Откривено 40 олупина средњовековних бродова на дну Црног мора
13. 11. 2016. у 23:07
Међународни тим археолога открио је у Црном мору 40 олупина бродова, од којих су неки старији више од 1.000 година, што баца ново светло на средњовековне трговачке путеве и државе

Ilustracija
Међународни тим археолога открио је у Црном мору 40 олупина бродова, од којих су неки старији више од 1.000 година, што баца ново светло на средњовековне трговачке путеве и државе.
Бродови леже у бугарском поморју, на дубини од преко 800 метара, а њихови јарболи, дрвени костури и други делови одлично су очувани у леденим дубинала због недостатка кисеоника, наводи лист Њујорк тајмс.
Тим истраживача је ове јесени спустио робота који је усликао хиљаде фотографија високе резолуције олупине једног од тих бродова. Компјутер је након тога спојио фотографије у једну детаљну целину.
Археолози су ово конкретно откриће датовали у период између 13. и 14. века. Претпоставља се да је овај средњовековни брод био део венецијанске трговачке флоте која је често пловила Црним морем.
Како наводи амерички лист, ово је први пут да су истраживачи пронашли овакав тип брода, у тако добро очуваном стању.
Изненађује постојање командног моста, одакле је капетан управљао бродом и посадом коју је чинило око 20 морнара.
"Нисмо могли да верујемо сопственим очима", рекао је Родриго Пачело Руиз, један од чанова експедиције и археолог на Универзитету Саутемптон у Великој Британији.
Налаз је само један од преко 40 олупина које је међународни тим пронашао и фотографисао у бугарском поморју, што га чини једним од највећих проналазака подводводне археологије.
Научници су датовали олупине од византијских бродова из 9. века, до бродова Османског царства из 19. века, наводи Њујорк тајмс.
Остаци олупина налазе се у одличном стању, што осликавају и фотографије, на којима се могу видети нетакнути конопци и дрвене скулптуре и украси са бродова.
Подморска експедиција још није завршена, па археолози очекују још проналазака, махом добро очуваних предмета које су ови бродови превозили.
Медународни тим научника који је истражио бројне олупине у Црном мору, наводи да је неколико десетина хиљада изгубљених бродова у том мору највероватније доживело сличну судбину и да је очувано на исти начин.
Познати океанограф Вилијар Баском је још 1976. години у својој књизи "Дубоке воде, антички бродови" описао Црно море као изузетну локацију за подводну археологију и једно од најбољих места на свету за такву врсту истраживања.
У прилог томе говори и откриће проналазача олупине Титаника Роберта Баларда. Он је 2002. године у Црном мору пронашао олупину грчког брода старог 2.400 година, а у једној од амфора које је тај брод превозио пронађени су очувани испечени филети рибе, посластице на трпези античке Грчке.
Тим међународних археолога добио је од бугарских министарстава културе и спољних послова посебну дозволу да истраже дубине бугарског подморја. Експедиција је почела прошле године и трајаће наредне две године.