Леон Којен: Важи само реч народа

Д. РАДЕКА ЂОРЂЕВИЋ

28. 04. 2013. у 20:54

Некадашњи координатор преговарачког тима за КиМ Леон Којен о могућем изјашњавању грађана поводом бриселског споразума

СРБИЈА је дубоко подељена око Косова, а то се уопште не види по односу снага у парламенту. Да су Николић и Дачић у предизборној кампањи говорили о Косову оно што говоре, а нажалост и раде, од доласка на власт, они готово сигурно не би били на данашњим функцијама. Ако се томе дода да су и бриселски споразум и читава политика нове власти према КиМ уставно крајње спорни, јасно је да 173 гласа за споразум у Народној скупштини више указује на тежину проблема него што га решава. За ову потенцијално експлозивну ситуацију Александар Вучић је кроз референдум понудио демократско решење. За разлику од својих коалиционих партнера и прозападне опозиције, он схвата да Србија још није земља којој се баш све може наметнути из иностранства.

Ово је гледиште Леона Којена, некадашњег координатора преговарачког тима за КиМ, и одговор на питање „Новости“ како гледа на идеју о референдуму када су већ посланици великом већином подржали споразум у Бриселу, као и на оцене да би изјашњавање грађана било излишно и да би значило губљење времена.

* Уколико се донесе одлука о одржавању референдума, у ком периоду би било оптимално да се закаже изјашњавање?

- У Милошевићево време одржано је неколико референдума који су били потпуно обесмишљени кратком референдумском кампањом, медијском блокадом и одсуством контроле при бројању гласова. Све три опасности се морају избећи да би референдум - ако га буде - могао да успе и резултатом заиста одслика вољу грађана. Не треба заборавити да је референдум пуноважан само ако на њега изађе више од половине уписаних бирача, дакле близу 3,5 милиона људи. Исто толико гласова је потребно да би одлука била донета. Толики број људи не може бити мотивисан да гласа за свега 15 дана. Кампања мора трајати дуже и бити смислена, што значи да се медији, пре свега РТС, морају отворити за праву дебату о Косову и будућности Србије.

ИЗБЕЋИ ДЖАКОВЕ * ДА ли законски услови референдума подижу лествицу сувише високо?
- Законски услови јесу строги, али гарантују пуну демократску легитимност: „да“ иза којег стоји близу 3,5 милиона људи има знатно већу тежину него победа на парламентарним или председничким изборима, за коју је увек потребно много мање гласова. Али, у гласачким одборима морају бити и представници Срба са Косова и скупштинске мањине, а не само представници Владе и скупштинске већине: иначе се после гласања опет могу појавити джакови са хиљадама спорних листића.

* Ако се постигне договор о референдуму, како би, по вашем мишљењу, требало да гласи постављено питање?

- Пошто је непосредни повод за референдум споразум из Брисела, мислим да би питање могло да гласи „Да ли сте за прихватање бриселског споразума о нормализацији односа између Србије и Косова?“. Ако близу 3,5 милиона грађана одговори „да“, косовска политика коју је водила Влада добиће демократску потврду. Али, ако се то не деси, Влада би, по мом мишљењу, морала да поднесе оставку, а свака следећа влада требало би добро да размисли о односу према Уставу и свему ономе на шта је он обавезује.

* Присталице споразума тврде да је Србија избегла самоизолацију, па чак и опасност од нових ратних сукоба. Има ли аргумената за то да одбијање бриселског споразума не би изазвало овакве последице?

- Мислим да би за Србију било далеко боље да је нова власт променила косовску политику ДС и Бориса Тадића. То кажем свестан свега што би таква промењена политика значила. Она би на неко време покварила односе са западним силама, али НАТО због тога не би војно напао Србију, нити би јој ЕУ и САД увеле економске санкције. Односи са Западом били би као у време када је Београд одбацио Ахтисаријев план, и обична је демагогија тврдити да би одбијање западних захтева у вези са севером Косова данас значило рат и националну катастрофу. Промењена косовска политика подразумевала би и тешње односе са Русијом, али зашто бежати од њих? Да ли је заиста боље од тога подлегати политичким притисцима никада не добијајући ништа заузврат?

* Верује се да су Србији сада отворене економске перспективе, да би се избегло пропадање и останак на периферији периферије...

-

Економске перспективе не зависе само од политике. у понедељак Србију економски воде углавном исти они људи који су је довели на ивицу банкрота и који настављају да је вртоглаво задужују. Док њих не замене способни стручњаци, политички потези неће много помоћи. Могућности за инвестирање у Србију могу се наћи и на Западу, и у Русији, и у Кини, и другде: али њих неко мора овде да осмисли, не размишљајући притом о личној користи.


ПИТАНЈЕ ЈЕСТЕ ЗА ГРАЂАНЕ

* ПОСТОЈИ мишљење да су грађани неквалификовани да се изјасне о тако сложеном питању какво је Косово у понедељак за Србију?

- Присталице споразума стално су у скупштинској расправи истицали да није реч само о северу Косова него о „новом курсу“ и преокрету читаве државне политике. Ако грађани нису квалификовани да се о томе изјасне, да ли уопште постоји нешто о чему их треба питати?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (18)

Pamet

28.04.2013. 23:13

Hvala Bogu, u Srbiji ima i pametnioh ljudi. Kamo sreće da dobiju više prostora u medijima.

mlbrnsrb

28.04.2013. 23:42

Bravo Radeka Djordjevic, naravno treba stvari izvagati i preneti napodu, ne postoji ni jedan razlog da se zuri nigde, pogotovo o vaznim odlukama, Rusija danas sa jakom ekonomijom, Kina zemlja s najvecim zalihama americkih dolara vise od ostatka sveta zajedno ukljucujuci i SAD u tu gomilu, znaci dve najbogatije zemlje sveta mi odbacujemo da bi prisli nekoj klimavoj uniji koja nas je razarala "big time" (nemacka, austrougarska, nato itd.), na suprot imamo nadolazece ekonomije sveta, BRICKS itd...

Miodrag iz Peci

29.04.2013. 08:56

@mlbrnsrb - A cime su te najbogatije zemlje pokazale da postoje, kojom investicijom pomoci ili donacijama... Pa Kinezi npr. na mostu Zemun - Borca su zaposlili Kineze i kineski pesak iz Jan-ce-janga ugradjuju u most, i ako im je dunavski ispred nosa, i baba sere su Kineskinje... Da ne pricamo to sto je Srbija preplavljena falsifikatima i nestandardizovane tehnicke robe.

Miodrag iz Peci

29.04.2013. 00:32

Cekajte malo, nije mi jasno, ako se referendum raspise na osnovu narodne inicijative od 100.000 biraca, ako "Njihov" referendum ne uspe (ne izadje 3.500.000 glasaca i glasa "Ne" ) onda nije uspela "Narodna inicijativa" a ne vlada i Narodna Skupstina koji su svoju odluku doneli i jedinstvom u vladi i dvotrecinskom odlukom verifikovali!

Srki

29.04.2013. 08:47

@Miodrag iz Peci - Nisi napisao kako su stranke i skupstina donele odluku. Sramnim javnim glasanjem pod neformalnim pritiskom gubitka posla ili drugih sankcija.

zoks

29.04.2013. 10:02

@Miodrag iz Peci - Miodraze,ta dvotrecinska odluka se nikada u srpskom parlamentu nije sprovodila,nazalost,osim u nebitnim slucajevima!Do sada je uvek bilo jedan glas + za svaku odluku kada su evrofanatici trebali biti na vlasti,i kada se neka njihova odluka donosila!Setite se naprimer Rezolucije o Srebrenici!Svaki zakon je donesen po tom istom sistemu 51%-49%!Ja i jesam za to da se pod hitno uvede dvotrecinsko glasanje,inace svaka drugi nacin je nasilno nametanje volje onih na vlasti!

Mihajlo

29.04.2013. 00:34

Ovaj covek nam TREBA!!! A ne takozvani "pregovaracki" tim. Zasto ON nijee bio u Briselu???

Grgec

29.04.2013. 05:49

Odlican clanak, odlican pogled na problem. Moje osobno misljenje je da ova vlada nece dugo izdrzati bez obzira na Kosovo. Jednostavno, nesposobna je da vodi drustvo, da resava ekonomske i druge probleme. Osnova vlade je ista kao u vreme DS. Dacic u politici i Dinkic u ekonomiji. Dobitna kombinacija za propast. Potvrdjeno desetak godina unazad.

Miro Markovic

29.04.2013. 06:46

Hvala "Vecernjim Novostima" na ovom odlicnom intervju sa ovim pametnim covekom. Jedan cist i jasan glas u pustinji bezumlja, koje predvodi sadasnja srpska vlada. Hvala Leonu na ovom hrabrom nizu recenica o srpskoj politickoj tragicnoj istini ovog trenutka.

Kraljevic Marko s`Volom

29.04.2013. 07:30

Polazna tacka mora da je izborna logika da bi matematika imala uticaj.

Милош Бобић

30.04.2013. 13:41

@Kraljevic Marko s`Volom - Во без Краљевића Марка.

Deki

29.04.2013. 09:55

Sjajan komentar jednog visokog intelektualca kakav je gospodin Kojen!Čovek je prepoznatljivim rečima praktično rekao sve što je suštinski bitno reći,kada je ovako ozbiljan problem u pitanju.Niko ovde ne može pronaći bilo kakvu ostrašćenost u komentarisanju,niti "patriotizam",kako se u poslednje vreme zloupotrebljava i nipodaštava svaki stav koji je u suprotnosti sa stavom zvanične Vučićeve vrhuške.Nemam dileme da bi Srbiji svanulo sa više ovakvih mislenih ljudi u državnom vrhu!

Ruben Lonuestro

29.04.2013. 11:28

Jos jedna tuzna konstatacija posrnuca Srpskog naroda ; ako je suditi po imenu i prezimenu - Leon Kojen - Jevrej je veci i casniji srpski patriota od sadasnje garniture na vlasti koji su se godinama busali u prsa nekavim turbo patriotizmom.

dudule

29.04.2013. 14:11

"Da su Nikolić i Dačić u predizbornoj kampanji govorili o Kosovu ono što govore, a nažalost i rade, od dolaska na vlast, oni gotovo sigurno ne bi bili na današnjim funkcijama. " Ključna rečenica zbog čega bi ova vlada morala da se skloni.

arsa

29.04.2013. 20:35

Nakon vise mesecnog silovanja medija (i ne samo medija), od strane pojedinih politicara u dokazivanju da je crno ustvari belo, ovaj clanak dodje kao melem na ranu.