Леон Којен: Позиција Србије није лоша

Душица Радека Ђорђевић

05. 01. 2013. у 21:00

Професор, о платформи и адутима Београда у преговорима са Приштином: Када не би удовољавали диктатима, имали би јаку подршку у свету за свој став поштовања међународног права

БЕОГРАД има још адута које би могао да потегне у преговорима са Приштином, али је проблем то што они не могу да се искажу док се у косовском питању прихватају диктати. Када Србији не би било примарно да задовољи захтеве Запада, она би у косовском питању располагала и знатном подршком у свету за свој став обавезе поштовања међународног права. Овако позицију Београда види професор Леон Којен, посматрајући је са искуством некадашњег директног учесника у преговорима о статусу Косова, као тадашњи саветник председника Републике, позиције са које се сам повукао.

У разговору за наш лист, професор Којен објашњава и зашто је евроскептик у политичком, али не и у културном и цивилизацијском смислу и тврди да функционери ЕУ траже да се Србија у најкраћем року добровољно одрекне свега што још има на КиМ, а Срби на северном Косову препусте судбини.

* Нова платформа о КиМ, која чека ”оверу” посланика, различито се оцењује - једни јој пружају шансу, други је сматрају лепо замишљеном али нереалном, по трећима она је ”реметилачки фактор”. Како ви гледате на њу?

- Једини засада доступан текст Платформе је нацрт који је државни врх предочио јавности као заједнички документ да би га се премијер Дачић дан-два касније делимично одрекао. Зато још тачно не знамо какав ће се текст Платформе наћи пред посланицима. Али јасно је око чега је у основи избио спор. То је став из нацрта Платформе да би Влада Републике Србије требало да одустане од даљих парцијалних договора са приштинским институцијама у оквиру ”техничког дијалога”, јер би то ”водило промени стања на терену у корист” Албанаца и ”слабљењу преговарачке позиције Србије”. Платформа ће значити стварну промену косовске политике у односу на оно што је чињено у време Тадића и ДС једино ако бар нешто од овог става остане и у њеном коначном тексту.

* Зашто управо овом ставу придајете такву важност?

- Као посредник у том ”техничком дијалогу”, ЕУ је јасно ставила до знања шта види као његов циљ: Србија треба да се у најкраћем року добровољно одрекне свега што још има на КиМ и самим тим фактички призна независно Косово. Договори Борка Стефановића већ су доста учинили у том правцу: успостављена је граница између Србије и покрајине, Србија је прихватила да Срби који живе у покрајини могу да ваде нека неопходна документа само као грађани независног Косова... Функционери ЕУ, од Кетрин Ештон до Венсана Дежера, траже да у следећих месец-два тај процес фактичког признања буде окончан.

* Зашто мислите да би наставак ”техничког дијалога” у Бриселу могао довести до фактичког признања независног Косова?

- Ја се, наравно, надам да до тога неће доћи. Али ЕУ очекује од Србије, и то њени функционери отворено кажу, да Дачић 17. јануара у Бриселу бар у начелу пристане на укидање легитимних српских институција у четири општине северног Косова, као и на предају Албанцима важних привредних ресурса који се тамо налазе. Ови далекосежни уступци доводе у питање даљи живот Срба на северном Косову и ни по чему нису ”техничког” карактера. Нјима би Србија заиста показала да прихвата независну албанску државу, која има право да на територији КиМ уређује ствари по свом нахођењу.

* Хоће ли у преговорима о северу КиМ, најављеним за 17. јануар, Брисел и Приштина пристати да се српске ”паралелне институције” трансформишу онако како то предвиђа Платформа?

- Ја сам лаик у уставноправним стварима, али не видим с којим би то овлашћењима премијер Дачић 17. јануара могао да се сагласи са укидањем легитимних институција наше државе на територији покрајине или да пристане на њихову замену другим институцијама ван правног поретка Републике Србије. Остављајући уставноправно питање по страни, сам западни назив ”паралелне институције” показује да могућност коју помињете није реална. И Европљани и Американци увек су захтевали безусловно укидање српских институција на северу покрајине и успостављање албанске власти на том подручју као једино легитимне. Другим речима, од Београда се тражи да Србе на северном Косову препусти њиховој судбини, уз уверавања да неће имати чега да се плаше на ”демократском” и ”мултиетничком” независном Косову.

* Залажете се за повратак преговора под окриље УН. Колико је тако нешто реално када у СБ УН седе три сталне чланице које су признале независно Косово?

- Не мислим да Србија треба само да затражи такве преговоре, па да их УН организује. Али не треба заборавити да у косовском питању на Србију гледа са симпатијама много земаља, међу којима су и две сталне чланице СБ УН, Русија и Кина, као и читав низ великих и утицајних држава (Индија, Бразил, Аргентина, Мексико, Индонезија, Јужноафричка Република, Нигерија, итд). Независно Косово суштински је западни пројект, а доба када је Запад доминирао у УН одавно је прошло. Исто је тако важно да је решење косовског питања потребније косовским Албацима него Србији.


НИ ПОЛИТИЧКИ НИ ЕКОНОМСКИ СВЕТ ДАНАС НИЈЕ САМО ЗАПАД * САГЛЕДАВАЈУЋИ однос Србије и Европе, патријарх Иринеј каже да ”знамо колико Европа значи за нас, као што делимично и ми нешто значимо за Европу”. Због чега се Брисел одлучио за такав однос према Београду у којем је слабо видљиво шта Србија значи Европи?
- У политици се, нажалост, мора бити реалиста. Историјски, културно и духовно Србија има место у европској историји, али то ништа не мења на чињеници да ЕУ, која данас представља велики део Европе, има далеко мање разумевања за Србију него за косовске Албанце. Европске земље су, заједно са САД, напале Србију и силом оружја запоселе покрајину, невољно пристајући на Резолуцију 1244 СБ УН која потврђује суверенитет наше земље над КиМ као на прелазно решење. Бар од времена Ахтисаријевог плана, јасно је да ЕУ, као и САД, подржава независност Косова, а све дилеме о њеној тобожњој ”статусној неутралности” отклоњене су недавном одлуком бриселских установа да се приступи склапању Споразума о стабилизацији и придруживању са Косовом. Када су околности такве, не треба тежити неостварљивом разумевању и савезништву са Западом и ЕУ, него трезвено тражити друга решења. Ни политички, ни економски свет данас није само Запад, како би човек помислио читајући разна гласила ”друге Србије”.

* Шта вас наводи на такав закључак који се овде не среће често?

- Довољно је погледати положај самих косовских Албанаца. Нјима се годинама причају бајке о светлој европској будућности, а стварност у којој живе је економско безнађе, социјални хаос и правна несигурност једног полукриминализованог друштва. За њих нема изласка из те ситуације док не реше питање свог односа са Србијом, јер ће све дотле они суштински бити део једног 1999. започетог а још увек недовршеног посла. А то значи да ни економски ни политички нико у њих дугорочно неће хтети ништа да уложи.

* Мислите, дакле, да Београд има још адута који би му омогућили да преговоре са Приштином оконча тако да не буде потпуни губитник?

- Проблем је само у томе што ти адути не могу да се искажу док се у косовском питању прихвата диктат из Брисела, Берлина и Вашингтона који од Србије траже да на Косову обави оно што НАТО није доспео да уради 1999. године. Када Србији не би било примарно да задовољи захтеве Запада, она би у косовском питању располагала и знатном подршком у свету за свој став поштовања међународног права, и ослонцем који представља чињеница да још политички контролише северни део покрајине, и преговарачком предношћу која се састоји у томе да је косовским Албанцима решење конфликта потребније него нама.

* Евроскептик сте. Да ли је то само због захтева ЕУ везаних за КиМ или за то има и других разлога?

- Ја сам евроскептик у политичком, али не и у културном и цивилизацијском смислу: ово друго би значило непотребно се одрећи доброг дела вредности наше сопствене традиције. Међутим, за политички евроскептицизам има више основа него икада раније, јер је сама ЕУ последњих година у дубокој кризи, изазваној огромним финансијским тешкоћама многих држава чланица. У овом тренутку нико са сигурношћу не може рећи хоће ли ЕУ за 10 до 15 година уопште постојати, ни ако буде постојала како ће изгледати. Када Србија, измрцварена безбројним уступцима, негде око 2025. најзад можда и закуца на европска врата, под претпоставком да их уопште буде, ко зна шта ће је тамо чекати? За тако сумњиву и неизвесну перспективу трезвени политичари не би требало много да жртвују, а поготову не би смели да се непромишљено одричу свега што Србија још држи на Косову.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (37)

Branko

05.01.2013. 21:15

Gospodin Kojen je u pravu (jer zivim na zapadu) zapadu je Kosovo ( Albanci) sve vise kamen oko vrata , i sto vise budu trajali pregovori voda ce sve vise ici na nasu vodenicu.Zasto mislim tako vrlo prosto ,kriza koja je udarila je jos vise podelila clanice EU a ni sami nisu sigurni dali je ta kriza prosla dali prolazi ili je obrnuto da je jos tu i da ce biti jos veca.Ako se tome doda nadolazeci problemi kao ni da su reseni problemi od pre krize mogli bi da dignu ruke od Kosova .

Branko

06.01.2013. 00:22

@Branko - Zanimljivo, obično se u VN moja malenkost javlja kao Branko. Očigledno imam dvojnika, nema veze ni panike. Ja, Branko želim da kažem da se u 99% ne slažem sa g.Kojenom. A dvojniku predlažem: Bukvar u ruke, pa malo gramatike a nakon toga komentare, uzduž i popreko, ove naše stvarnosti.

Miladin

06.01.2013. 03:25

@Branko - Vrati se Branko u Srbiju da zivis pa onda komentarisi... Lepo je kad se sa zapada pisu komentari... Kad je tolika kriza u EU, sto se ne vratis u Srbiju, ovde sve cveta i prosperitet je na svakom koraku!

zoks

06.01.2013. 14:10

@Branko - Miladin@ znaci ako covek,bilo ko,promeni zivotnu sredinu treba da cuti i zaboravi odakle je i ko je?Nije covek predvidjen da se seljaka non-stop sa mesta na mesto!Kad na primer krecite kucu pa vam haos bude preko glave,a kamoli kad se preselite negde i to jos u drugu drzavu!Dok god ovi Srbi preko granice misle o nama dobro je,a kad dignu ruke onda ce biti muka na nas jos veca nego ova koja je!Do u beskraj mozemo kritikovati ove zasto su otisli vani,i isto tako vas zasto ste ostali tu i kukate!

Old Man Focho

05.01.2013. 21:38

Svaka cast profesore. Vise je nego potrebno otvoriti u Srbiji javnu raspravu o tome kojim putem ici u buducnosti kada je u pitanju EU. Pre nekoliko dana se mogao cuti predlog da se umesto ka punopravnom clanstvu treba okrenuti ulasku u EEP, sklapanjem ugovora sa EU kakav recimo ima Norveska, izbegavajuci politicku i ostajuci na ekonomskoj integraciji. U svakom slucaju malo vise dostojanstva u odnosima sa EU ne bi bilo na odmet.

D. Morrissey

05.01.2013. 21:41

Apsolutno ste u pravu profesore Kojen. Beograd salje strasno opasne signale svetu sa izjavama, ja nikada vise Predsednik u Pristini ili mora da se prihvati realnost na terenu. niko nece da te brani ako ti sam prvi kazes predajem se. Veoma intresantna cinjenica da je Milosevicu Zapad grantovao u res.1244 suverenitet Srbije. A danas Srbiji ne garntuju ne vise nista nego je teraju bukvalno na priznanje KiM. Beograd vodi najlosiju politiki u istoriji u odbrani KiM.

arsa

05.01.2013. 22:09

Cela istina, od reci do reci.Veliki pozdrav profesoru, sa nadom da ce drzavna politika ici u tom pravcu, kada je KIM u pitanju.

Zoran

05.01.2013. 22:57

Koliko god puta ponavljali "Pa, to je nepravda!" nepravda se neće promeniti zato što bi to bilo lepo, niti će i jedna zemlja na planeti podržati Srbiju a ići protiv USA, Velike Britanije i Nemačke. Da, reći će, to je vaše unutrašnje pitanje i to je sve. Akcije nije bilo 99. godine ni u EU ni u UN osim podrške. Niti je tada Rusija a ni Kina zaustavila bombardovanje što bi se sada promenio njihov pristup.

AleksandarBG

06.01.2013. 08:57

@Zoran - Nemojte da zamenjujete teze i da plasite narod bombardovanjem. Onda je bio rat, koji su Amerikanci izazvali radi svojih geo politickih interesa - kao sto ih sada izazivaju na Bliskom Istoku. Ne moze niko da bombarduje Srbiju, zato sto nece da potpise predaju teritorije koja joj legalno pripada.

D. Morrissey

06.01.2013. 10:40

@Zoran - Zorane, Zapad uradi miliom analiza pre nego sto krene u akciju. Ne postoji saveznik koji bi ratovao za tebe a u tom vremenu je u Kremlju sedeo covek koji nije mogao da stoji na noge od alkohola a Kina se penjala sa ekonomijom pa su cak precutali i bobardovanje njihove ambasade.Ruska privera zavisi 53% od Zapada a Kineska jos i vise.I ne treba kriviti drugoga koji gleda svoje interese a ne nase.Sta god da je bilo bilo je ali siguran sam da ce biti jednoga dana jako tesko biti Albanac na Balkanu.

Mihajlo

06.01.2013. 00:18

Gospodin Kojen je pravi Srbin - slusajtega jer u suprotnom ode 15% zemlje i hiljadama srpskog naroda. Nastavite da slusate izdajice i rezultat je poznat.

Branko

06.01.2013. 00:32

G.Kojen, kažete "nije loša". Da čujem jedan jedini argument za tu i takvu tvrdnju. Shvatate li g.Kojen da, u budućnosti, u Srbiji u vlasti mogu biti "prirodni saveznici SNS i DSS", u vrlo bliskoj budućnosti. Znate li šta će to za Srbiju značiti i šta će posle te i takve koalicije od nje, Srbije, ostati.

Zoran

06.01.2013. 01:02

Sve naopako. Kad nismo imali podrsku isli smo uz nos velikima, sada kada imamo popustamo.

Gavrilo

06.01.2013. 01:21

Sve tacno od reci do reci,samo se pitam dali ce ovo Dacic da procita.Ako Nikolic bude promenio platformu o Kosovu radi Dacica i nekih drugih igraca onda nas nema nigde.Gospodine Dacicu ako niste procitali ovaj intervju dobro bi bilo da ga procitate.Hvala

David Morrissey

06.01.2013. 01:30

Prica sa Kosovom je zavrsena. Ono je nezavisno i juzni sused Srbiji.To zna i Leon Kojen kome je kao Jevrejinu svaka prica o Evropi ...mrska.

D. Morrissey

06.01.2013. 15:03

@David Morrissey - @David Morrissey to bi tebi bilo drago da je zavseno, ali nije to ste vi mislili da je tako. Samo ovoga puta kada se KiM vrati u Srbiju ne vise u SFRJ gde ste bili zasticenji od bratsva i jedinstav bice ti malo drugacije.

BeogradZemun

06.01.2013. 02:13

Jedno pitanje na sve ovo. Zasto ovaj covek nije ministar inostranih poslova ?

natanane

06.01.2013. 13:12

@BeogradZemun - ...eto zasto nije ministar inostranih poslova:Zato sto bio je savetnik Milosevica,a milosevic je taj koji je vratio Srbiju u srednji vek.Sfi koji sedeli pored stola sa njega treba da budu uzdrzani ili da otarase politiku za dobrobit srbije i srpskog naroda.

Свидригајло

06.01.2013. 02:36

Питам се зашто овај Јевреј добија толики простор у медијима у последње време и да ли неко може да верује човеку који је до скоро био саветник Бориса Тадића а сада је одједном против ЕУ?

milutin

06.01.2013. 04:05

Evropa je stara ( kao i mi sami). Budcnost je u Indiji i drugim mnogoljudnim zemljama. Treba se okrenuti buducnosti. Zalosno je ali mi jos puno godina necemo biti jedna nemacka ili svedska. Ali mozemo biti ono sto smo uvek bili Srbija. Nema magicnog napitka za prosperitet. Menjajmo sami sebe i promenicemo svet...

nase i samo nase

06.01.2013. 08:17

treba takticki odugovlaciti,jeste tesko ali jos dosta drzava nije priznalo Kosovo i Metohiiju,i sa tim treba manipulisti,da ne spominjem da je to oduvek nase i nas narod je dole,ako mi odustanemo od njega,tek onda smo sve izgubili,a ovako cemo uvek koliko toliko biti prisutni i naravno treba jos vise i aktivnije pomagati,jer gde ima Srba ima i Srbijea nicija nije gorela do zore,ziveli

Miodrag iz Peci

06.01.2013. 08:25

Jedini adut koji imamo je VODA. Iz tog straha Albanci ne daju Severno Kosovo (hidro sistem: "Ibar-Lepenac") cijom se vodom snadbeva cela Kosovska dolina i termoelektrane Obilic!Svesni su da su ujedinjeni Srbi rak -rana za R. K., a i da Zvecane, Leposavic i Ibarski Kolasin, nikada nije bio ni u najludjim Albanskim ekspanzionistickim snovima, sve do P. Stamboliceve 1962. god.Ako Albancima damo cvrste garancije za koriscenje vode iz hidro-sistema, R. Kosovo bi se lako odrekla severa Kosova!

zora

06.01.2013. 08:26

Najzad misljenje nekoga ko zna o cemu prica.Nadam se da ce drzavni vrh procitati(ako vec nisu vodili razgovore)o mogucnostima na KIM. EU nas "navlaci" a mi nikako da "pobegnemo" od njih. Ne verujem u EU.Kada im bude dosadilo da ih Nemacka "gazi" ekonomski, sto im nije uspelo vojno,predomisli ce se.

Stefan Perovic

06.01.2013. 08:36

Srbija mora zaustaviti briselski proces i vrati kosovsko pitanje u UN i Savet bezbednosti. Bez toga nikakva pregovaračka platforma neće ništa vrijediti, jednostavno zato što više neće imati o čemu pregovarati. Srbija će sama omogućiti Prištini da uspostaviti punu kontrolu na cijeloj teritoriji Pokrajine[90% je vec odradila,a vec imamo i granice na Jarinju].....

Drug Marko

06.01.2013. 08:52

Zasto je u Srbiji nezamislivo da ovako pametni a pre svega iskreni ljudi vode zemlju?

Pokret Starosedelaca Iz Srbije

06.01.2013. 09:13

podrska gospodinu koenu, koji u moru politikanata koji se bave kosovom izgleda kao pravi drzavnik.

ypke

06.01.2013. 10:33

Ovde mi smeta izraz EUROSKEPTIK. Ako protivnike ulaska u EU nazivamo ovim, po meni pogrdnim imenom, onda bi trebalo da se koristi izraz EUROFANATIK za pristalice EU.

Tarabicevic

06.01.2013. 10:36

Ima u Srbiji mnogo cestitih, pametnih ljudi i domacina, ali na zalost ili im se ne poklanja paznja ili su skrajnuti ali se zato klanjamo politikantima i prevarantima? "Dode vreme kada budala zavlada a fukara se obogati" ili "Kada bi ljudi znali koliko budala vlada svetom jako bi se uplasili"-AndricDanas se u Srbiji nista ne ceni osim DANAS, danas hocu sve,svi zaboravljaju na red, rad i disciplinu!?

Patriota

06.01.2013. 12:05

Grdo se vara svatko ko misli da ce se zapad zasistiti kosova i da vise nece da ih podrzava. Puno je para vec potroseno u taj projekat i oni ga sigurno nece napustati. Ako bi to pak morali, budite sigurni da bi nas ponovo zaratili. Profesor je zbog krivo vodjenja politike i napustio taj tim i zato ga danas niko ne zove jer znaju njegovu politiku. Danas je mnogo vaznije da Nikolic koji se zaklinjao u kosovo danas je prvi evropejac u srbi.

Dani Kovac

06.01.2013. 18:48

Citat: Leon Kojen: Pozicija Srbije nije lošaKomentar: Slazhen se sa tobom g. Leon Kojen, jer realnostanje je katastrofalan, a znash zashto ? Sbog tvojih katastrofalnih savjete sto si ti dao svojim poslodavcima., Zar nisi ti to bio savjetnik predsednike u jedno vreme?!

Daniel Monte

06.01.2013. 19:02

odlican clanak jos bolje razmisljanje profesora,koji kao ucesnik u razgovorima o kim,daje misljenju i tezinu.sa izdajnickom politikom prethodne vlasti i medija treba prestati.odlucnost i otpor je ono sto zapad postuje uz silu naravno,a ne nikakve demokratije,ljudska prave i ostale price.

Mali bata

07.01.2013. 12:45

Nije problem sa opozicijom, vec neznanje* koje je najveci neprijatelj Srbiji. *-crnograc i njegova Unija.