамбеном агенцијом с којом, као једина држава западног Балкана, имамо административни споразум. Не очекујем ништа контроверзно.


ОДБИЛИ СМО 14 ОД 40 РЕЗОЛУЦИЈА

ИЗ Брисела ће тражити и да Србија повећа проценат усаглашености са одлукама Брисела. Прошле године, ми смо одбили 14 од 40 резолуција и декларација ЕУ. Осим одлука о Украјини и Криму, Србија није подржала ни сличне декларације ЕУ о Босни и Херцеговини и Молдавији.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (25)

fhhg

29.02.2016. 22:13

fuj koji jeftini fazonu. prvo da Vucic isprica sta je bilo sa Rusima a onda ovi na to kreiraju svoje uslove. fuj fuj fuj

COMI

29.02.2016. 22:15

Evropska g...a ko im veruje bice da je ludji od njih... oni nas zele u EU samo jadnu bednu rasparcanu i izolovanu od jakih sila ... da rade sa nama kako hoce i sta hoce jer su tako sa srbima radili ovi ljudozderi od 1914 god... kad li cemo se probuditi i osvestiti pitam se .. daj BOZE da nam ne bude kasno !!!

мрсимуд

29.02.2016. 22:24

Господо из ЕУ, Швајцарска прави годишње око 5-6 референдума из ко зна којих области и разлога, ми овде немамо!,о тако важној о ЕУ!. Ви немате никакве везе са спољном политиком Србије коју она [не]води испрвано. Сведоци смо признавања Косова где у оквирима те исте ваше ЕУ није јединствено одреаговано. Ваших 5 чланица са вашом "Јединственом спољном политиком" није признало Косово, те стога из истих разлога немате право да "забадате прстом у неко поглавље и да тражите од Србије да се "Прилагођава".

vlada

29.02.2016. 22:25

U startu, mi nemamo NIKAKVE obaveze prema statutu EU! Nastavak, to bi imali da smo članica iste! Davanje diplomatskog imuniteta ruskom humanitarnom centru u Nišu je minimum našeg ustupka prijateljskoj pomoći bratskog naroda Rusije! Čak i logičan nastavak neraskidivog narodnog prijateljstva! Vučiću, upamti, srpski narod /velika većina/ veruje u bratsku Rusiju! Veliku Rusiju!

Ђура Змај

29.02.2016. 22:26

Да, да, давање привилегија Руско-српском хуманитарном центру није само у супротности са споразумом о учешћу у европском систему ЦЗ већ и са учешћем Србије у Борбеним групама ЕУ које је недавно најавио председник Србије, оправдавајући се зашто је потписао Закон о сарадњи са НАТО пактом!?

Џими

29.02.2016. 22:27

Тањи Мишчевић не би било контроверзно ни када би ЕУ хтела све да нас прода као сточну храну. Шта кажу богови из Брисела за Мишчевићку је у камену исклесано. Уопште не сумњам да је њена лојалоност према ЕУ далеко већа од лојалности према Србији (уколико она уопште има и лојалности према Србији).

Милош

29.02.2016. 22:32

Докле више тај запад да нам загорчава живот?? Кад ће већ једном да се распадне та ЕУ??? Не верујем да ће се коментар објавити али било би добро да видимо колико ће бити подршке за овакво мишљење...мада није баш меродавно али треба знати и за алтернативу, треба и овакав глас да се чује.

Nina G

29.02.2016. 22:37

Sto pre narod Srbije shvati da je prica sa EU velika greska to bolje za sve. Hocemo referendum koji nam je nepravedno blokiran. To pravo pripada narodima a ne vlastodrzcima ili drzavama.

Euro krem

29.02.2016. 22:54

Забрањују нам и да дамо имунитет дванаесторици ватрогасаца и лекара? Алал вера, Вучићу! Покажи зубе Мити, добићеш опет похвале од ЕУ и Америке! Можда и кандидатуру за Нобелову награду за мир!

Goodbye EU

29.02.2016. 23:00

Чуј ово (бес)коначна листа услова, па шта смо ми чаробна лампа, златна рибица, нама треба српски Путин да нас извуче из бедака у који смо се увалили, ово више нема смисла.

"Издржи, Александре"!

29.02.2016. 23:02

Давање привилегија руским спасиоцима направило би рупу "u evropskom sistemu civilne zaštite"! Ацо, немој то да дозволиш, упропастићеш ЕУ! Ако Унија нестане, како ће Британци да изађу из ње!?

Антибот

01.03.2016. 16:57

@"Издржи, Александре"! - Кондоре, баш си буквалиста!

БГД - 011

29.02.2016. 23:49

Чаробна реч: РЕФЕРЕНДУМ. И око (не)уласка Србије у распадајућу тзв. EU, и око ове актуелне самоубилачке свињарије у вези са NATO (North Atlantic Terrorist Organization) пактом.

kapetan

01.03.2016. 18:01

@crni Djordje - Kako ti nije jasno skim ste ratovali i od koga ste izgubili.Znam da vi nista niste racunali ozbljno pa ste gorko prosli,i sada kao bajagi EU i Amerika pocupali Kosovo od Srbije da bi oprali obraz.E nije tako Albanci su odlucili da se oslobode a ispomoc sa strane kao politicki i vojni je bio dobrodoslo.

bljak

02.03.2016. 07:52

@crni Djordje - albanska vojska je cuvena kroz istoriju po svojim bitkama i pobedama! He, he!Mozda u periodu praistorije kada nije bilo nista sem kamenja i motki. Posle toga....gde ste ono ratovali? Naravno, ako izuzmemo nekoliko hiljada terorista koje je Nato naoruzavao i podrzavao iz vazduha!

Абердар

01.03.2016. 17:32

Ревизија стратегија националне одбране и безбедности и других стратегија треба да доведе до"ревизије" свести!! Све се то ради плански и поступно! Сви ови који се сада бусају у груди и неће у ЕУ или траже референдум неће знати шта их је снашло!! ( имаће испране мозгове) Живи били па видели!!!