Слабост се награђује условима
17. 02. 2012. у 20:58
Стручњак за Балкан и професор на Универзитету за националну одбрану у Вашингтону Стивен Мајер пише за ”Новости”: Даља слабост Владе ће само појачати вазалну позицију Србије
НА недавном путовању у САД потпредседник Владе Ивица Дачић рекао је да је неопходно да Србија и САД пронађу заједничко решење за Косово. Недељу дана пре тога председнику Тадићу је лакнуло када га је амерички дипломата Филип Рикер, приликом посете Београду, уверавао да Вашингтон неће захтевати од Србије да се одрекне Резолуције 1244 у тражењу решења за косовски проблем. Истовремено, министар иностраних послова Јеремић био је у Бриселу, како би још једном ставио до знања ЕУ да ће Србија учинити оно што је неопходно да би добила статус кандидата.
Српска влада је учинила све што су Брисел и Вашингтон тражили да уради. Па, зашто онда Београд није награђен за снажну потврду своје жеље да се прикључи ЕУ?
Можда је то зато што такво понашање Београда ”мирише” на слабост, а они који испостављају услове, слабост увек ”награђују” новим и новим захтевима. У покушају да се удовољи Вашингтону и Бриселу, влада у Београду је од Србије направила преклињућег вазала ЕУ и САД. У том процесу жртвовани су српски национални интереси услед притисака и жеља Вашингтона и Брисела.
Али, жеља Београда да угоди Вашингтону и Бриселу противречи јавним изјавама и порукама да Србија неће предати Косово. Да на ово додам још нешто, било би политички рискантно, поготово у изборној години. У ствари, Влада је заузела најгору могућу позицију - нити има контролу над Косовом, нити је обезбедила кандидатуру и вероватно је неће добити ни у марту. Основни проблем је недостатак правог вођства. Даља слабост Владе ће само појачати вазалну позицију Србије, без решавања главних косовских питања, и доспеће у ситуацију ”замрзнутог конфликта”.
Косовски проблем неће бити решен предлозима о изградњи паралелних институција, заједничкој аутономији или верзијама измењеног Ахтисаријевог плана. У најбољем случају то су покушаји избегавања хватања укоштац са проблемима од стране српске владе, а у најгорем су заваравања и обмане. Они који блокирају административне прелазе нису опасни радикални елементи или ултранационалисти. То су једноставно очајни људи, који покушавају да живе као Срби у српској заједници. Али, они су напуштени од стране Београда као резултат жеље Владе да се повинује Бриселу и Вашингтону.
Takica
17.02.2012. 21:57
I opet vazali...Tako to ide - ko ne nauci, ponavlja.
Ima li nasa vlast malo obraza, malo savesti, malo dostojanstva....Pa ljudi im sve u oci saspu,i sve nam je odavno jasno,a oni kao najgori sizofrenicari,utripovali da su im Brisel,Pariz,Berlin...kao neki partneri ili saveznici ili vec sta,...da nam zele sve najbolje. Najjace od svega je sto misle da mi ne vidimu njihovo ludilo i njihove bolesne fantazije. Za slobodnu,neutralnu,samostalnu,demokratsku...i pre svega zdravu Srbiju...
@grax - Kada vidis ko sve vodi ovu drzavu, onda ti postane jasno zasto smo tu gde jesmo.
Kad bi napisao koliko mi se ova i ovakve Vlade gade vi to ne bi objavili a pogotovo ne deo koji ostavljam za sebe!
Da je Karadjordje ovo znao, u sta ce nam se pretvoriti Srbija, trgovao bi i sa Turcima i gledao svoja posla.
Коментари (15)