Руски научници претварају угаљ у злато
21. 11. 2016. у 19:16
Научници Амурског научног центра Руске академије наука, одељење Далеког истока, пронашли су начин за извлачење до једног грама злата из сваке тоне искоришћеног угља

Thinkstock
Научници Амурског научног центра Руске академије наука, одељење Далеког истока, пронашли су начин за извлачење до једног грама злата из сваке тоне искоришћеног угља. Експериментална опрема већ постоји, и планирано је да буде постављена на једној од котлова ове године, саопштила је прес-служба РАН Далеког истока.
Научници Амурске области већ 15 година анализирају састав угља са различитих места у региону и објаснили су да свака тона чврстог горива из Јерковецког басена садржи око грам тог драгоценог метала.
„На филтерима се таложе како корисне тако и штетне компоненте. Ако прикључак буде „хватао“ макар половину — то је пола грама по тони, а онда је лако израчунати економски ефекат. Ондосно, изгарањем тоне угља — добили бисмо 1.500 рубаља“, рекао је генерални директор Амурског научног центра за комплексне иновационе технологије Олег Агејев.
Прикључак, чији је експериментални образац већ готов, ради на следећи начин: дим од искоришћеног угља пролази кроз вишестепени систем чишћења. Примесе се најпре перу, затим их „хвата“ филтар, из њих се извлачи концентрат злата, који се затим предаје ради рафинисања.
(Извор: sputniknews.com)
Wolfsan
21.11.2016. 20:28
samo da primetim -cena tone uglja veća je od cene grama zlata.
@Wolfsan - I ja primecujem da se bas ne snalazite sa matematikom i logikom...
@Wolfsan - Sumnjam da su Rusi glupi i da bi trošili ugalj uzalud. Pre će biti da tu tehnologiju planiraju da primene u termoelektranama i drugim velikim potrošačima uglja radi dobijanja zlata, tj. smanjenja troškova troškova i povećanja dobiti koja je do sada odlazila sa dimom.
@Wolfsan - Wolfsan je u pravu. Tona najjeftinijeg uglja Kolubara je 57 evra, a pola grama zlata je 19 evra. Medjutim, Wolfsan promasuje poentu, zato sto se sagorevanje uglja vrsi bez obzira na zlato. Tako da je ovaj proces dobijanja zlata samo plus, na ionako postojeci proces sagorevanja. Niko ne planira da kopa ugalj samo zbog zlata, nego bi to bio korisni nusproizvod.
Коментари (4)