За 100 динара и супруга постаје власник куће
24. 12. 2016. у 21:03
Геодетски завод покренуо иницијативу за упис имовине на оба супружника. Биће омогућено да се оба супружника упишу у катастар

ИМОВИНА коју муж и жена стекну у браку је заједничка, али се она по правилу води на мушко име. Жене које су власнице куће, стана или фирме су реткост у Србији. У катастру непокретности је чак 61 одсто некретнина уписано на мушкарце, а свега 39 одсто на припаднице лепшег пола. Републички геодетски завод је недавно покренуо иницијативу за упис имовине на оба супружника. Тако ће и даме моћи у катастру да додају своје име и податке у "имовинске карте".
РГЗ предлаже да се упис права својине у катастар непокретности на име оба супружника буде бесплатно. Међутим, пошто по постојећем закону о државном премеру и катастру није прописана одредба за ослобађање од плаћања таксе за упис у катастар непокретности супружника као власника на заједничкој имовини, РГЗ ће предложити измену тог акта. У међувремену - нуде компромис.
- Предложили смо да се до увођења нове законске одредбе то регулише изменом Правилника о висини таксе за пружање услуга РГЗ и да се њиме пропише минималан износ таксе за ову услугу од 100 динара - објашњава Борко Драшковић, в. д. директора Републичког геодетског завода. - Уговори о купопродаји непокретности и друге исправе за стицање права својине на имовини стеченој заједничким доприносом оба супружника требало би да садрже имена оба супружника као носилаца права на заједничкој имовини у неодређеним уделима. У циљу решавања овог проблема и подстицања равноправног приступа стварним правима и њиховом упису РГЗ, предлаже мере стимулисања уписа заједничке имовине на име оба супружника у катастру непокретности.
Подаци РГЗ о проценту жена које имају власништво над непокретностима указују да су проблеми родне равноправности и даље доминантни у доступности стварних права и њиховом упису. Већа доступност кредита, јачи глас у кућном одлучивању и смањење насиља у породици су неки од кључних утицаја који РГЗ настоји да постигне у оквиру своје надлежности.
Подстицајне мере биће обавезујуће за све службе непокретности у чијој надлежности је упис непокретности и права на њима.
ПОДСТИЦАЈ
СВАКА активност власти која води ка остваривању једнаких могућности и унапређењу родне равноправности, добра је и треба је подржати, а тиме и ову иницијативу РГЗ, уколико је то њен циљ - каже Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности. - Према истраживањима, мали проценат жена које су уписане као власнице непокретности указује да је неопходно подстицати родну равноправност у поступку стицања и уписа права својине на непокретностима.
Vozac
24.12.2016. 21:31
Sta li li ne smisle jos za ibijanja para iz dzepa!
Hajde more dosta sa tim kerefekama! Kakva crna rodna ravnopravnost? Šta izmisljate? Došlo sa zapada, pa mora da se sprovede.
Цитат горе са почетка текста; "Жене које су власнице куће, стана или фирме су реткост у Србији". Па како бре то? У наставку текста пише да је 61% некретнина уписано на мушкарце, а 39% на жене. Ја се питам сада да ли је реткост кад нешто обитава са 39% од целине која је увек 100%. Како је нешто реткост са 39%?. То је једно, друго; Никад ми неће бити јасно зашто се нешто плаћа 2 пута. Геодетсаки завод плаћају грађани од већ узетог пореза, стога ми није јасно од куда се створише тих 100 динџи.
@мрсимуд - Ne bi trebalo da se pominje pol, ali bi moralo da se razjasni da imovina unesena u brak ne može postati imovina bračnog partnera jer se poziva na nasilje i sl. Ako je stan ili kuća muževa, ženu u Sigurnu kući, ako je njena, njega izbaciti. I tačka. Sve ostalo je stvaranje haosa.
@мрсимуд - Држава жели да "ушњира" да се некретнина води на оба брачна уговореника, зашто?; Држава има од тога озбиљну корист, јер, ако дође до "гурања" по стану (кући) жена или обрнуто муж иде ако није власник некретнине и онда се обраћа на касу државе да држава нађе неку рекли би клинци "гајбу". Да све то неби било тако на терет државе, уписивати некретнину на оба брачна партнера како се суд може после позвати не на власништво некретнине него на коришћење јодног од "угрожених. Држава неће издатке.
Коментари (38)