Шљива родила, па спустила цену

В. ИЛИЋ

27. 07. 2016. у 15:15

Упркос овогодишњем рекордном приносу, воћари из Чачка и околине незадовољни јер се јефтино откупљује. Тренутно се плаћа 0,2 евра по килограму. Приноси до 34 тоне по хектару

Шљива родила, па спустила цену

ОТКУП шљиве - чачанске лепотице и још неколико сорти раних шљива, завршен је буквално и пре него што су ове воћке успеле да сазру у вишим, брдским пределима западне Србије. Стручњаци истичу да су у воћњацима на нижим надморским висинама шљиве ове године сазреле много раније него у вишим пределима, да је овогодишњи род готово рекордан, па су брзо задовољене потражње иностраних купаца, те да је највећа количина раних сорти шљиве отишло за прераду - у џемове и сокове.

Због оваквих прилика, воћари у драгачевским селима и у вишим пределима овог дела Србије хватају се од муке за главу. Надали су се да ће узети неки динар за шљиве, чије се гране од рода савијају до земље. Међутим, по свему судећи, сав род завршиће у казанима за печење ракије, па ће ове године у чачанском крају и околним местима бити српске мученице напретек - процена је да ће у целој земљи бити испечено око 35 милиона литара љуте ракије, и још толико меке шљивовице.

- У појединим засадима чачанска лепотица постигла је принос од 30 до 34 тона по хектару, што је до сада незабележено - рекла нам је истакнути стручњак Института за воћарство у Чачку др Ивана Глишић.

- Тренутна цена од 0,2 евра по килограму шљиве која ће завршити у ракији је исплатива, и зато је то једно добро решење настале ситуације. Уосталом, доказано је да се од ове сорте може направити ракија високог квалитета.

Према нашим сазнањима, тек мале количине "лепотице" и још неколико раних сорти домаће шљиве ове године су отишле за стону употребу, за руско тржиште, које је, иначе, веома захтевно. Највећи део пристиглог модрог воћа отишло је на смрзавање и у прераду. За килограм се плаћало од 20 динара на старту откупа па до 15 динара на крају.

- Имамо око 800 стабала "лепотице". Уложили смо доста новца на припрему и прскање. Имамо одличне резултате, јер приноси нису били никада већи. Нажалост, сада немамо коме да је продамо, па ћемо све морати да ставимо у каце за ракију. Сигуно ће бити више од 120 лампека - испричао нам је воћар Милутин Миљковић из Драгачева. - Нећемо моћи да повратимо ни уложени новац. Али сигурно је да ће бити добре ракије, чија цена такође не може да донесе добру зараду.


У РАКИЈУ ИДЕ 90 ОДСТО РОДА

Сваке године се са 49 милиона стабала шљиве, колико се процењује да их има на 244.000 хектара под овом воћком, убере у просеку по 600.000 тона пожегаче, стенлеја, чачанске лепотице, ране и најбоље... Од ове количине тек десет одсто се на домаће и страно тржиште пласира као стона шљива, док остатак иде за прераду, и то највише, око 80 процената, у казане за печење ракије. Ове године, међутим, очекивани принос је око 800.000 тона шљиве, а у ракију ће отићи скоро 90 одсто рода.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)

sandra

28.07.2016. 11:59

Za takvu otkupnu cenu proizvodacu jedino preostaje da se napije.Mozda bi bolje dosla susa visa cena sljive ali manje posla oko toga.

nais

28.07.2016. 16:53

Nije tačno zadnja cena u otkupu u niškom kraju je bila 0,13 e odnosno 15 dinara . Sada kada stigne Stenlej za berbu cena će pasti možda i na 10d . Ovo do sada su bile male količine pa je i cena bila veća . 15 d ne pokriva ni osnovne troškove , a o zaradi da i ne razmišljamo .