Чвршће везе Србије са НАТО
28. 11. 2014. у 19:32
Приступањем програму ИПАП (Индивидуални акциони план партнерства) Србија ће односе са НАТО савезом подићи на највиши ниво
ПРИСТУПАЊЕМ програму ИПАП (Индивидуални акциони план партнерства) Србија ће војне и политичке односе са НАТО савезом подићи на највиши могући ниво за земљу које није чланица Алијансе. То, ипак, није корак ка пуноправном чланству у Алијанси, а Београд ће и даље сам да бира меру сарадње са Северноатлантским пактом.
Захтев Србије за приступање ИПАП одобрио је Комитет НАТО за кооперативну безбедност и партнерства, а наша влада ће га верификовати. После тога Алијанса ће званично усвојити овај документ. Споразум не мора да буде потврђен у Народној скупштини.
ИПАП је за Србију био блокиран због опструкције Албаније, али је Тирана због великих притисака водећих земаља Северноатлантског савеза ипак попустила.
Србија је већ чланица Партнерства за мир у оквиру којег има веома блиску сарадњу са НАТО, посебно када је реч о реформи одбрамбеног система и учешћу у међународним мисијама.
Приступањем програму ИПАП та сарадња се продубљује и шири се “понуда” НАТО из које Србија може бирати оно што јој у одређеном тренутку одговара. Четири области су у фокусу: политичко-безбедносна питања, систем одбране, научна сарадња и заштита животне средине и реаговање у ванредним ситуацијама.
Извори “Новости” из НАТО кажу да земље чланице Алијансе уважавају војну неутралност Србије и не намеравају да јој намећу већи степен сарадње од оног који сама жели.
- Србија ће, као и до сада, моћи да бира на који начин жели да сарађује са Савезом, колико жели да учествује у мисијама и какву врсту помоћи жели у реформи одбрамбеног система. Јасно нам је да је сећање на НАТО интервенцију у Србији живо и да је подршка чланству у Алијанси веома ниска. Ипак Србија је показала да је у неким аспектима, попут међународних мисија, активнија чак и од неких чланица - каже извор “Новости”.
Војно-политички аналитичар Александар Радић каже да, иако формално ИПАП не води у пуноправно чланство, то свакако јесте корак ближе НАТО.
- ИПАП дефинише конкретне облике сарадње у оквиру Партнерства за мир. Војска Србије већ има блиске односе са НАТО, веома је активна у тој сарадњи и у новом оквиру ће свакако наставити тим путем. Повећаће се наше учешће у мисијама, као и присуство официра НАТО који учествују у обуци и евалуацији наших јединица.
mali
28.11.2014. 19:43
Nediraj u to, dobices po prstima. To je moj projekat!
"Zahtev Srbije za pristupanje IPAP odobrio je Komitet NATO" ??? Bice posla za srpsko pravosudje ako ga bude jednog dana u srbiji.
Kada bi time povratili KiM pod puni ustavni poredak Srbije, kada bi time poboljsali svoj polozaj i imali finansijsku korist mogli bi o tome razmisljati. Ali ovako bi bili poput drzave Izrael koja prima odbegle nacisticke zlocince i amnestira ih od zlocina nad jevrejskim narodom. Nato je nad srpskim narodom pocinio veliki zlocin. Niko nije odgovarao niti se iko izvinio, jer ne smatraju da ono sto su radili je pogresno. Zato mi ne treba nista da dogovaramo i podpisujemo sa Nato.
NATO ponuda? Evo nam ga klizeci, samo nam treba da se zamerimo sa Rusijom?
jel to oni misle da smo mi debili, pa da provuku članstvo u NATO-zločinačkoj organizaciji na mala vrata. A?
Коментари (98)