Потврђено: Борска жила пуна злата
10. 12. 2015. у 21:27
Анализе доказале да је најбогатије лежиште племенитих метала у Тимочкој крајини. Налазиште се налази у рејону "Чукару пеки". Могуће добити 98 тона злата са овог терена

АМЕРИЧКА рударска корпорација "Фрипорт Мекморан", у кооперацији са канадском компанијом "Ресервоар минералс", у околини Бора, у рејону "Чукару пеки", пронашла је нова лежишта бакра и злата, која су, до сада, најбогатија овим металима - сазнају "Новости".
Према информацијама нашег листа, ове компаније су откриле слој руде од 186 метара у коме је садржај бакра 8,02 одсто и злата од 4,44 грама по тони. У другом слоју, "дебљине" 131 метар, откривен је ресурс од 10,03 одсто црвеног и 5,45 грама по тони племенитог метала.
- Радују нас ови резултати - каже Сајмон Инграм, председник канадске компаније. - На терену је, тренутно, шест бушећих гарнитура, тако да се истраживања настављају.
Подсетимо, Американци и Канађани су шокирали светску јавност када су у "Чукару пеки", на дубини од 558. до 559. метра од површине земље "напипали" ресурс од невероватних 25,7 одсто бакра и 50,3 грама по тони злата, што је најбогатија бушотина икада пронађена на планети!
Тада је, на дубини од 179 метара, пронађен слој од 84 метра у коме је садржај бакра 10,75 одсто и злата од 10,86 грама по тони! Још је фантастичнији резултат друге бушотине где је у слоју руде, дебљине 46 метара, пронађен депозит од невероватних 15,85 процената бакра и чак 16,77 грама по тони злата! Примера ради, у рудницима из састава РТБ Бор тренутно се експлоатише руда са највише - 0,4 одсто црвеног метала!
"Фрипорт" и "РЕВ" су, до сада, "уоквирили" ресурсе од 65 милиона тона руде са средњим садржајем бакра од 2,6 одсто и злата од 1,5 грама по тони, из које је могуће добити 1,7 милиона тона бакра и 98 тона злата. За протеклих 110 година рударења у Бору добијено је пет милиона тона бакра и близу 160 тона злата.
ПРОИЗВОДЊА
По ранијим најавама челних људи из "Фрипорта", инвестиција отварања рудника бакра и злата у околини Бора креће се у распону од неколико стотина милиона до невероватних пет милијарди долара! Међутим, потребно је урадити још доста геолошких истраживања да би се донела одлука о реализацији једног таквог пројекта. Према томе, чак и да данас почну с припремама за отварање новог рудокопа, почетак пуне експлоатације могао би се, у најбољем случају, очекивати тек за неколико година.
Kiza
10.12.2015. 21:44
pa da i umesto nasi da su na tome radil.... sad ce ameri da skupljaju kajmak
Kad mi sami Neznamo, izvol'te stranci pa navalite
sad ce nas opet bombardovati.
@Luka VRBAS - Nece. Sad smo im sve dali unapred. Amerikanci ce odneti zlato a nama ce da ostane jalovina i otrov . Treba pod hitno isterati te satrape i sve koji im omogucavaju da vrsljaju po Srbiji. Lokalno stanovnistbo bi moglo da organizuje proteste i time dobije na vremenu
To je sve oko 13,2 milijardi evra minis troškovi vađenja i prerade.Što bi narod reko p.... dim !
Коментари (14)