Усвојен Закон о озакоњењу објеката
20. 11. 2015. у 15:09
Скупштина Србије усвојила је данас Закон о озакоњењу објеката, који ће омогућити јефтинију и једноставнију легализацију нелегално изграђених објеката

Илустрација
БЕОГРАД - Скупштина Србије усвојила је данас Закон о озакоњењу објеката, који ће омогућити јефтинију и једноставнију легализацију нелегално изграђених објеката.
У Србији постоји 1,5 милиона нелегалних објеката, а усвојени закон, како је у скупштинској расправи истакла потпредседница Владе Србије и ресорна министарка Зорана Михајловић, за циљ има да се "озакони све што може да се озакони".
Усвојеним Законом је предвиђено да такса за објекте до 100 метара квадратних износи 5.000 динара, до 200 квадрата 15.000, до 300 квадрата 20.000 динара, а преко 300 квадрата 50.000 динара.
Када је реч о комерцијалним објектима, такса до 500 квадрата износиће 250.000 динара, за објекте од 500 до 1.000 квадрата 500.000 динара, за оне преко до 1.500 квадрата милион динара, а преко те квадратуре три милиона динара.
Рушење незаконито изграђеног објекта у смислу тог закона неће се извршавати до правоснажно окончаног поступка озакоњења.
Поступци за легализацију објеката започети до дана ступања на снагу овог закона, а што ће се десити наредног дана од објављивања у "Службеном гласнику", по захтевима који су поднети до 29. јануара 2014. гдине, а који нису окончани до ступања овог закона, окончаће се по његовим одредбама.
Предмет озакоњења ће бити и они објекти за које није поднет захтев за легализацију, а видљиви су на сателитском снимку, који мора бити доступан на увид грађанима у електронском облику на интернет страници министарства.
За опозицију је у расправи био споран члан 5, у коме се, поред осталог, наводи да предмет озакоњења не може бити објекат изграђен у првом и другом степену заштите природног добра, осим викендица и других породичних објеката за одмор, а који према њиховом мишљењу доказује њихове тврдње да се закон доноси како би били легализовани објекти функционера са власти.
Влада је усвојила амандман шефа посланика СНС Зорана Бабић у којем се каже да се њим прецизира одредба и неспорним чини да предмет озакоњења у другом степену заштите природног добра не могу бити изграђени објекти, осим викендица и породичних кућа за одмор, као и наводе неки примери заштитних појасева, односно зона заштите по посебнм законима када озакоњење објеката није могуће.
Скупштина је усвојила и измене Закона о државном премеру и катастру, којим је тај поступак поједностављен и скраћено време за упис на седам дана у катастар.
Посланици су усвојили и законе о пријављивању и евидентирању закупаца на неодређено време у становима у својини грађана, задужбина и фондација, о трговачком бродарству и о радном времену посаде возила у друмском превозу и тахографима.
Mare
20.11.2015. 16:16
sad lepo lopoviiii I mafija da udju u legalne tokove. hvala drzavo. svi preko noci postadose posteni. klasicno pranje pare. sram vas bilo. dole vlada
znaci vikendice porodice Nikolic su zasticene!
Ovo se ozakonjuje kriminal.A ko ozakonjuje kriminal i sam je krinimalac i kad tad ce odgovarati.Cim padnu sa vlasti odmah u corku!
Cilj ovako donetog Zakona o jeftinoj legalizaciji je da se prikupi novac za buđet. Ne legalizovani ovjekti ne plaćaju godinama ni porez na imovinu a to je krajni cilj, jer po legalizaciji će plaćati porez na imovinu a koliko će on iznositi kasnije će mo videti.
@Ing Zoran Vukov - Ko je oslobodio od placanja poreza na imovinu imaoca stanova ili kuca koje nemaju upotrebnu dozvolu. Niko.Zakon je jasno to resio, porez na imovinu se placa od trenutka ulaska u posed nepokretnosti, pocetka koriscenja. Krivica za neubiranje poreza lezi na opstinskim poreskim upravama. Njihovu dgovornost treba postaviti gde joj jemesto. Tu je pocetak korupcije u ovoj oblasti tu se profilise gradjevinska mafija. Investitor sagradi objekat useli bez uptrebne dzvoe a kupci stanova su u nemilosti.
Коментари (10)