Потврђено: Борска жила пуна злата

Љ. Т.

10. 12. 2015. у 21:27

Анализе доказале да је најбогатије лежиште племенитих метала у Тимочкој крајини. Налазиште се налази у рејону "Чукару пеки". Могуће добити 98 тона злата са овог терена

Потврђено: Борска жила пуна злата

АМЕРИЧКА рударска корпорација "Фрипорт Мекморан", у кооперацији са канадском компанијом "Ресервоар минералс", у околини Бора, у рејону "Чукару пеки", пронашла је нова лежишта бакра и злата, која су, до сада, најбогатија овим металима - сазнају "Новости".

Према информацијама нашег листа, ове компаније су откриле слој руде од 186 метара у коме је садржај бакра 8,02 одсто и злата од 4,44 грама по тони. У другом слоју, "дебљине" 131 метар, откривен је ресурс од 10,03 одсто црвеног и 5,45 грама по тони племенитог метала.

- Радују нас ови резултати - каже Сајмон Инграм, председник канадске компаније. - На терену је, тренутно, шест бушећих гарнитура, тако да се истраживања настављају.

Подсетимо, Американци и Канађани су шокирали светску јавност када су у "Чукару пеки", на дубини од 558. до 559. метра од површине земље "напипали" ресурс од невероватних 25,7 одсто бакра и 50,3 грама по тони злата, што је најбогатија бушотина икада пронађена на планети!

Тада је, на дубини од 179 метара, пронађен слој од 84 метра у коме је садржај бакра 10,75 одсто и злата од 10,86 грама по тони! Још је фантастичнији резултат друге бушотине где је у слоју руде, дебљине 46 метара, пронађен депозит од невероватних 15,85 процената бакра и чак 16,77 грама по тони злата! Примера ради, у рудницима из састава РТБ Бор тренутно се експлоатише руда са највише - 0,4 одсто црвеног метала!

"Фрипорт" и "РЕВ" су, до сада, "уоквирили" ресурсе од 65 милиона тона руде са средњим садржајем бакра од 2,6 одсто и злата од 1,5 грама по тони, из које је могуће добити 1,7 милиона тона бакра и 98 тона злата. За протеклих 110 година рударења у Бору добијено је пет милиона тона бакра и близу 160 тона злата.


ПРОИЗВОДЊА

По ранијим најавама челних људи из "Фрипорта", инвестиција отварања рудника бакра и злата у околини Бора креће се у распону од неколико стотина милиона до невероватних пет милијарди долара! Међутим, потребно је урадити још доста геолошких истраживања да би се донела одлука о реализацији једног таквог пројекта. Према томе, чак и да данас почну с припремама за отварање новог рудокопа, почетак пуне експлоатације могао би се, у најбољем случају, очекивати тек за неколико година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (14)

Dejan

11.12.2015. 11:41

@Luka VRBAS - Nece. Sad smo im sve dali unapred. Amerikanci ce odneti zlato a nama ce da ostane jalovina i otrov . Treba pod hitno isterati te satrape i sve koji im omogucavaju da vrsljaju po Srbiji. Lokalno stanovnistbo bi moglo da organizuje proteste i time dobije na vremenu

Milan M

11.12.2015. 01:07

To je sve oko 13,2 milijardi evra minis troškovi vađenja i prerade.Što bi narod reko p.... dim !

SSF

11.12.2015. 06:53

Код нас се бакар и злато могу вадити без много бриге о животној околини - значи вишеструко јефтиније него у цивилизованом свету. Колико су само пута јаловина и хемикалије из Мајданпека продрле у реку Пек и уништила сав живи свет? Било би лепо кад би могло (у корумпираној Србији) да се овај пут гарантује заштита природе по највишим стандардима, да се то унесе у уговоре и да се ефективно контролише.

Istina

11.12.2015. 08:50

Ne zanosite se, u Srbiji nema novca za ovakvu investiciju, a ni tehnologija ni znanje ne postoji. Nasi "strucnjaci" su dobro potkovani najnovijim dostignucima sa polovine proslog veka. Mi vadimo rudu u Boru koji svake godine pravi stotine miliona eura gibitaka - znaci da ne znamo taj posao i da treba da ga prepustimo drugima. I NIS je pravio gubitke pa kada smo ga poklonili Rusima oni sad rade sa profitom jer inaju znanje i uveli su red.

DejanBg

11.12.2015. 11:44

@Istina - Gospodine botu, resenje sigurno nije u poklanjanju amerikancima. Cak iako ne znamo danas da kopamo rupe, to ce znati buduce generacije Srba pa neka ostane njima. Najgore od svega je dati pljackasima da nam rovare po zemlji. Njima 100 tona zlata a nama PDV. Pa i narko dileri postenije placaju svoje kurire

Lepi Zajko

11.12.2015. 09:23

Nemam reci... SVE smo dali, ali bukvalno SVE. Nema vise nacina da se ista povtati ili ovo sto je ostalo sacuva. Ne znam za vas, ali ja idem odavde.

Ortodoks

11.12.2015. 09:25

daj barem da otplatimo dugove prema svetu i budemo na nuli!!!a mi se pored svog bogastva zaduzujemo a naše zlato kopaju oni koji su nas bombardovali!!

Морка

11.12.2015. 11:06

Много већи део профита од рудних богатстава остаје држави. Произвођач врло мало профитира, али приватник ће бар да профитира за разлику од државних рудника који прогутају вредност руде...

Морка

11.12.2015. 11:13

ВУЧИЋУ одмах да саставиш радну групу за Бор! Та група мора да нађе инвеститоре за покретање производње свега могућег од бакра и злата. Много је скупљи грам бака и злата у готовом производу него у полупроизводу. Једина би штета била да после отварања овог рудника увозимо било шта од бакра или злата!

Чикириз

11.12.2015. 11:33

Источна Србија је изузетно лепа!! Ако би је оставили еколошки чисту и здраву нашим потомцима то би вредело много више од тог злата!!

Tuga

11.12.2015. 11:57

Ne znam cemu se ljudi cude, pa jedino vreme kada je Srbija bila vlasnik svojih rudnika jeste bilo u Jugoslaviji, nisam Jugonostalgicar, da me ne pomesate!Na kratko su rudnici bili u nasim rukama, i to u rukama privatnika za vreme kraljevine Srbije/Jugoslavije.Uvek su to bile Engleske/Nemacke/Francuske kompanije i burzoazija, nasi politicari su se samo ugradjivali kako je ko stigao, tako je bilo, pa je sada opet. :(Ne treba romantizovati prosla vremena, gledati samo cinjenice.