Електранама на угаљ гашење или поправка

М. Л. Ј.

27. 10. 2015. у 19:23

Србија до краја године мора да пошаље предлог Европској енергетској заједници за смањење емисије штетних гасова. На столу две опције - затварање погона до краја 2017. године или модернизација по еколошким критеријумима

Електранама на угаљ гашење или поправка

СРБИЈА има још два месеца да одлучи да ли ће ићи ка затварању блокова у термоелектранама или ће их модернизовати, јер "прљавој енергији" полако истиче минутажа. Ова одлука биће унета у Национални план за смањење емисија штетних гасова, који до краја године мора да се пошаље Европској енергетској заједници.

Национални план биће документ који ће "кројити" енергетску слику термоелектрана у наредних осам година, до када мора да обнови или затвори чак пет термоелектрана, које су највећи загађивачи ваздуха. А то је готово две трећине свих постојећих енергетских блокова у земљи!

Први на листи за затварање су блокови од А1 до А4 у "Колубари" и "Костолац А1", којима ће истећи рок већ 1. јануара 2018. године. Стручњаци имају две опције - затварање или модернизацију.

- Одлука Енергетске заједнице о смањењу емисија штетних гасова мора да се поштује и ми ту немамо много опција иако се већински снабдевамо струјом из термоелектрана - каже Никола Рајаковић, професор на Електротехничком факултету у Београду. - Остаје само да се види да ли ћемо ставити катанац на блокове који су у најлошијем стању већ за две и по године. У том случају бисмо изгубили укупно 200 мегавата. Уколико се изгради нови блок "Костолац Б3", то може да се надокнади и више, јер он треба да буде снаге 350 мегавата.

Постоји и опција да блокове обновимо, како бисмо задовољавали еколошке стандарде, али и смањивање броја сати колико погони могу да раде.

- Могућност постепеног усаглашавања са директивом Европске заједнице омогућена је и кроз примену такозваног оптоут механизма - кажу у ЕПС. - Он предвиђа рад постројења у трајању од 20.000 радних сати од 1. јануара 2018. године, без усаглашавања са граничним вредностима емисија. Електрофилтери су уграђени на 13 термоблокова ЕПС због смањења емисије прашкастих материја, а у току је реализација електрофилтера на још једном блоку.

Када је реч о азотним оксидима, денитрификација је урађена на три блока, док ће у наредном периоду бити реализована и на преосталих пет блокова снаге веће од 300 мегавата.


ЛОШИ УТИЦАЈИ

ПРЕМА извештају Алијансе за здравље и животну средину, српске термоелектране на угаљ знатно доприносе индустријском загађењу ваздуха и с њим повезаним лошим здрављем у Европи. ХЕАЛ је проценио да емисије сумпор-диоксида, азот-оксида и лебдећих честица које долазе из српских електрана на угаљ могу бити узрочник 2.100 превремених смрти сваке године, и доводе до здравствених трошкова од 1,8-5 милијарди евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

ivan galic

27.10.2015. 21:35

Smešno! A Ameikanci nas iz neobeleženih aviona svakodnevno zasipaju hiljadama tona otrova i o tome svi ćute. Zašto do sada nisu uhapšeni oni koji su potpisali takav sporazum, a i ovi današnji vlastodršci koji to i dalje dozvoljavaju. Neka kontrola leta obelodani koliko takvih preleta ima dnevno i čiji su to avioni. Zakon kaže da je i onaj ko ne prijavi zločin saučesnik.

Vuk Popovic

28.10.2015. 08:13

Energetska mafija na delu. Zatvoricemo termoelektrane, pa cemo uvoziti elektricnu energiju. Jel ostao neko u ovoj zemlji normalan, da zaustavi ovo beznadje?

momo

28.10.2015. 13:24

Приче за малу децу. Још један услов од лопова. Па они су загадили и загађују више но ико. Наравно наши ће лећи на руду.

PP

29.10.2015. 13:04

Pa imaju resenja tako smo na nekom sajtu citali da bi nas modernizacija kostala preko 700 miliona evra a gle cuda da gradjani to placaju kroz veci namet tj ekolosku taksu.