Српска привреда због кризе на граници бележи “минус” од 30 милиона евра!
25. 09. 2015. у 10:22
Српске и комшијске компаније и у четвртак бележиле ванредне трошкове због ситуације на граничним прелазима. Процењује се да српска привреда бележи “минус” од 30 милиона евра

ПОСЛЕ мере и контрамера на граничним прелазима, српске и хрватске компаније тек сабирају губитке, али грубе процене показују да је “минус” наше привреде већ достигао и 30 милиона евра! Штету трпе и путари, јер је промет камиона и шлепера ових дана пао и за 15 одсто.
Домаћа малопродаја добрим делом је у хрватским рукама. У “Агрокору”, у чијем саставу послују “Идеа”, “Рода” и “Меркатор”, уверени су да ће се две државе убрзо договорити, како би се смањила штета, јер је стопиран улазак робе из Хрватске.
- Уверени смо да ће Србија и Хрватска, коначно, у интересу обе државе и њихових економија постићи договор - речено је за “Новости” у групацији “Агрокор”. - Компаније из наше Групе досад су већ претрпеле велике штете.
У “Атлантик групи”, у којој послују “Соко Штарк” и “Гранд”, наводе да у овом тренутку не бележе веће поремаћаје у редовном пословању и промету робе, али указујуу:
- Уколико би се наставила или додатно отежала прекогранична сарадња на средњи или дужи рок, свакако бисмо имали проблеме и повећане трошкове у логистици и пласману робе.
Српски послодавци сматрају да ће, због новонастале ситуације, штета бити већа на хрватској страни.
- Веће губитке имаће хрватска предузећа која су значајно заступљена у Србији, али ће штете свакако имати и Србија - каже Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца. - Очекујем да ће ЕУ извршити притисак на обе земље да се ситуација нормализује.
Вишедневни застој, прво на Хоргошу, а нарочито сада пред Батровцима, осетили су у сектору наплате “Путева Србије”:
- У периоду од 11. до 20. септембра бележимо реални пад укупног броја наплаћених шлепера и камиона од 15 одсто у односу на исти период прошле године, јер су поједини гранични прелази привремено затворени или је онемогућен промет камионима. Сваког месеца током 2015. године, до ове ситуације, бележили смо раст од пет одсто укупног броја наплаћених возила четврте категоријe. Прави финансијски губитак можемо обрачунати тек крајем месеца, јер се пресек прихода рачуна тада.
ЦВЕЋЕ ПОСКУПЕЛО 50 ОДСТО
СПУШТЕНУ рампу на хрватско-српској граници увелико осећају наши цвећари. До Србије тренутно не могу да стигну контингенти из Холандије.

- Цвеће је поскупело већ од 40 до 50 одсто - каже за “Новости” Алекдсандар Ђуришић, трговац. - Поскупело је и домаће и увозно. Стао је канал којим стиже роба из Холандије. Оно је јефтиније и покрива 70 одсто потреба нашег тржишта. Зато су домаћи произвођачи искористили прилику и одмах подигли цене. Хладњаче са цвећем већ три дана стоје на граници. Бојим се да ће та роба потпуно пропасти, јер може иначе да издржи највише четири дана.
Markoni
25.09.2015. 10:37
Neka propadne idea, merkator, roda! DAJTE nam LIDL ovo je savršena prilika da se LIDL probije na naše tržište. Hoćemo LIDL, ALDI.
@Markoni - Hocemo domace, a ne opet da nam stranci dovlace svoj otpad i prodaju kao I klasu.
@Markoni - Kad bude dosao Lidl, eto nama jos stranih proizvoda! Blago nama!!!
@Markoni - Dare, ti i Sale ne kapirate da je nasa proizvodnja unistena. Nema firmi. Nestale su. Malo je firmi koje mogu da proizvedu sve ono sto nam je potrebeno. Ono sto je ostalo je na najnizim granama i sa zastarelom tehnologijom koja ne moze da odgovori ni nasim osnovnim potrebama, a kamo li da nesto ode u izvoz. To je rekzultat rada nasih politicara i onda i sada. Unistena zemlja. U Lidlu su cene slicne nasim a roba je kvalitetna i u velikoj meri je zastupljena domaca roba. Nemamo mnogo izbora.
Ne kupovati hrvatsku robu. Kupujmo domace i tako otvarajmo nova radna mesta i jačajmo našu privredu. STOP hrvatskom smeću. Ne kupujmo hrvatsko kao vid borbe..
Коментари (21)