До печата најмање 220 евра
01. 12. 2015. у 18:45
Извештај о затеченом стању који је неопходан за озакоњење, додатни трошак за власнике нелегалних објеката. Цена зависи од квадратуре објекта, локације, тарифе пројектног бироа

ОСИМ таксе од 5.000 динара, коју ће грађани морати да плате да би озаконили објекат до 100 квадратних метара, биће им потребно још најмање 22.000 динара за извештај о затеченом стању са елаборатом геодетских радова. Цена овог документа "расте" са квадратуром објекта, али зависи и од локације на којој се налази, као и од пројектног бироа који се прихвати посла.
Извештај подразумева излазак на терен тима инжењера, који чине архитекта, геометар, електроинжењер, који својим потписима доказују да је објекат функционалан и безбедан за становање.
- Део посла који би требало да уради инжењер коштаће минимум 12.000 динара, а још толико ће вероватно наплаћивати и геометри који праве снимак затеченог стања - каже Методије Конески, из пројектног бироа у Нишу. - Причало се да ће извештај коштати око 9.000 динара, али мислим да то није могуће направити за толико пара. Тај посао је сложен и потребно је четири до пет дана да се заврши. Мора се изаћи на терен, премерити и нацртати, а израда укључује више стручњака. Верујем да ће цена по квадрату бити од једног до два евра, али ће зависити и од величине објекта и локације на којој се налази. Јер, и ако је објекат од само 40 квадрата за њега је потребно урадити исти посао као и за три пута већи. Зато извештај сигурно неће бити могуће направити за 4.000 или 5.000 динара.
У геодетским канцеларијама у Београду кажу да ће снимак који је неопходни део извештаја, наплаћивати од 10.000 до 16.000 динара.
- Доста се спекулише око цене озакоњења и надлежни настоје да она буде што нижа - каже геометар. - То зависи од величине објекта и места, јер не кошта исто ако се налази у близини бироа и на 50 километара, у неком удаљеном месту.
Да би саставили извештај, приликом изласка на терен, геометар израђује геодетски снимак, док архитекта потврђује да објекат није склон рушењу и да нема озбиљних недостатака у изградњи. Уколико прикључак за струју није легалан мора се ангажовати електроинжењер који проверава исправност инсталација. Поступак траје од пет до десет дана, након чега се добија комплетан извештај потребан за озакоњење.
МИНИСТАРСТВО: ПРОВЕРИТЕ ЦЕНЕ
ГРАЂАНИМА се препоручује да на неколико места провере колико ће их коштати израда овог документа - саветују у Министарству грађевине. - У сарадњи са Привредном комором Србије, затражићемо од пројектантских кућа и предузетника да се укључе у процес озакоњења тако што ће омогућити што повољније цене за издавање овог извештаја. Уколико се постигне договор, на сајту Министарства биће објављене адресе пројектних бироа који су спремни да по повољним ценама издају извештај о затеченом стању.
zika
01.12.2015. 19:22
Ko god mislio da će sa 5000 dinara ozakoniti kuću grdnose prevario , što se iz ovog članka i vidi . Daj Bože da ostane na ovim troškovima , mada sumljam . Građevinsaka dozvola je od ovga još uvek mnogo daleko ,a tek upotrebna dozvola . Na kraju ko je gradio sa dozvolom zna da do uptrebne dozvole treba mnogo vremena , papira i mnogo više para . A tek tada je objekat 100% legalan .
@zika - А шта је то у овој земљи до сад било "100% легално и законито"???То што су неки у Милошевићево време 90тих "купили" станове за 100-200 марака,а неки други грађани ове окупиране колоније, којих је бар дупло више,иако су такође деценијама одвајали део својих зарада у исти тај фонд за фамозну "солидарну изградњу" ,добили шипак ?
@zika - Ja sam od onih što su od države dobili šipak iako smo svi u porodici izdvajali taj famozni dinar za stambenu izgradnju . A za kuću sam morao da platim pored svih komunalija i taksu za atomsko sklonište ,za koje ne znam gde je , jer najverovatnije ne postoji . Pa su mi sada smešna ova obećanja o legalizaciji za 40 evra .
@zika - Ti mora da jedva čekaš legalizaciju. I tako se, umesto da govorimo argumentima, delimo na one koji žele da uknjiže svoje objekte, i one koji žive u uknjiženim objektima. A argumenti su da su oni koji su zidali bez papira najmanje za to krivi. Da su postojale jednostavne procedure, i striktno poštovanje istih, niko ne bi zidao na divlje. Tamo gde ne može da se zida, ne kupuješ plac, i gotovo. Tamo gde može, dobiješ dozvolu za par dana. Ovako, nje bilo ni jednog, ni drugog. Ko je za to kriv?
Da li moze neko da objasni razliku izmedju " ozakonjenje ' i ' legalizacije '' objekata ?
Коментари (13)