Научници желе да оживе 24 изумрле врсте

Тањуг

26. 03. 2013. у 23:42

На листи од 24 животиње које испуњавају одређене критеријуме за оживљавање су птица додо, тасманијски тигар, каролински папагај, квага - јужноафричка зебра

ВАШИНГТОН - Научници разматрају могућност да врате у живот 24 изумрле животињске врсте.

Они који се надају да ће ускоро шетати парком из доба Јуре не би требало да се превише радују, јер истраживачи не планирају да оживе диносаурусе, чији се ДНК, барем засад, сматра превише старим за овај вид манипулације.

Окупљени на конференицји ТЕДx, која се одржава у Вашингтону под покровитељством Натионал Геограпхиц-а, научници су саставили листу од 24 животиње које испуњавају одређене критеријуме за оживљавање.

Међу тим животињама су птица додо, тасманијски тигар, каролински папагај и квага, врста јужноафричке зебре чији је последњи представник угинуо давне 1883. године.

У свом одабиру, они су пре свега водили рачуна о атрактивности врста и значају њихове еколошке функције. Научници су имали у виду и изводљивост поступка, тј. да ли расположиви узорци ДНК могу бити употребљени, као и могућност реинтеграције животиња у данашњу природну средину.

Према писању Вашингтон поста, пре 10 година тим француских и шпанских истраживача успео је да оживи изумрлу врсту козе. Животиња је, међутим, угинула након десетак минута.

Пројекат оживљавања изумрлих животиња покреће бројна етичка и логистичка питања, укључујући и начин на који ће научници добити употребљив узорак ДНК животиње која је давно нестала са лица земље.

Поставља се и питање трошкова једне овакве операције, чија је цена већа или мања у зависности од врсте, али свакако достиже неколико стотина хиљада евра.

На идеју да се оживе поједине изумрле животиње, научници су били понукани пројектом Лазарус у оквиру којег су, користећи технику клонирања, истраживачи успели да оживе једну изумрлу аустралијску жабу.

Иако ниједан од добијених ембриона није опстао више од неколико дана, генетски тестови су потврдили да је у насталим ћелијама било генетског материјала жабе која је изумрла пре више од 30 година, што је научнике уверило да је клонирање сада више "технички, него биолошки проблем".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

baunti

27.03.2013. 03:55

Ponekad su naucnici toliko zaokupljeni pitanjem da li je nesto moguce uciniti da zaboravljaju da se pitaju da li to treba uciniti. Priroda je odredjene vrste odabrala da nestanu. U istoriji Zemlje bilo je i drugih razdoblja kada su milioni vrsta nestajali, jednostavno jer nisu bili podobni za novonastalu zivotnu situaciju. Mada opet, na drugu stranu - od lovokradica strada toliko rijetkih zivotinja, kao npr. bijeli slonovi ili nosorozi, da bi ovo mozda vrijedilo iskoristiti za njihov opstanak.