Гас из Турске неће до Србије!
07. 08. 2016. у 09:01
Колико су реалне приче о градњи "Турског тока" уочи сусрета Путина и Ердогана. Плаво гориво може до складишта у близини Грчке и ту је - ћорсокак

МОСКВА - ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА
МОЖЕ ли Србија добити гас преко Турске или су оптимистичке приче турских и руских политичара уочи сусрета председника Путина и Ердогана само пусте жеље? Одговор на то питање се зна и пре него што се 9. августа рукују два председника у Санкт Петербургу и почну да разговарају о нормализацији економске сарадње.
"Гаспромово" плаво гориво објективно не може преко Турске да дође у Србију. У овом тренутку максимално што се може догодити јесте да Турска добије за своје потребе још једну цев, а амбициозни планови дуго ће остати само на списку жеља.
Да би се боље разумело зашто није реално очекивати да нам преко Турске стиже гас треба се присетити због чега је пропао "Јужни ток". Све је било договорено, потписани су уговори са свим земљама које би куповале преко "Јужног тока" гас, а онда су моћници из Вашингтона "посаветовали" Бугаре да одустану од тог пројекта.
Што се тиче "Турског тока", кад се њим и довезе гас до складишта у близини Грчке, наилази се на ћорсокак. Грчка је земља чланица ЕУ и НАТО, па мора бити двоструко послушна јер моћници своје притиске објашњавају тобожњом енергетском безбедношћу иза које се крије жеља да се напакости Русији. Таман кад би се Грчка и заинатила да направи гасовод за своје потребе, поставља се питање како да он прође кроз нејаку Македонију која је већ одавно политички трусно подручје. Довољан би био један позив из Вашингтона да се никада више не спомене гасовод. Са југа, тако, гасовод никако не може да стигне до Србије.
У оваквој међународној ситуацији максимално што се може догодити јесте да се спусти једна цев испод Црног мора којом би се 15 милијарди кубика транспортовало Турцима за њихове потребе. После Немачке Турска је највећи купац руског гаса.
Засада је пуста жеља други цевовод, којим би се гас из складишта у Турској продавао европским земљама, међу којима је Србија. По правилима ЕУ, названим "енергопакети", власник гаса не може да буде и власник цевовода, па то значи да би неке друге компаније требало да уложе у гасовод. Балканске државе немају пара да саме финансирају постављање цеви.
Шансе да добијамо гас преко севера су много реалније јер моћне немачке компаније које су партнери "Гаспрома" у постављању цевовода "Северни ток 2" имају неупоредиво јаче политичке лобисте, који ће знати и хтети да сачувају немачке економске интересе без обзира на то колико ће се бунити земље североисточне Европе на челу са Пољском.
SlobodaNarodu
07.08.2016. 09:47
A ko to kaze da Grcka mora biti poslusna, ne mora, nije ni Turska poslusna. U Makedoniji nije pala vlada kako su mocnici u SAD zamislili, ne ide sve bas onako kako bi to oni zeleli. I gasovod preko Grcke i Makedonje moze da stigne i do Srbije i dalje do Italije i Austrije, Slovenija bi prva prihvatila ruski gas.
Je li moguće i dokle ćemo verovati i dokle nam vlast govoriti o prijateljima ameriksncima i englezima? Meni je odavno jasno da je katolickoj civilizsciji na programu unistdnje pravodlsvne civilizazije kao najslabije i najmalobrojnije. To nam je lepo saopstila CIA preko Hantigtona (Sukob civilizacija). Mislim da je ovo jalova igra i pogresna karta Vucića nebi li prevario zapadnjake i ojacao ekonomski Srbiju. To se ni u snu neće desiti, jer podle LATINE je nemoguće prevariti. Ima resenja bez gasa.
Sami smo krivi?Nijedan"Carski drum"nismo sacuvali.Salu na stranu.Konacno lepo stoji zasto nemoze preko nas.Ono sto me jos vise plasi je prikriven razlog?On se ne spominje bas rado,ali je mozda i najveci?Jos nisu zavrsili sa"zeljenim doterivanjem"nase zemlje."Ima tu jos posla".Bez straha da se to i kaze.Po njima a i po misljenju,"dragih nam komsija",Srbija je jos uvek prevelika.Ona bi trebala da zahvati povrsinu od 1m2!I svi Srbi bi onda sedeli jedan drugom na glavi.Pa dokle stignu.A senka?Smeta
Zasto zaboravljamo da imamo Dunav. Sta kaze medjunarodno pravo o koriscenju recnog dna Dunava? Ako ne moze po dnu, onda mogu slepovi cisterne. Kosta, ali kosta i gradnja i odrzavanje gasovoda. A, bogami i to da nemas energije.
Коментари (4)